Kukuruz 2018

Ja vjerujem u kukuruz na 50cm.....

70cm je zastarjela varijanta, jer prije traktori nisu imali uske gume, zbog lakse meduredne obrade itd itd, danas ima guma kakvih hoces, gnojidba je daleko bolja nego prije 30-40 godina......zato ameri vjerojatno i idu na tu varijantu, jos vjerujem da imaju i navodnjavanje......i mislim da varijanta od 50 ima vise prednosti nego nedostataka
 
Dosta ljudi je pisalo o setvi suncokreta na 50, tacnije 50x27 u redu. Kako bi kukuruz to podneo pitanje je.
 
Niko ne kaže da su neke značajnije razlike u prinosu . Radjeno je više studija na Američkim fakultetima jer oni najviše vremena i provoda radeći raznorazne oglede za razliku od naših fakulteta gdje se uglavnom listaju budjave knjige . Nebude značajnih razlika što se prosjeka tiče , al nekako mi se čini da bi bilo malo bolje u ekstremno vrućim godinama isti sklop da je malo veći razmak biljka od biljke a ujedno da je bolja zasjenjenost zemlje oko podne pogotovo ako su redovi sjever-jug.
 
Kako bi stajao lišće kukuruza da je na kocku posejan???Kukuruz ako ima uslove daće extra rod i pri ređem sklopu i uzduž i popreko,ali ako je gust lako može da se desi da neda ništa(mischlingerung),na svaki međuredni razmak.Znači imaćemo rod kod svih varijanti koliko zemlja može da izgura.:ppozdrav:
 
Izmisljeno je to odavno, samo ko ima para za probu.
Takva sejalica ima mogucnost linijskog ili cik cak sejanja.
1z3m4uh.png
 
Neki i dalje soju seju na 70 cm i plus tvrde da je mozda bolje nego na 45-50 cm a vi zelite sad jos i kukuruz na 50 cm.
Uz intenzivno navodnjavanje da, ali bez, rizik je takav da nece se ostvariti ni onih mojih proslogodisnjih 170 kg/kj.
 
Neki i dalje soju seju na 70 cm i plus tvrde da je mozda bolje nego na 45-50 cm a vi zelite sad jos i kukuruz na 50 cm.
Uz intenzivno navodnjavanje da, ali bez, rizik je takav da nece se ostvariti ni onih mojih proslogodisnjih 170 kg/kj.

Netko pise da sije soju 10 godina na istu parcelu.....
Jedne godine postrno posijao kukuruz koji sam brao u klipu.....ima tu puno faktora, ljudi gledaju kako im je lakse.....a jel tako i bolje????
Šteta je sto nitko neprovodi pokuse, da se moze vidjeti sto je bolje.....npr instituti, koji za svaki hibrid znaju samo napisati otporan na sušu, otporan na polijeganje, itd itd, sve po istom kalupu, nitko nepise da nesto potvrdi i stoji iza svojih rijeci.....

Npr sklop taj i taj, na toj povrsini odradena je ova gnojidba, i na toj parceli je palo toliko i toliko litara kise ili je navodnjavano......ako me razumijete, sve se svodi samo na marketing i broj prodanih vrecica, a sto je tu prodano, to je manje bitno.....

Vise bi volio sijati domace sorte kukuruza, kako bi mogao imati svoje sjeme i time izbjeci to sve sto oni "nude".....
 
Na jednoj prezentaciji bio neki lik iz Galenike , kaže za žičnjake najjednostavnije Fobos prije sjetve zadrljati litru po hektaru i to je to . Jel neko radio ? Ja ću ipak tretirati Nupridom .
 
Nazad
Vrh