Kukuruz 2018

Momo nisam na tebe aludirao nego na drugog kolegu čije slike useva ne znam da li je neko video na forumu.

- - - - - - - - - -

56jj6cd.jpg
64PqxIf.jpg

Pioneer N01 setva na 19cm,sklop vrhunski,još malo i eto ga.
 
Pre neki dan sam ti slao slike onih kukuruza, dkc je fao 400,jel da? A jos je u mlečnom stanju,beo čokanj,kuvali ga da jedemo..
 
Imam i ja ove godine N01, ali nije ni blizu kao kod Matica. Sklop je negde oko 77k biljaka sejan na oko 17 cm, mada je ove godine mogao i vise, al aj ga znaj. N01 je po meni jedan od najboljih pionirovih starijih hibrida i sticajem okolnosti je ove godine dobio jos jednu, a verovatno i poslednju, sansu i to ne zato sto ne valja vec zato sto ga nece biti sledece godine po recima promotera. Nikao je odlicno, lepo napredovao, lepo se oprasio, lepo naliva, ali da mu je jos malo kise bilo bi odlicno.
 
Kad kazem da nije ni blizu mislim nije tako zreo, a inace deluje odlicno. Ono sto kod njega cenim je stabilnost u prinosu jer uvek daje sasvim solidne rodove bez obzira na godinu i kvalitet zemljista jedino je bitno da je sklop dobar jer on nema 5-6 klipova kao kod nekih :osmeh: vec jedan sa izuzetno tankom cukom (cokanj, sapurika itd).
Isto vazi i za 5276 kojeg valjda iz istog razloga ukidaju.
 
A koji hibrid predstavljaju kao naslednika za N01? Ja taman mislio da ga sejem sledece sezone

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Sa leva na desno, prva tri klipa p9175 setva na 18cm, sledeci zp427 setva na21cm, sledeci zp555 setva na 22,5cm, zadnji kvs kerbanis setva isto na 22,5. A nisam isao na njivu da vidim n01, ali je poneo bas dobro,a setva njega je isla na19. Slikacu pa stavljam slike. Sto se tice n01 sejem ga vec 10god stvarno je dobar. Tacno se vide razlike u fao grupi...
00b1d51b5676881c4c864d22ac1750a3.jpg
a73148aef175ef97f29d0c8e5dff2796.jpg


Послато са 5015D уз помоћ Тапатока
 
Levo ZP684 desno KWS Kermes. Razmak 27cm i 25cm. ZP malo krupniji sto je i normalno KWS kermes obecava izizetan rod.Nebih cifre da iznosim ali ako posluzi vrmeme bice ovo jedna od najboljih godina za kukuruz u poslenjih 20-30 godina, bar u mom kraju.Nego daleko je berba i ja mu neverujem dok ga ne natovarim u prikolicu. Ovo je godina kukuruza definitivno.



undefined.jpg

Weyy1el.jpg


- - - - - - - - - -


BOiaCzy.jpg
VECE6se.jpg


- - - - - - - - - -

amZSIiF.jpg
 
fyLih.jpg

Kukuruz P0362 fao 510, sejan kukuruz na kukuruz, uradjena zastita. Za sada nisam video nijedno stablo napadnuto dijabrotikom, sto je za mene jako dobra vest, posto sam dosta povrsine posejao kukuruz na kukuruz

- - - - - - - - - -

fypMb.jpg

Savesni komsija, oprskao mi je celu jednu, a drugu ostetio vrstu, ove godine imam dosta takvih slucajova:
 
Danas smo clan @markokg1982 i ja razgovarali sa vrlo iskusnim strucnjakom iz ratarstva o maksimalnim procentima vlage za berbu kukuruza u klipu. Pitam sada vas koji ste probali i radili, sa koliko % vlage smem da smestim kukuruz u klipu u cardak, i da ne mislim?

Послато са HTC Desire 825 уз помоћ Тапатока
 
Danas smo clan @markokg1982 i ja razgovarali sa vrlo iskusnim strucnjakom iz ratarstva o maksimalnim procentima vlage za berbu kukuruza u klipu. Pitam sada vas koji ste probali i radili, sa koliko % vlage smem da smestim kukuruz u klipu u cardak, i da ne mislim?

Послато са HTC Desire 825 уз помоћ Тапатока[/QUOTE
Kukuruz bi trebao da se bere u klipu kada je vlaga od 24-28%.Zavisi od godine,stanja i polozaja kotobanje ili cardaka,cirkulacije vazduha da li ce sve na prolece kad ga budes krunio biti u redu.Meni se desavalo da oberem 100 tona sa 30+% vlage i bude vetrovita zima i prolece i u maju ga krunim on 15-15,5% i sav zdrav,bez stete.Dva-tri puta mi se desilo da oberem kukuruz sa 20-21%,jos ga berac na njivi okruni jer je suv,pa se kruni u elevatoru ili ako ga kipujes na zemlju,krenu neke tonje i maglustine i ladno se ubudjavi maltene suv kukuruz...
 
Olalija sve si u pravu. Sve do 30 % moze da se bere ali da ne spada ispod 21. Ja nikad nisam imao problem jer je i cardak na takvom mestu da uvek ima promaje. A i hoce da se kruni ako se presusi na njivi. I ove godine cu da pratim ali ce biti cupavo jer na ovakvoj godini ce se sporije susiti. Ali cu meriti vlagu i cim bude ispod 30 ja ga berem.
 
Danas sam obisao i ja moju postrnu setvu, rec je o pioniru 9721 sejan 26 juna, od 6-8 pera i trebao bi ga oprskati sa malo sirana, ali u suštini sam zadovoljan!
 
Aco gde ti je ta njiva da se vidi kako to izgleda i kako taj pionir napreduje? Super si potrefio da posejes postrno. Kakvo je vreme bice tu izgleda lepog roda.
 
Nazad
Vrh