Kukuruz 2018

Jesenas nisam bacao nikakvo djubrivo... Neznam kako je bolje dabacim 3x16 i ureu predsetveno ili da bacim 3x16 predsetveno a ureu kad budem spartao, kako vi mislite?
 
A šta je bio predusev? Ako si i tamo bacao NPK, uzmi u obzir da je iskorišteno samo 50% zbog suše.
 
Kao sto rekoh prvi put bi da radim tako,bojim se da nebude posle suse a djubrivo pod kukuruz pa da mu jos odmazem umesto da mu pomazem.Razmisljo sam do to bude do 200 kg po hektaru mozda.Ureu bi malo smanjio a bacio bi je pred setvu u kolicini od 220 kg po hektaru.Mada ovo nije konacno, jos uvek se raspitujem od kolega koji su to radili da vidim koja je najbolja kombinacija i koje su optimalne kolicine djubriva
 
Podijelit ću ovdje s vama jednu informaciju koju sam čuo od agronoma.

Kukuruz za određeni prinos potrebuje određene količine N, P i K. Potrebne količine pojedinog elementa se različite. Jako je bitno da su količine ta tri elementa izbalansirane i u skladu s potrebama. Prinos bude uvije u skladu s elementom kojeg ima najmanje u odnosu na potrebnu količinu. Ostala 2 elementa ostanu neiskorištena, s tim da K ostaje za upotrebu kod slijedeće kulture, a N se nažalost ispire u dublje slojeve i na koncu zagađuje podzemne vode. Taj N koji je ispran u dublje slojeve može se ponovno vratiti u površinski sloj zelenom gnojidbom kulturama koje imaju dubok korijen (npr. rauola).

Ne mislim da sam posebno pametan i nije mi namjera pametovati. Samo sam prenio stav stručnjaka. Meni njegov stav ima logike i sam se pokušavam ravnati po njemu. Još kad mi analiza zemlje ne bi bila preskupa (zbog jako malih parcela), moglo bi se optimizirati izdatke za gnojivo.
 
To sto je taj agronom objasnio je Liebig-ov zakon minimalnog ,Justus von Liebig.Inace nema,ili su jako skupe,takvih analiza zemljista kod nas,da bi ti video odnos mikro i makro elemenata u zemljistu,znati njixovu baznu zasicenost,kapacitet zemljsita za zadrzavanje istih,itd itd.Sve to manje vise je povezano,retko ko ce raditi takve ''full'' complete soil analize.

 
hteo bih da uzmem dekalb kukuruz ali mi odgovra pakovanje od 25000 zrna.Međutim pakovanja od 25000 zrna imaju samo ove sorte 5222,5215,4608.ima neko iskustva sa ovim sortama?
za 5222 sam cuo da tesko odpusta vlagu
 
Nazad
Vrh