Proizvodnja vrhunske rakije od šljive

Malo će da pecka usne, neko baš tako voli, ali ništa strašno. Popićeš to, pa sledeće godine ne idi od kazana.

Imao si 70-75l meke rakije za prepek, tako da ti je bilo mnogo da skidaš 1.5l, dovoljno je 7-8 deci prvenca.
 
Poslednja izmena:
Juce pecena prva tura cacanske rodne. 700lit komine dobijeno 73 lit na 48 stepeni prepecenice. Nisam sa nadao toliko jer su prve bile malo nazelene.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Malo će da pecka usne, neko baš tako voli, ali ništa strašno. Popićeš to, pa sledeće godine ne idi od kazana.

Imao si 70-75l meke rakije za prepek, tako da ti je bilo mnogo da skidaš 1.5l, dovoljno je 7-8 deci prvenca.

Bilo je preko 100l meke. Mislio sam da možda eventualono postoji način da se odstrani metil a bez ponovnog prepecanja.
 
Nisi sekao patoku, nego si sve skupljao?
Ja prekidam na 25% i posle to prepečem...
Možda da sačekaš nedelju dana, da se odvoji na vrhu metil. Lakši je od etila, pa ako ti je staklu možda se i primeti.
Ili posle nedelju dana odvoj par litara sa vrha u balonče ili veliku teglu. Pa opet sačekaj nekoliko dana, možda će se videti razlika.
Probaj pa nam javi.
 
Sada nemas mogućnosti da to naknadno izdvojiš. Ako imaš veću količinu rakije pa da umesas, ali ako nemaš onda je nakispravnije da je prepečeš,
 
Trnovaca ili jakljanka,najizdasnija rakijska sorta.Ranovaca (crvena ranka) daje manje rakije,doduse malo je rakija pitkija.Ali ako se ove dve sorte sljiva mesaju u velikim kacama i zajedno previru,dobija se izvanredna rakija.

Kako mogu zajedno previrati ove dvije šljive kada jedna stiže u julu (ranka) a druga (trnača, trnovača) krajem avgusta ili čak u septembru?
De nije dugo ostaviti ranku da stoji pa se doda trnača?
 
Kako mogu zajedno previrati ove dvije šljive kada jedna stiže u julu (ranka) a druga (trnača, trnovača) krajem avgusta ili čak u septembru?
De nije dugo ostaviti ranku da stoji pa se doda trnača?
Ne,razlika u zrenju je oko dve nedelje.Stim da se ranovaca oduzi.Uglavnom koristimo kace od dve tone,tako da zapocnemo sa ranovacom a zavrsimo sa trnovacom.Ako rodi i madzarka (retko kada) onda pocnemo kacu sa trnovacom a zavrsimo sa madzarkom.Ne dodaje se nista u kominu,ali se ni prvenac ne odbacuje!
 
Obicno kod mene ranka se zri i skuplja ceo mesec od kraja jula do kraja avgusta. Ove godine je sve oko tri nedelje poranilo.
Ja sada posto mi je 10 kazana ciste ranke , to cu ostaviti za mene, skupljam ranku I trnovacu u drugu kacu.
I kada budem pekao I udesio rakiju te dve necu mesati.
 
Pekao sam tri kazana od lepotice 300kg koma,stavio kvasce i hranu,stajala 21 dan,vrenje stalo..e sad nešto ne valja jer sam dobijao samo 13,14l meke na 25stepeni u prihvatnom sudu prekinuo..kada je počeo prepek krenula je prva na samo 65stepeni tako da sam je pustio da ide do 50st u sudu i dobio samo 13l na kraju,znači bukvalno nisam ni mogao da ostavim jaču i razblažim posle,pritom kazandzija nije hteo da prepeče tako malu količinu nego je roknuo vode sigurno 50l navodno gorece mu kazan. E sad pitam se gde je još greška osim te vode kojoj nije mesto u prepeku i zašto je potekla tako slaba odmah?
 
Kacu bi trebalo napuniti za 1-2 dana, u ekstremimnim situacijama i 3 dana i više ne dodavati. A rakije od raznih sorti se i tako treba da mešaju kad se već prepeku, i to tek nakon odležavanja a pre skidanja jačine na pitku i to u odnosu koji iskusan podrumar, ili domaćin, odredi degustiranjem. U svakom slučaju je najbolje raditi kao monodestilat a ne mešati sve što ima u voćnjaku u isti sud. Na ovakvim temperaturama glavno vrenje je gotovo za par dana i onda ide "tiho" koje naravno, ne bi tebalo prekidati ponovnim pokretanjem vrenja za novopridodatu šljivu.
 
Prvo je problem sto je stajalo 21 dan ako govorimo o trenutnim spoljnim temperaturama. 4-5 plafon. Naravno mora biti ispasirana.
 
Ako se ne radi odma ili se mjesaju raznih sorti razlicnog zrenja (sto naravno nije preporaclivo) neki duzi period komine ima vise sircetne kiseline, u takvim slucajima u kazan se mora dodati i neko alkalno sredstvo - recimo soda bikarbonat, koji se svrzuje sa sircetne kiseline i postaje natriev/kalciev acitet i ostaje u kazanu pa se dobija zdravja rakija za konzumacije.
 
