Kukuruz 2018

Nigde nisam trazio savet dal da posejem soju ili kuruz.......:osmeh:
 
Pa posej tvoj problem...:osmeh: Sa što više đubriva i od gore i odole i superstart stavi i tamo u oktobru možeš i neku folijarnu prihranu...
 
Ja posijao postrni P9241 , tako nešto , prekjuče u prašinu , a juče ga zali 50ak litara , neznam dal će biti dobro . Aco jes da si dobio led u nezgodno vrijeme , al nediraj ti to , biće tu ne 200kg nego 2t/ha .

- - - - - - - - - -

Tesko da ce biti nesto,sto ne probas soju 000 na taj kukuruz

Jedna velika greška , dolazi od agronoma , a i na prvi pogled logično , ali soju kao kasnu ili postrunu sjetvu treba uzeti kasne sorte a ne rane , al o tom potom , ipak se škole plaćaju.
 
Ostavljam sve pa kako bude, nego sad gledam nesto na repici da posejem posto sam nju jedino skinuo. Pa smotrim hibride, za sad mi nesto najranije pionir P 9175 i Dekalb 3623
 
Probali kod nas u proleće posejati kukuruz u preoranu samoniklu repicu,koja je bila preretka,pa ništa od njega. A tek postrno.....
 
Mozda je repica popila svu vodu?

Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока
 
Mozda je repica popila svu vodu?

Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока
Nisam najbolje razumeo kada je preorana repica u jesen ili u proleće???Jel meni je plan što nikne iza kombajna da ostavim da naraste do oktobra-novembra i uzorem zimsko i u proleće da posejem kukuruze...E sad svi različito govore o repici kao predusevu,neko kaže da je dobar predusev za sve,neko kaže ne trpe se sa uljaricama(soja,suncokret) u plodoredu pa čak sam i ovo čuo da nevalja kukuruz posle repice...:ppozdrav:
 
Tačno tako Dukej. Repica je popila svu vodu i nema ništa od kukuruza. Tako je bilo prošle godine a tako i ove. Prošle godine drugar podig'o repicu u proleće jer je bila preterano retka i ne bi rodilo ništa i poseje kukuruz. Ne sećam se tačno koliko mu je u jesen rodilo na toj njivi ali je bilo značajno manje nego na ostalim njivama. Mislim da je rodilo nekih 15m/kj
Ove godine jedan kolega izlicitir'o državnu zemlju gde je predusev bila 2x repica (ako ne i 3x) i on takođe digne tu repicu (mada je možda mogao da ostavi ali... ) i poseje kukuruz. Eno nzm je l' ima 50cm visine....
Repica kao zelenišno đubrivo možda i može da prođe na vašim terenima (Dukej,Kris) ali kod nas ipak ne zbog deficita vlage. Isprobano. Doduše nisam video njivu, niti lično pričao sa čovekom koji je pokušao,samo sam čuo od drugog čoveka (ali pouzdanog) da se kukuruz nije proslavio čak ni u toj varijanti. Zelenišno đ.-zimsko oranje-prolećna setva kukuruza.
Treba probati. Nisu nam ista zemljišta pa možda kod vas bude ok.
 
Ja sam shvatio da je preorano u proleće.

Imam jednu soju pored komšijske repice. Prvi red soje do repice je na nivou par troliski, prosto ne raste kao ostatak njive. Ja sam zaključio, onako logički, da repica popije svu raspoloživu vodu. E to razmišljenje (koje možda i nije tačno) sam preslikao na tu preoranu njivu, prosto sam mislio da je repica tokom proleća iscrpila vodu iz zemlje, plus onda prolećno oranje itd....
 
Zaduga Sava Kovacevic vec godinama na uljanu repicu kad je skinu seje silazni kukuruz i kukuruz secerac,a od prosle godine seju ga u strip till kombinacija od ove ce ici u no till.Jedino se prosle godine na jednoj njivi nisu proslavili sa silazom tu je bilo jako dosta samonikle repice i na nekim mestima je ugusila kukuruz ostale njive su bile sa rekordnim kolicinama silaze.
 
Ja sam shvatio da je preorano u proleće.

Imam jednu soju pored komšijske repice. Prvi red soje do repice je na nivou par troliski, prosto ne raste kao ostatak njive. Ja sam zaključio, onako logički, da repica popije svu raspoloživu vodu. E to razmišljenje (koje možda i nije tačno) sam preslikao na tu preoranu njivu, prosto sam mislio da je repica tokom proleća iscrpila vodu iz zemlje, plus onda prolećno oranje itd....

Da nije u hladu?
 
Ja sam shvatio da je preorano u proleće.

Imam jednu soju pored komšijske repice. Prvi red soje do repice je na nivou par troliski, prosto ne raste kao ostatak njive. Ja sam zaključio, onako logički, da repica popije svu raspoloživu vodu. E to razmišljenje (koje možda i nije tačno) sam preslikao na tu preoranu njivu, prosto sam mislio da je repica tokom proleća iscrpila vodu iz zemlje, plus onda prolećno oranje itd....
Tacno je da repica bas nije neki sjajni predusev. Komsija do moje njive imao prosle godine repicu.Ove godine kukuruz sejan isti dan, njegov nizi sigurno pola metra nego li moj. Celo prolece njegov imao kostantno antocijan boju. Kao da je u stresu od hladnoce , dok ni jedan okolni kukuruz to imao nije. Praticu do kraja sta ce i kako ce izgledati klip i prinos.

Sent from my B15Q using Tapatalk
 
Sava Kovacevic nije merilo jer imaju sistem za zalivanje, kao i strucnjaka za zemljiste koji ce izbalansirati uvek sve kockice.
 
Nazad
Vrh