Proizvodnja vrhunske rakije od šljive

1-Основи технолошке микробиологије па онда Технолошка микробиологија јаких алкохолних пића
2-Производња јаких алкохолних пића из пера професора дипл.инг.Радована Лучића
 
Tast mi je operisan pa sam morao ja da uletim za pecenje u tazbini (Niš, davno obrana sljiva). Kazan 120 litara. Belica i belčić su dali oko 20 litara meke po kazanu. Rodna: 21-22 litra. Stenlej: 17- 18 litara. Sve gurano oko 14- 15 gradi. Prepek na 25 gradi, izaslo na kraju 100 litara prepeka od tone sljive. Kontam da odlezi kratko u buretu pa da je razblazimo malo... Aroma najbolja kod stenleja (o mekoj govorim, za prepek su pomesane sve zajedno) pretpostavljam posto je najkrace vrenje imao. Za prepek je mesano oko 70 litara meke rakije, 30 litara vode i 10 litra "čorbe" iz komine. Nisam skoro pekao radzu pa sam malo zardjao, zanima me dal sam nesto pogresio, mada sam imao pomoc jednog iskusnijeg clana porodice
 
Tast mi je operisan pa sam morao ja da uletim za pecenje u tazbini (Niš, davno obrana sljiva). Kazan 120 litara. Belica i belčić su dali oko 20 litara meke po kazanu. Rodna: 21-22 litra. Stenlej: 17- 18 litara. Sve gurano oko 14- 15 gradi. Prepek na 25 gradi, izaslo na kraju 100 litara prepeka od tone sljive. Kontam da odlezi kratko u buretu pa da je razblazimo malo... Aroma najbolja kod stenleja (o mekoj govorim, za prepek su pomesane sve zajedno) pretpostavljam posto je najkrace vrenje imao. Za prepek je mesano oko 70 litara meke rakije, 30 litara vode i 10 litra "čorbe" iz komine. Nisam skoro pekao radzu pa sam malo zardjao, zanima me dal sam nesto pogresio, mada sam imao pomoc jednog iskusnijeg clana porodice
mogao si ici na 12 gradi meku zbog veceg iskoriscenja.Mi corbu ne stavljamo u prepek,a stavljamo vodu.Sad to samo skini na oko 20 gradi,pa ostavi u hrastovom buretu sto duze...Bure daje "buket",lezanje rakije je veoma bitna stvar,kao i kod vinjaka,konjaka,vina,viskija....Kada rakija kalira u buretu,istovremeno postaje i piktija i dobija pravu aromu.Ja je drzim po nekoliko godina u drvenim buradima,a onda prespem u staklo.Takva rakija mnogo vise vredi nego sto joj je cena,pa se i ne trudim da je prodajem.Visak za prodaju ide u mekoj rakiji.Trenutno meka ide od 10 do 15 dinara po gradu.
 
Za starenje rakije u buretu, je minimalna preporučena jačina 63 stepeni tj. da nije ispod 25 "gradi", inače ako se prvo razblaži pa ostavi na odležavanje dosta slabije vrši ekstrakciju tanina iz drveta. Što se samog pečenja tiče, stenlej obično ne daje jake arome, pogotovu ako je jako kratko trajalo vrenje. Za aromu je potrebno da se vrenje tj. maceracija dešava što duže i da ne bude burna. Ja recimo u prepek nikad ne dodajem čorbu, a i vode vrlo malo na dnu, svega par litara, a meku je poželjno ostaviti na 25-35 stepeni, najbolje oko 30, pačak i koji manje.Inače ove, gore navedene sorte daju dobru i aromatičnu rakiju, bez obzir što ima i nešto stenleja, samo sada treba da odstoji u buretu par godina, a ne vaditi je pre isteka bar jedne godine, dok će se arome malo otvoriti kada se razblaži na pitku jačinu.
 
Ima li neko preporuku kako uraditi kljuk od sljive izvadjenih kostica i proteranu kroz pasirku za paradajz gde se prakticno 80-90 posto pokozice izdvoji i ostane cist sok od sljiva.Da li je dovoljno staviti samo u bure i prepustiti da se vrenje odvija bez mesanja ili obavezno uraditi sa selektivnim kvascem i mesati masu do zavrsetka vrenja.
Dajte neke predloge hocu da probam da uradim jedno burence od 200 l.
 
Sve te novije sljive imaje debelu pokozicu, za razliku od starih domacih rakidzijskih. Zbog toga se vade kospe I eventualno skida pokozica.

Ja ranku uvek ubacujem celu u kacu.
Stvori se pogaca na vrhu a na dnu sve kospice padnu. U sredini je sama curba.
Nema nikakvog zajebavanja da se sljiva drzi na suncu, da se vadi kospa, da se ubacuhu kvasci.
I na kraju, ranka je najpitkija.
Glavna mana sto neravno merno zri I mora duze cream da se kupi , tri cak do cetiri nedelje.
 
Da napomenem da ce potkup stenlejke biti u probnom sudu bez spice i kozice.
Kanacki i ja sam tako mislio da strpam samo kvasac i zacepim bure.
S obzirom da stenli i nije neka rakijasica bice dobra za mesanje sa rodnom koja je vec pristigla za kazan i pripremeljena je na tradicionalni nacin
 
Iz kog razloga stavljate vodu u prepek i koji procenat ako je meka 12 gradi?
 
Postovane kolege
Da li se za razblazivanje rakije umesto demineralizovane vode moze koristiti ona koja se dobije na sledeći nacin:
U kazan se sipa cista voda umesto koma ili meke rakije i radi isti proces kao kod pecenja, s tim sto se naravno ne dobije nikakva rakija vec kondenzovana voda. Negde sam procitao da se ta voda moze koristiti za razblazivanje, ali sam ipak hteo cuti misljenja kolega.
Pozdrav
 
Poslednja izmena:
To sto dobijes kroz kazan to je destilovana voda , sto se tice razblazvanja rakije isto sto i demineralizovana (destilovana i demineralizovana voda su razliciti postupci dobijanja ciste vode.. ) Mozes da razblazujes rakiju tom vodom ,ali je pitanje koliko ti je isplativo da sam pravis destilovanu vodu i kazan mora biti perfektno cist da bi ta voda bile bez ikakvog mirisa..
Moj savet ti je da kupis demineralizovanu vodu ,ako imas lidl u blizini ,balon od 5l je oko 90dinara, ne isplati se loziti kazan
 
Prvi put spremam kominu od sljiva pa me buni jedna stvar. Da li se nakon stavljanja komine u plasticno bure ono hermeticki zatvara ili je potrebno napraviti odusak na poklopcu da ne bi puklo?
 
Nazad
Vrh