Kukuruz 2018

Kazem za slucaj kada je korektno posejana. Neces spremacem ulaziti kod komsije, a dok spremis, posejes i usev nikne repica je vec pola metra. Zaseni prvu brazdu i krade rosu.
 
Ne ulaziš kod komšije sa spremačem nego ako je komšija ušo kod tebe onda to ladno možeš i na proleće da izvadiš nije baš toliko velika repica u martu kada se zatvara brazda,tada kreće tek vegetacija joj...Kod repice obično bočne redove i ovako urniše rutava buba tako da tu nema ništa i vidim ja i kod sebe da komšijske prošlogodišnje neke hemije lepo zaustavile moju repicu u "moje" posejanu,drugi mi proterao dvoredni vučeni berač sa sve traktorom i prikolicom u jesen u "moje" da skine njegove usrane kukuruze prošle godine,naravno po blatu...a repica već nicala i to na dve parcele umesto da je progazio njegovih dva reda na sredini parcele,tako da mogao bi ja da tražim oštetu od njih...Ako ćemo tako i pšenica zasenči kukuruz i soju u proleće i kukuruz i suncokret zasenče od njih niže kulture kasnije ali još nisam čuo da neko nekom tražio oštetu...:ppozdrav:
 
Oš da ti nacrtam?
Komšija nemože da poseje do tvog reda kukuruza sem ako gleda u staklenu kuglu pa vidi u budućnost gde ćeš ti staviti prvi red tvog kukuruza na proleće,ili ako je repica prolećna(u šta sumnjam),može jedino do tvojih kukuruza samo u jesen da poseje kada su već tvoji kukuruzi bezmalo za branje tako da ta jadna mala repica nemože da zasenči tvoje kukuruze od 3 metra,a za ostalo gore sam napisao ako si ti siguran u tvoje međe plug,spremač i mirna bačka...:ppozdrav:
 
Vidiš da može posejati do prvog reda. I jesam vrlo sam siguran u svoje međe (i sateliti pomažu) jer je baš na toj njivi geodet izmerio parcelu par meseci pre (baš zbog njega jer je ušao 5 redi ) nego što je ovaj posejao repicu. Naravno da se uzoralo do međe i sledeće godine se pripremilo opet do međe i posejali kukuruzi do međe ali je 2 reda nestalo iako sam pomerio red više nego što bi trebao. Da sam posejao na 30-ak cm od panja dobio bi i treći. Parcela dugačka ~900metara. I onda ? Je l treba da se više pomeri kad seje repicu ili ne? Treba. Je l treba sankcionisati kad se ne pomeri sa sejalicom? Treba.
Btw sad mi je na toj parceli odor'o od pšenice i deo uvratina oprsko kad je prsko njegove kukuruze. Ne može biti mirna Bačka ako svake godine isti likovi prave štetu a ti njima ne.

- - - - - - - - - -

Kod repice obično bočne redove i ovako urniše rutava buba tako da tu nema ništa
Nije tačno! Ove godine jeste tako ali uglavnom nije. A na kraju krajeva kad repica počne da tera u visinu ona prvo zaguši usev pored a rutava nastupi kasnije. U takvoj situaciji obično nastrada samo prvi red komšijskog useva.
 
O.K. ali šta je tu kriva repica???Napisao sam da zasenči i pšenica tek posejane kukuruze i soju,itd. a kasnije i kukuruz i suncokret npr. soju repu ali nisam čuo nikog da tražio od komšije oštetu...Po pravilu se sve pomera 35 cm od međe ali tu nisu krive kulture zato što su visoke ili niske nego ljudi,i ti si kriv jel si zadnji radio na njivi i mogao si da radiš baš kako hoćeš među...Kod mene samo lete komšijski redovi ako su blizu a ja posejao po PS-u,jedino ako me zamole da ostavim u tom slučaju ostavljam...Dignem do komšija na Tupanjcu samo krajnju srednju motiku a do reda mog ostavim motiku i gasss maše mi pilot da sečemo ne .ebem 2% samo gasss...I drugi problem nastaje ako se pomeriš od međe 35 cm.,imam par pacijenata džabe ja ostavim uredno on će uvek posejati do mog prvog reda blizu u moje nekad ili na među tačno,a posle ide priča e jbg. tako ispalo i nisam hteo da ostane međa tako široka da raste trava,bla-bla-bla...:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

sinisa1979@Uostalom bilo mi samo :osmeh: ili nejasno kako neko mogo da poseje repicu do tvog prvog reda kukuruza...:ppozdrav:
 
Da li ja pišem nejasno ili ti ne kontaš ili ja nešto ne kontam?
Repica ubija komšijski usev sve osim žita (i žito davi ali je to stvarno zanemarivo malo i za to nikad ne prigovaram niti ću) i senčenjem i izvlačenjem vlage i hrane iz susedne njive jer se seje na među (tobože da ne raste trava) ili nedovoljno dalje (mada niko se ne odbije) od međe tj od tih 35cm koji važe samo za okopavine ako ne grešim. I kad ti tako shebe red,dva,tri pa puta broj parcela pa puta godina....
Da sejem repicu,pa da sejem tako i pravim nekome štetu,ništa ne bih pisao... Ali napisati da: naravno nisam platio odštetu e to mi je....

