Informacione tehnologije u poljoprivredi

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.363
Lokacija
Apatin
Mada postoje specilaizovane teme za knjige polja i sajtove, nema teme uopšteno za IT sektor oko poljoprivrede. Za početak evo jedne teme.

Srbija ne koristi IT tehnologije u poljoprivredi --- izvor blic.rs

Srbija zanemarljivo malo koristi informacione tehnologije za unapređenje i racionalizaciju poljoprivredne proizvodnje, a pojedini projekti pokazju da se mora menjati svest kako bi domaći agrar počeo da hvata korak sa svetskim trendovima, zaključak je Foruma "Hrana za Evropu", koji se održava u Vrdniku.

Pokrajinski sekretar za poljoprivredu Vuk Radojević podsetio je na projekat "Antares" novosadskog instituta "BioSens" koji je 2016. osvojio prvo mesto u Evropi, u okviru poziva Evropske komisije "Horizont 2020 - tajming", namenjenog stvaranju evropskih centara izvrsnosti u naučnim istraživanjima.

Cilj tog projekta je da kroz sinergiju IT sektora i poljoprivrede razvija agrar kao najznačajniji segment domaće industrije, kroz transfer inovacija iz istraživanja u privredu, što treba da ubrza ekonomski razvoj zemlje, saopštio je organizacioni tim Foruma.

... link

Bez obzira koliko je to nekima nezanimljiva priča, preporučujem da vidite šta precizno znače reči sinergija i disrupcija. Deluju čudnovato, ali će se u nekim narednim periodima sve češće spominjati, pa i u poljoprivredi.
 
Moj prijatelju od toga nema nista!!! Dokle god nas poglavar gleda da se uvuce strancima u pozadinu i po mogucnosti negde ucipi i dokle god bude imao takav stav prema nama od toga nema nista. Ako dobro pamtim prema zvanicnim podatcima strancima je na neki nacin prodato vec 90 hiljada Ha a verovatno je i vise samo zvanicno nece da objave...zasto tu zemlju nisu prodali npr po 100-200 Ha po glavi nasim ljudima, da nase proizvodjace ojaca da mogu finansijski da uloze u masine koje ce moci da koriste te IT podatke.
Sta ce meni podatci od Biosense o mojoj njivi ako nemam masinu koja ce moci vestacko djubrivo da dozira zavisno od potrebe na pojednim delovima na mojoj njivi???
Ili da ulozim u navigaciju na mojih 10-20-50 Ha!?! Nema ekonomske opravdanosti!!
 
Hoće li država iskoristiti prednosti koje nudi BIosens? Mislim da je to pravo pitanje.
 
Inače da se vratimo na temu. Sve parcele koje obradjujemo sam uneo u sistem. Nije loše. Za sada nema opcije trošak zakupa. Može se voditi besplatna evidencija svih aktivnosti koje obavljate na njivi. Pratiću kako se sistem dalje razvija. Inače registrovao sam se na agrosens.rs
Satelitski snimci mislim da mogu biti od koristi. Videle su se razlike na parcelama kod useva, najverovatnije zavisno od plodnosti zemljišta i nivelacije terena.
 
I ja sam se registrovao ali osim tih satelitskih snimaka nisam video nista sto papir i olovka ne rade. Mozda kad bi uplatili za one opcije koje nisu besplatne videli bi sta bi se tacno dobilo.

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Kakav žuta-štampa blic naslov, "Šokantno! Poljoprivrednici ne koriste šampon za pranje mehanizacije. (foto + video)"

Što kaže kolega Rasa91, sve to rade papir na kvadratiće, olovka i računaljka. Za one naprednije koji forumu ne pristupaju papir+olovka metodom, tu su LibreOffice Calc - MS Excel ili WPS office na mobilnom.
 
tu su LibreOffice Calc - MS Excel ili WPS office na mobilnom.

Ovo je takođe bitno spomenuti, tabelarni programi su veoma funkcionalni, a takođe se mogu svagde ubaciti i preuzeti sa dosta mesta. Recimo ovde na forumus e u toj formi mogu preuzeti privatne poruke i sačuvati, ovo je samo primer koliko je rašireno.

Što se tiče papira i olovke to potujem i svako to može koristiti, ali nema potrebe da se nameće svima potreba da koriste taj sistem.
 
Ne nameće se, svako može da koristi svoju olovku i papir.

:D

Postoji veći broj razloga (rekao bih opravdanih) zašto poljoprivrednici u Srbiji ne koriste Informacione tehnologije u većoj meri. Neki se mogu naslutiti iz prethodnih odgovora, ostali se opet svode na specifičnosti tržišta.
 
Ja dosta koristim portal GeoSrbija, tj. kartografski pregled
http://www.geosrbija.rs/rga/default.aspx?gui=1&lang=3

Odličan je što se tiče katastarskih parcela, brojeva, površina itd. U kombinaciji sa ortofoto prikazom mnogo stvari može da se vidi.

Još kad se u sve to ubaci katastar nepokretnosti javni pristup, baš dosta informacija se može dobiti o nekoj parceli.
 
Nazad
Vrh