Kukuruz 2018

35924232_901711286675329_5932981008520445952_n.jpg


- - - - - - - - - -

35886270_901711280008663_2370158787261628416_n.jpg
 
Prosao sam danas pored par parcela,kukuruz stvarno izgleda silovito,sa uvratina koliko sam video potero je po 2 klipa,bez obzira na fao grupu i semensku kucu,dokle ce izdrzati videcemo.
 
I ja obilazio danas malo,dkc 4717 i 4943 iste visine oba poterali po dva klipa i za sada lepo deluju,oplodnja odlicna,sejan na 22cm,agrotehnika isenticna kao kod p9241.... pionir 9241 me odusevio,visina oko 2.5-3m nisam merio tacno... za sad tera po dva podjednaka klipa, 14 redi,a 40 zrna u redu,sejan 16.4. na 22cm,150kg mapa ,100kg 6-12-24 i 300kg uree po ha dobio... ceka se kombajn i vaga ,pa da vidimo odusevljenje

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Imam jedno (više) pitanja(e)...
Naime, ove godine sam posejao kukuruz ZP 560, po prvi put otkako se bavim poljoprivredom, i nisam do sada imao prilike da zagledam karakteristike i faze u razvoju te sorte kukuruza...
Skoro, pa 80% ima svojevrstan "zaperak", tj. još jednu biljku koja raste pored "glavne" stabljike, i imam utisak iz istog korena, i niža je, i verujem da na njoj nema šanse da išta rodi...
20180623_170840.jpg

20180623_171138.jpg


Moje pitanje glasi:
Da li ova "pojava" ima veze sa sortom, ili je nešto drugo u pitanju?
I smem li da isečem taj "zaperak", odnosno hoću li tim sečenjem naškoditi "glavnoj" stabljici biljke kukuruza?
Ako taj zaperak "nije važan", i smem da ga isečem, iskoristio bih te "zaperke", kojih zaista ima dosta, za ishranu konja koji bi takvu "zelenu masu" u slast pojeo...
Hvala unapred na odgovor(ima)...
 
Teranje zaperaka nije osobina nekog hibrida vec produkt kisne godine i dobro nadjubrenog zemljista. Znaci da ti je kukuruz dobar. Zaperci ne crpe glavno stablo i ne preporucuje se secenje samo iz razloga sto moze doci do infekcije zalomljenog mesta i pojave garezi. E sad.... Ranije su se zaperci skidali i nije vodjeno racuna o tim eventualnim bolestima. Dali su danasnji hibridi osetljiviji to ne znam, ali da bi se konj sladio to je sigurno.
 
Hvala drug...:ppozdrav:
Na brzom i efektnom odgovoru !!!
To me i brinulo, da ne zase...em nešto, a tako "dobar" kukuruz imam...
Ne diram ništa !!!
Ne smem ni da ga slikam, da ga ne ureknem...
A neću da se hvalim...::suncanje::
Da je nađubreno, jeste, priznajem, stajskog đubreta iznesem svake godine na tu parcelu (jer drugu nemam) a arende ne držim (više), i veštaka dobije "po propisu i preporuci", tako da jedva čekam Jesen i vidim rezultat....:osmeh:
 
Juce sam ulazio u kukuruze odlicno izgledaju kako nisu imali vode vise od mesec dana, jer onih 70l iz maja su odradili posao I odrzalo im kondiciju.
Ipak kod nas nece biti rekordnih prinosa, ovih 25l sto nam je palo, palo je vec na upaljenom alarmu I nije sastavilo vlagu, treba jos toloko da bi se osigurao za dalji period.
 
Nemora ni puno da pada ako se nastavi ovako normalno vreme. Ako zapece na 35 onda ne vredi ni svaki dan da pada kad se biljke skuvaju na toj temperaturi. Ovo je savrsena letnja temperatura, bar za mene. Vlage za sad ima sasvim dovoljno, a padavine su pozeljne u julu kad narod pokosi ko sta ima.
 
Poslednja izmena:
Kibo lep ti je kukuruz. I moj zp 6o6 je isto tako izrastao ali me cudi nesto teko tera klip. Odn jos su u zacetku i tek se naziru. Sejan je 12.04. na 26cm i dobio je 300 kg uree po ha. Preko puta mene komsija ima isti hibrid a kod njega teraju po 2 i jesu retki a rece mi da je sejao na 30 ali je strasno lose nicanje bilo. I posle 10 dana od mene posejao u suvo i bas je kasno nikao a kod mene skoro odmah. Sta moze da bude da slabo izbija klipove? Kise mu fali jeste dobijao po malo ali nije to nista.
 
Nazad
Vrh