- - - - - - - - - -

Je l vidiš da može?
 
Je l vidiš da može?
:haha:Nemože on do tvog prvog reda da poseje,možeš ti samo do njegove repice...Zašto???Zato što se repica seje u jesen a kukuruz u proleće...Ili trebao si reći da je ušo u tvoje ili na među jel ovako ko se malo razume u poljoprivredu smešno mu zvuči...Razumem ja tebe šta pričaš u vezi senčenja,ali meni nešto prošle godine zasenčilo sve parcele a verujem i tebi pa kome da se žalimo???:sta:
 
I meni bilo smesno na prolece kad sam video da mu taman malo zafalilo semena na sred njive. Da nije isao preko međe,imao bi dovoljno.:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Da zvuci smesno jer on moze da poseje koliko hoce preko međe a ja ne smem da ispravim krive drine spremacem hemijom i sl. dokle bi trebalo kako ne bih imao stetu.
Što se tiče onog odozgo,nek on radi njegov poso a mi ćemo naš.
Što se tiče moje pravopisne ili već koje greške.... Suština je trebala ići drugim tokom... Ali to je izgleda mana ovakve komunikacije kao i greška što nisam napisao referat da ne kazem roman o tom dotičnom i o kompletnoj situaciji... A i što bih? Ionako se traži pravopisna greška a suština problema,priče se gura pod tepih....
 
Ja mislim da ne trebs ostaviti 1 m od međe da komšijin usev ne trpi iz prostog razloga ,obično pomisle da je njihov taj nesejan deo pa odoru.Iz iskustva i visegodiśnjeg problema sa jednom budalom pišem,ja u oranju da mu ne gazi žito zbog mekog terena ostavim on kad skine žito ugari sa sve viškom i onda problem.Ovaj slučaj sa repicom mogu nazvati kolateralna šteta i jbg.Može se i meni desiti onda ćutim.
 
Sećam se svoje prve godine setve kukuruza... Sejem prvi prolaz pored komšije (takođe kukuruz bio) koji seje bez navigacije ali kao da je sa navigacijom... i posejem onako kako bi i svaki drugi početnik-amater posejao. I kad sam se skontao šta sam uradio,kažem ja njemu: kada špartali vaš kukuruz, secite moj red kukuruza nije nikakav problem! Još uvek sam loš u tom prvom prolazu ali gledam da se odbijem od komšije,ako već krivudam.
Neško,ti očigledno nisi video kako izgleda međa repica-kukuruz....
Ima takvih bisera svugde, imam spartac sa sklopivim kranjim baterijama i kad je komsija OK taj prohod do njih dizem za svaki slucaj gde ocenim da ce biti tesno, a ako vidim da je red poceo na kamenu i na kraju ide u moje e tu spustam od starta i ne okrecem se. :osmeh:
 
Da,to možeš kada imate okopavine. A šta kad je tvoje žito i on ti odseče od njega? I šta sa usevom koji nije u tvojem a pravi štetu svake godine(repica vs kuk.,soja,suncokret)?
 
Ma uglavnom imam normalne komsije, za jednog znam da ne zna sejati pa mi na njivi od cca 200m na jednom kraju usao 2 reda, poceo propisno odmaknuto od kamena. Zapravo nikad nema problema sa gazdama koje rade svoje, nego sa arendasima njima sve im malo, imam jedan povelik razor bas iz rog razloga i sejemo zajedno ja prvi red pustio na breg on kaze steta da bude takav i osine iz razora taj red pati traktor, sejalicu,spartac i sebe za kukuruz koji sad da li ima 8 pera a redovan 2m i vise.
Tako da mi nikad usev nije problem(mada repicu nikad nisam imao kod komsija) ali je veci ljudski faktor.
 
Dkc 5031 vetar ga nakrivio.
20180619_184506.jpg


- - - - - - - - - -

Na toj njivi mi je bio najbolji a sada ce biti najgori kukuruz.Na ovoj slici jos i nije tako strasno zamrsen
 
Nazad
Vrh