Kukuruz 2018

Verovatno liscem i stabljikom i svime sto ostaje osim zrna,koren je jak i vretenast pa radi i pomalo podrivanje.
Ne znam , ali ono sto sam ja video ni najmanje nije dobro. I repa je dobar predusev, pa da vidite na sta lice kukuruzista i suncokretista posle repe. Nije prosla godina merodavna , ali posle takve susne godine hemija sve naredne useve ustopirala. Barem u nasem ataru je takav slucaj, jedino jecam na repistu dobro poneo.

Sent from my B15Q using Tapatalk
 
Ja nisam prskao protiv korova repicu,znači problem hemije bi trebali da isključimo kod kukuruza,a neznam ni šta drugo tu posejati...uljarice ne predlažu zbog bolesti,u pšenici baš ja mislim Nikola reko provuko se i Sekatoru samonikla,tako da...:sta:
 
Provukla se Clearfeald,ovu klasicnu je razbio,a i jednu i drugu unistava Tezis,Stocstar...

Repa je problem posto se to ugazi,radi po blatu,Repica se sada skida i imas vremena da uradis sta hoces od njive,kod drugara kuruz sasvim normalno izgleda,nista nije koristeno od hemije za travu,jeste za uskolisne ali u dosta ranom stadijumu.
 
Sta ocekivati od kukuruza koji je dobio dosta grada, ostalo je do 20% lisne mase i odmotace jos dva nova lista oni su malo zakaceni?Sada izbacuje metlicu, metlice nisu polomljene, po negde neka stabljika, mozda 2-3%.Uz grad je dobio i 110 litara kise.Nisam imao nikada ovakvo nevreme u usevima.
 
Kada sam sejao repicu pre par godina,komšija mi tražio 2 reda suncokreta ,jednostavno repica im popila vodu ,razor i međa su uredno bili urađeni usevi na 70 cm razdaljine.
Naravno da mu nisam dao jel nisam ušao u njivu niti sejao u među.
 
Kada sam sejao repicu pre par godina,komšija mi tražio 2 reda suncokreta ,jednostavno repica im popila vodu ,razor i međa su uredno bili urađeni usevi na 70 cm razdaljine.
Naravno da mu nisam dao jel nisam ušao u njivu niti sejao u među.
Ovo mi zvuči ko ono što sam pročito prije koju godinu ovdje na forumu " komšija me oće tužit, moja soja drži u sjeni njegov kukuruz" ili tako nešto

Poslano sa mog LG-H525n koristeći Tapatalk
 
A ja to gledam ovako: Svako malo komšije poseju repicu (svaku drugu godinu) i često se poklopi da ja imam kukuruz. Kada saberem koliko imam parcela i koliko redi kukuruza nemam zbog komšijske repice (koju neki seju ne do panja nego do mog prvog reda kukuruza) ispada da sam u minusu svake godine u proseku oko 1-1.5kj.
Nek' svako seje repicu gde hoće i koliko često hoće ali tako da ne pravi štetu komšijskom usevu. Zna se da repica posejana do panja uguši 3 reda kukuruza. Zašto ja moram da žrtvujem svoj usev? Da bi komšija imao full posejanu njivu? A ne,ne,ne..... Dosta je bilo. Molim lepo,odbij se od panja i nema problema.
 
Gorane najveći fazon je što nisam ništa hteo da uradim zbog radi međuljudskih odnosa. Jbg,sve te komšije su mi ili prijatelji ili rođaci... i ne želeći da se zameram nisam reagovao u nadi da će bar neko nekad reći: ej jbt pa nisam se ni skontao da ti repicom pravim štetu. Ili nešto na taj fazon. Niko ništa godinama da bekne.... Da pita šta je dužan,reko bih mu ništa. Pomeri se malo kad seješ i sl. Ne,svi se prave mutavi. I nije samo repica u pitanju. Posejem žito,ostavim stalne tragove. Komšija poseje kukuruz tako da mu ja na leto kada totališem strnište krilom prskalice kačim red katkad i dva kukuruza..... Džaba panjevi,međe,kažu: e jbg svuklo me kad sam odorav'o od tebe. Pa ga svuklo još malo kad je zatvaro brazdu,pa aj onda da i posejem u komšijsko da ne raste trava. Nije problem ako se desi nekad,ali svake godine isti likovi? Pa čekaj malo....
Sećam se svoje prve godine setve kukuruza... Sejem prvi prolaz pored komšije (takođe kukuruz bio) koji seje bez navigacije ali kao da je sa navigacijom... i posejem onako kako bi i svaki drugi početnik-amater posejao. I kad sam se skontao šta sam uradio,kažem ja njemu: kada špartali vaš kukuruz, secite moj red kukuruza nije nikakav problem! Još uvek sam loš u tom prvom prolazu ali gledam da se odbijem od komšije,ako već krivudam.
Neško,ti očigledno nisi video kako izgleda međa repica-kukuruz....
 
Repica i kad je posejana kako treba zaseni prvu komsijsku brazdu koja je posejana u prolece jer je repica u to vreme vec vilika i razgranata.
 
Nije toliko velika da spremač nemože da ispravi krive drine,a o plugu u jesen da i negovorimo,ali kolega je nešto drugo napisao...:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh