Kukuruz 2018

Nije mi se lose pokazao ove godine zp555,tako da ce on biti i sledece..a koji bih mogao probati posle skidanja tritikala u silazu?
 
Ocigledno forumasi sa prinosima preko 4t/h su imali najznačajniju agrotehničku meru- kišu. Kod mene za sada znam da za klip sejem Kerbanis. Za zrno se jos nisam odlucio, verovatno pionir, dkc i kws konfites.

mene je u dva navrata i u dva poteza gde se nalaze njive tukao strasan grad jedno pola sata u naletima i to u fazi posle oplodnje jedno desetak dana pa posle nedelju dana ponovo mislio sam da nece biti nista kada sam video da od listova ostali samo kao kanapi sta se to posle desilo i kakva je to sila da je posle bilo roda u tim potezima od 6t do 9,5t po h i to sve pioneer ovo je cudo ljudi da je opstalo
 
Poslednja izmena:
нс 6030дао читавих 170 кг од пионира 9911 а зп 606 упрско имао ијутро ас54било 1800 кг приметиода није имо јалових али мали клипови сејем на11 јутара нс 6030

- - - - - - - - - -

нисам уопште задовољан са аква макс пиониром коштало ме семе трећину производа обично продавање магле одсад нс 6030 на 24 недам више од 5000 динара по јутру за семе па нисам ја крава музара
 
Ocigledno forumasi sa prinosima preko 4t/h su imali najznačajniju agrotehničku meru- kišu. Kod mene za sada znam da za klip sejem Kerbanis. Za zrno se jos nisam odlucio, verovatno pionir, dkc i kws konfites.
Gresis Aco,ne zelim da zvucim prepotentno il da neko misli da podj*bavam ostale clanove koji su imali 500-1000kg/ha ili po kj.Kise nismo imali u najbitnijem periodu od 5 juna do 10 avgusta kad je palo mozda jedno 20-25l po m2.Ni ta kisa nije nista bitno pomogla kukuruzu koji je vec odradio svoje.Te prinose sam ostvario zbog toga sto kukuruz kao i soju uopste ne sejem na kriticnim parcelama gde je laka zemlja koja ne moze dugo zadrzati vlagu.Na takvoj zemlji kod mene mesec dana kad nema padavina kukuruz je zavrsio svoje ne pomaze mu nikakva agrotehnika.Tu vrtim 1god suncokret 2god psenica-tritikale.Imamo dosta teske zemlje smonice,ljudi izbegavaju kod nas takvu zemlju jer ako se ne pogodi u jesen sa oranjem jako je gadna za obradu.Ja ne bezim od takve zemlje jer ce izneti solidan rod i na najtezoj susi i tu forsiram kukuruze i soju,takdje gledam da uzmem njive koje su blize ka nekom potoku ili blize reci gde su jutra hladija i ima dosta rose.Jako dobro poznajem svoj kraj i izbegavam rizicne pacele ne uzimam ih u zakup,i na taj nacin smanjujem rizik od loseg roda u ovakvim godinama.Imam tu pogodnost da mogu da biram gde cu i koju njivu raditi jer ima dosta napustenih njiva i nisu visoke cene zakupa koje se krecu 20 do 100e/ha.To je jedina prednos u odnosu na vas u Vojvodini koji u dobrim godinama imate 30% vece prinose od nas juznije.Meni je u proseku sa zakupom zemlje ulog oko 50 000din/ha i sa losim rodom od 2.5-3 t po ceni od 17din mogu pokriti ulozeno i sve preko toga je moja zarada.
 
Kod mene ce zp606, 560 koji je ove godine bio dobar spram godine i ns6140, on mi ove godina najvise rodio mada je bio na dobroj niskoj zemlji.
 
Pufta i meni se od Zp-a 560 najbolje pokazao u zadnjih 5 godina kako ga sejem uvek daje najbolje prinose i u susi i dobroj godini.Dominatan hibrid kod mene,sejem ga na 40% povrsine pod kukuruzom.
 
Ja sam ga prvi put sejao, odusevilo me kako se lako bere a nije bio mali i dosta dobar rod spram godine. U mom kraju su uglavnom prinosi bili oko 2t po hektaru, cisto da znas kakva je bila susa.
 
Kakav je Kerbanis sa visinom i lisnom masom?

Mislim da su svi KWS hibridi sa lisnom masom šampioni, sem ovih Fao 300.
Razumem ja i zemlju, i poteze, i cestitam na prinosima. I sam imam njivu koja je odlicno rodila u 2017. godini, i nije mi bila želja nikoga da prozivam. Koji su pioniri dali te rodove, i na kom razmaku?
 
Smanjujem najverovatnije sa 30 ha na 0. Razlog susare i tablice. Inace pioneer je bio 3500po kj prosek.
 
Aco,ako je donji deo posta upucen meni,na prosloj strani sam naveo Pioneer hibride koje sam sejao to su P1114 i Po704.Nisam se nasao prozvanim,i ne smeta mi a upravo iz tog razloga sam gore u postu i objasnio kako sam dosao do tog prinosa.Razumem ja i vas,jer placate velike zakupe i nemate svi tu mogucnost da birate kavu cete zemlju raditi i gde cete raditi.Sve kukuruze sejem na 24cm mozda bih mogao na nekim parcelama ici i na 22cm,al jednom probao i nisam video neku bitnu razliku u prinosu pa ne bih da rizikujem a ispod toga ne idem nikako.Ajd i o agrotehnici: 300kg 3x16 kroz sejalicu u redove i kasnije kroz spartac jos 300kg KAN.Grupu 600 sam izbacio poodavno iz setve eventualo po neki raniji hirid iz te grupe tipa Zp600 ili P1114 jer u ovakvoj godini ostane dosta jalov.Kanda cu eliminisati i grupe 300 i 400 jer su mi ove godine najvise podbacile,polagao sam velike nade u njih a i ranije se nisu nesto istakle po prinosu.Da ne gresim dusu strane hibride iz grupe 300 i 400 nisam nikad probao,pa moguce da su prinosnije od nasih domacih a probao skoro sve i As,Zp,Ns...
 
Truya 86 nikakav problem nisam hteo da.pravim, niti da ikog prozivam. Ne placam ja skupe zakupe, radim samo malo svoje zemlje. Samo.sam konstatovao, jer koliko mi se cini, bilo je vise puta kise u toku sezone. Neko je prijavljivao da pada kisa. Nije mi bila namera niti da prozivam, niti da vredjam, jos manje sam zavidan. Imao sam i vrhunskog prinosa, a.2 kj sam potanjirao. Ali, skroman sam covek, pa kako Bog da tako je. A zeleo da.znam koji su pioniri dali solidan rod
 
Ne mora da znači da su imali kišu. Kod mene su se prinosi kretali od oko 2 tone po hektaru na brdu do blizu 9 tona u ravnici. Udaljenost vazdušnom linijom parcela na brdu i parcela u ravnici od 2 do 4 kilometra. Kiše nije bilo. U ravnici je visok prinos bio na parcelama sa težom zemljom, na lakšim zemljištima prinos je bio oko 5 tona. Ono što je na tim parcelama bilo presudno je sledeće:
- jako visok nivo podzemnih voda
- blizina reke
- izuzetno jake jutarnje rose koje se zadržavaju do 10-11 sati izjutra, a pojavljuju se već sa zalaskom sunca.

Hibridi su bili Pioneer 9911 (sejan na 21 cm), 0725 (na 24.5 cm) i ZP606 (na 28 cm). P9911 je bio fantastičan, kasniji hibridi su generalno podbacili, ali moram da navedem da je ZP606 bio bolji od P0725 na istoj parceli. Sad da li je zbog redjeg sklopa ne znam. Ali sledeće godine ništa preko fao 500.

Da napomenem da su na tim zemljama prinosi soje bili od 2 do 3 tone po hektaru.
 
Smanjujem na 30% povrsine kukuruz jednostavno susa je bas desetkovala prinos pa ne smem da rizikujem puno, a i uzeo sam neke nove arende koje su zapustene pa ce zbog toga dominirati suncokret.
Sejacu isto ko i ove godine samo Pionir hibride razmak isti kao i ove 23,5cm, sejacu 0725 i gledam da dosta hvalite 9911 trebo bi da bolje podnosi susu zato sto je raniji pa ako biste mogli da napisete nesto vise o njemu kako se bere koja mu je visina i kako vam je rodio ove godine.
 
Ti raniji pioniri se znaju jako kruniti pri berbi, ja ga ne bih brao zbog rastura, p0725 odlican za berbu
 
Kod mene ostaje ista povrsina oko 10ha. Sijem kao i do sad iskljucivo Pionir. Danas istovario prikolicu kukuruza.
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL]
slike.php
[/URL][/IMG][/IMG]
 
jel ovo prikolica od onog sto drzi mesnicu na jelahu, za rusom je vozio?
 
Nazad
Vrh