Kukuruz 2018

Nego kojom? Drugom,bez obzira koliko je dobar prinos i krupan kukuruz?
Ne treba jurcati po svaku cenu, ali meni se nije desilo da vozim sporije od 2. brzine, iako je rod bio preko 8t/kj, a kukuruzu tvrdunac. Lupa tad poprilično, ali iz tog razloga i izbegavam sejati te hibride.
Što kaže kolega, najviše mu prija DKC, ali nije sve u tome, treba gledati koji da najbolji rod.
 
Ajde kad si vec pomenuo tvrdunac kaži koje su mu karakteristike. Znam da postoji i zuban a šta je šta, iskreno nemam pojma.
 
Ja moj zp 606 kad rodi kao 2014 i 16 sam brao 2 spora. Ne moze drugacije. Dva puta obidjem i pun bunker. A duzina oko 180m. I to jos kad su lose posejani. Ove god je svaki nikao i trazio na 26 a ono ispalo ispod 24. Bice muka jer je rodio kao nikad. Jos samo da dobro nalije. Ma bracu ga nekoliko dana i nine mi neka muka kad vidim da iza mene samo sipa u bunker. A ne kad trcim po njivi i samo obrcem krugove i jedva punim bunker.
 
"Zuban" se poznaje po tome što gornji vrh zrna ima onaj "ožiljak" , "zarez" ili liniju , kao da je noktom stisnuto , a tvrdunac to nema , njemu je vrh zrna okruglast , ako razumiješ-

evo ovo je zuban

kukuruz-1.jpg


ovo bi otprilike bio zuban , ako sam naletio na dobru sliku

Dent-corn.jpg
 
Obisao juce nekoliko njiva. U odnosu na proslu godinu ove je odlicno. A kako je sve to izgledalo pocetkom juna ocekivalo se samo kad ce da podgori, ove kise su ga digle iz mrtvih. Nikao od kisa sirak bas ali jbg dva dobra tesko idu.
Na slici DKC 4717 sejan na 21cm
88a1afadf1cdf43ea35fb23fb6440d60.jpg
873fb0c52ed21823f233320ce9263a29.jpg


Послато са Moto G (5S) уз помоћ Тапатока
 
Bogami i ja se nosim mislju da opet kukuruzu nadjem mesta u kotarci i platim malo da se obere u klipu. Imam mesta za jedno 10vagona. Ne mora da me odma izmuzu ako vlaga bude veca na jesen.

Sent from my B15Q using Tapatalk

Sto bi se patio u klipu I placao berbu, preradi cardake za zrno (to bar ne kosta mnogo a lako se odradi) i cepaj sa Dragonom :osmeh:
Pare koje bi dao za berbu imas da pazaris puzni transporter.
 
Dragane ako se preradi čardak i sipa u zrnu jel moraju da se stavljaju pregrade i tako dobiju dva - tri bunkera (zavisno od dužine) ili je dovoljno da se na svaki metar visine zrna stavi jedna plastična cev (fi 100) koja je perforirana? Zbog vlažnog zrna pitam. Ili ima neki drugi način? Znam da mora da se čeka da vlaga se spusti na 14%.
 
Bilo je pomena da postoje i losi kukuruzi ove godine usled nemara.

Evo primera od mog zeta koji svake godine na prolece ore, pa kako bude..

Prolecno kasno oranje, velika prisutnost trave, freziranje prolecnog oranja, zatim setva 24.05. u vreme velike nestasice vlage. Seme cuti i ceka vlagu. Pada kisa 15.06. tj posle eto 20+ dana ali pada velika kisa oko 136 litara po kvadratu.
Kukuruz sa korovom krece da nice i pred kraj juna dostize do 4-5 pera (slikano 29.06 tj 14 dana posle kise).



Zbog velike vlage, korov krece da raste kao lud. Pogledajte razliku 06.07. tj posle nekih nedelju dana.





Sledi prskanje istog dana u kombinaciji 0,7 litra dikambe + 0,4 litre bonace + 1,2 litre nikosulfuron / ha. Prskanje u 5om peru.





Evo slike od pre dva dana. Zuckast je kukuruz ali je korov zaustavljen. Zuckast je jer uopste nije ni djubren. Rekao sam mu da ga sto pre osparta i prihrani. Videcemo da li od njega zivota ima ili ne. Vec mu fali vlaga jer nema nikakav hlad da stvori.

how to make screen shot
 
Ja sam sipao u drvene ambare sa 17% vlage i stajao je do maja meseca bez problema. Na tavan od garaže dignem više od 30 tona, stavljao sam i sa vlagom od 19%, debljina od 1 do 1.5 metar, ali sam kad je tako veća vlaga gledao da ga prodam do kraja februara.


Marko;

Ja ne znam da li ima neko selo u Srbiji a da nema takvih bisera.
 
Dragane ako se preradi čardak i sipa u zrnu jel moraju da se stavljaju pregrade i tako dobiju dva - tri bunkera (zavisno od dužine) ili je dovoljno da se na svaki metar visine zrna stavi jedna plastična cev (fi 100) koja je perforirana? Zbog vlažnog zrna pitam. Ili ima neki drugi način? Znam da mora da se čeka da vlaga se spusti na 14%.

Ne treba pregrade samo poredjati cesce sibere da bi istovar bio laksi. Sto se vlage tice tu ima prostora do 17-18% I ne treba ulaziti u jun mesec sa tom vlagom, a i sto bi ide zetva treba resiti kukuruze :osmeh:
Ako je zdrava kotarka moze do kraja puniti.
 
Meni su i drveni i žičani čardak postavljeni na takvoj promaji da nikad nisam imao problem sa kukuruzom u klipu. Leti kad su one nesnosne vrućine u njemu je jako prijatno jer uvek pomalo struji vazduh. A dimenzije su 7x1,6x2,5m. Nemam predstavu koliko tu može da stane zrna kad bi se napunio do vrha. A što ste rekli da se njega treba rešiti do juna meseca ja sa tim nemam problem jer krenem od februara da ga isporučujem stalnom kupcu i do početka maja sav isporučim.
 
Meni su i drveni i žičani čardak postavljeni na takvoj promaji da nikad nisam imao problem sa kukuruzom u klipu. Leti kad su one nesnosne vrućine u njemu je jako prijatno jer uvek pomalo struji vazduh. A dimenzije su 7x1,6x2,5m. Nemam predstavu koliko tu može da stane zrna kad bi se napunio do vrha. A što ste rekli da se njega treba rešiti do juna meseca ja sa tim nemam problem jer krenem od februara da ga isporučujem stalnom kupcu i do početka maja sav isporučim.
Trebalo bi minimum dva vagona

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Jel ima neko pionirov 1241, kod mene podgoreli prvi dva lista,kise je bilo dovoljno u to delu atara ,da nije od isparenja velika temperatura a bilo vlage dosta?
 
Nazad
Vrh