Kukuruz 2018

Jbg. nemoz protiv prirode, al nevredi se nervirati nema efekta, moze samo gore biti.
Ako se secas one oblacnosti pred zetvu kad je bila pokrivena cela zemlja, tu smo pokisli sa 70l u 3 dana. To je zemlja usrkala jer je Maj bio susan, od te kise kod nas se vlaga nije vise spajala, cuj I od cega da se spoji!
Pisao sam (a slobapatrola se cudio) da nas i bez padavina izvlaci umerena dnevma temperatura I dosta niska nocna bez vetra, i veliki prostor za rosu! To nam I drzalo kukuruze u lepoj konduciji al evo cim je upeklo malo preko 30 nema snage.
 
Juce sam obisao atar za 50% kukuruza je zavrsena sezona, moze sad da mu padne koliko hoce gotov je, klipovi su viseci kao kod deke! Posledica 2meseca bez kise.

Kod nas opet nastradali od kise, pocela prije same zetve, psenica isprana , hektolitar katastrofa,naklijana i proklijana, nije sastavilo 3 dana bez kise. Tako nastavilo , evo nepada zadnjih citava 3 dana, juce malo porosilo to ne racunamo. Ovdje kukuruza nece imati samo onaj koji je zaboravio posijati, grupa FAO 450 DKC narastao 4 metra, kad pogledas kukuruze stranih proizvodjaca , unutra mrak ni svjetlost ne probija koliko su bujni. Soje toliko narasle da pocele da polijegaju , a sjeno ove godine samo prva kosnja , ostalo propalo zbog kisa.
 
Ako je fao 600 jel njihova vegetacija traje 130 dana od nicanja? Jel to znaci da ako je posejan 13.04. a nikao za 7 dana onda tih 130 dana izlazi negde oko 25.08. Dakle posle 01.09. Moze da se bere. Mnogo mi je to rano. Kako je vase misljenje u vezi ovoga?
 
S obzirom kako pada kiša bolje očekuj da ga bereš 25.09.

A što se tiče tog broja dana vegetacije, pa to zavisi od niza faktora vremenskih uslova. Svaka godina priča za sebe.
 
Mislim da se to bas ne gleda po suncanim danima, nego sumi temperatura. Moze biti suncano, a da je 15 C, a moze biti oblacno pa da je 30 C. Naravno da sunce utice na rast i razvoj, ali suma temperatura odredjuje duzinu vegetacije.
 
Tako je uglavnom samo temperatura ali to se odnosi na brzinu zavrsetka svih faza kukuruza. To nam samo govori da je bolje u stvari da te faze traju duze tj, da je zivot kukuruza sto duzi jer nama treba vise materije a ne da mu se zivot sto prije zavrsi . Zato je bitna svjetlost i relativno nize temperature.
 
Uglavnom svaka fao grupa se tako formira, ili odredjuje, kad se vidi koliko je za neku fazu razvoja potrebno temperature pa sve do fizioloske zrelosti.
 
Nazad
Vrh