Kacu bi trebalo napuniti za 1-2 dana, u ekstremimnim situacijama i 3 dana i više ne dodavati. A rakije od raznih sorti se i tako treba da mešaju kad se već prepeku, i to tek nakon odležavanja a pre skidanja jačine na pitku i to u odnosu koji iskusan podrumar, ili domaćin, odredi degustiranjem. U svakom slučaju je najbolje raditi kao monodestilat a ne mešati sve što ima u voćnjaku u isti sud. Na ovakvim temperaturama glavno vrenje je gotovo za par dana i onda ide "tiho" koje naravno, ne bi tebalo prekidati ponovnim pokretanjem vrenja za novopridodatu šljivu.

Iz prakticnih razloga se ovako ne radi kod nas,kad sljiva slabo rodi,kao ove godine.Ako je kaca npr. dve tone,a pdkuplja se npr. 30 dana po 70 kg dnevno (nekad jedna kanta,nekad 150 kg,nekad praznik ili kisa)stvar je jasna.
Ipak ovako se radi decenijama,da ne kazem duze od veka od kada se pece rakija kod nas.Ako meku rakiju dobijenu na ovaj nacin kupuju vodece destilerije u Srbiji,za svoje proizvode koji se izvoze na Zapad,i koje podvrgavaju sirovinu kontroli u skladu sa standardima,ne vidim zasto bi to bio nekakav problem.Kljucno je ne dodavati ni grama secera u kominu,kao ni bilo kakav kvasac niti bilo kakav aditiv.Samo dobro zrelu sljivu!
Inace,lampek "valjevac" zapremine cirka 80 litara treba da da 18-20 litara meke rakije od oko 12 gradi,dakle vise od 10 litara ljute rakije.Ispod toga su slabi rezultati,Uglavnom, rakija posle nekoliko godina cuvanja u hrastovim buradima izgubi oko 25% zapremine.E tek tada je to prava rakija,koja moze da se nosi sa najboljim viskijima u svetu.
Inace praksa je da se prilikom prepeka u lampek sipa 2 trecine rakije i jedna trecina pijace vode,a pece se na oko 22 do 24 grada pa se doda destilovana voda i spusti se na oko 20 gradi,to je posle par godina u buretu 19 gradi.

- - - - - - - - - -

Inace kad sljiva slabije rodi,brze i prodje.Kad se preterano rodi sezona podkupljanja traje jako dugo.Npr.u avgustu pocinje ranovaca,posle oko dve nedelje joj se pridruzuje i trnovaca,negde sredinom septembra je kraj ranovace,a trnovaca traje li traje,tu se ukljucuje i madzarka i poslednji plodovi trnvace i madzarke se skidaju prvih dana oktobra,tako da sezona traje oko dva meseca.

- - - - - - - - - -

Inace ako nema dovoljno kaca,moze se posle tri nedelje od zavrsenog punjenja kace rakija ispeci.Obicno se pece u oktobru i novembru,kada se zavrse svi drugi poslovi.Neretko i oko Bozica :osmeh:.Velike kace se obicno ne potope nekoliko meseci od zavrsenog kupljenja,zato sto je sloj gustine debeo.Na pocetku pecenja kace od 2 t se odbacuje oko 15 cm gustine sa vrha u kojoj nema corbe,i uz ono sto se slegne,ta kaca da obicno oko 20 do 22 lampeka po 80 litara komine.
 
Jevto, zemljace nemoj da se ljutis ali moram reci
da je Zicaprom napisao odlicno kako treba peci.
Po meni ti si u pravu da moze prikupljanje da traje duze,
I meni je praksa pokazala I da ako traje duze prikupljanje ako se rakija pece kao sto je Zicaprom naveo
bude super rakija.
Evo ja sam na odmiru I naravno poneo moju
ranku, iako su I drugi poneli svoje kuplhene ili dobijene
kao kvalitetne, kazu da je ova izvanredna,
klizi kai mleko ....
 
Prvo je problem sto je stajalo 21 dan ako govorimo o trenutnim spoljnim temperaturama. 4-5 plafon. Naravno mora biti ispasirana.

Ništa nisam uradio u pripremi koma što nisam i prošle godine i bila je dobra rakija ,jedino je kazan drugi a prepek krenuo na svega 25gradi iz lule.Neznam u čemu je problem da je tako slaba potekla.
 
Ja mislim da ste mnogo zagledali u sitna crevca i da niste primetili da je prosle godine bila susa i da je sljiva bila prepuna secera, dok u ovoj godini od toga nema nista, kvalitetna rakija ce biti po meni tek od sljiva koje se budu skupljale za 10 i jace dana, kad plodovi nakupe kolko tolko secera u sebi..
 
Krenulo je pečenje Lepotice kod nas. Rakija je, na prvu loptu, dobra, ali je prinos dosta slab, jer je bilo jako malo šećera, s obzirom da smo branje radili, bukvalno po kiši. Od 100kg šljive se dobija oko 7 litara rakije na 62-63 stepena, naravno bez šećera.problem je što meku rakiju teško guramo preko 20 stepeni jačine. Prepek se mora seći po propisu na 63+ u sudu ili oko 40 na luli. kako praznimo sudove i dolazimo do one kasnije brane, situacija je malo bolja. Stenlej još nismo počeli da sakupljamo ali od njega očekujemo dosta više količinski, jer ga već 15 dana peče sunce i gura šećer, mada sve u svemu, sigurno neće biti kao prošle godine kada je stenlej bio na 25 brixa.
 
Zavrsavam podkuoljanje ranke.
Bice pored 10 kazana ranke I jos 4,5 kazana ranke sljivca I id cacanke najbolje.
Odvojeno cu peci.
Ni kod mene sljiva nije slatka.
Racunam od ove ranke cu lepu napraviti.
 
Nazad
Vrh