Pasulj

ja probao danas, nevrijedi posao, ništa, al sam išao direktno, bez sušenja, kosio kao pšenicu......napravio 3-4 metra

kako je bilo puno kiše, vjerujem da ću nastaviti tek u petak ujutro, sa starom isprobanom metodom....
 
Јутрос подсекао пасуљ

576129c1523e52cc95ee62823449a40c.jpg
 
Da podelim iskustva posto imam i bubnjaru i kombajn... Inace ja sam radio kod clana John. Kombajn je sa pik up uredjajem napred i sam kupi po njivi i sve sto udje u njega ispada u bure sa strane sto ukljucuje i lom koji je neminovan jer je to masina. Bubnjara takodje napravi lom jer je i to masina,ali kroz sito na ladji polutke polako ispadaju ispod nje i na to niko ne obraca paznju. Deo polutku koji ne ispadne odlazi i u prikolicu pozadi. Kombajn je 4 do 5 puta brzi,a i radnicima je lakse. Kada se sabere brzina kojom se uradi posao,satnice radnika po jedinici povrsine koje treba platiti i lom kombajna i sve to uporedi sa brzinom bubnjare,nadoknadom za radnike i lomom koji ona napravi i kroz sito polako rasporedi po njivi dolazim do zakljucka da je su razlike izmedju ova dva nacina vrsidbe izuzetno male. Pre neki dan prilikom vrsidbe semenskog pasulja na njivi me je posetio Adam Takac sa instituta za ratarstvo i povrtarstvo koji godinama radi sa pasuljom i dao je pozitvno misljenje o radu mog kombajna uz reci da je to masina i da je lom masinom neminovan. Pozdrav za clana John i Nikit.
 
I kod nas gotov pasulj, prinosom smo i vise nego zadovoljni, sa 3/4kj nepunih 700kg "zelenog".

Ove godine je bar u mom okruzenju veliku ulogu igrao datum setve, ko je kasnije sejao nije ima prinos za pohvalu. Nas je "potrefilo" pa smo veoma dobro prosli. U planu je za iducu godnu pod obavezno praviti masinu za podsecanje pasulja, a mozda i neku bubnjaru, to cemo jos videti.
Plan je bio da se pasulj i ove godine podseca spartacem, ali je to bilo nemoguce, posto je vecim delom polegao, i zatvorio redove na 70cm, tako da se nije moglo uci u njivu.
Evo par slika, losijeg su kvaliteta, slikano telefonom.








Komentarisali smo nekoliko poruka pre, kasnija setva ima lepe maune "na oko" ali kada se otvore, od 6 zacetih zrna samo po jedno-dva izguraju, a ostala se osuse.

 
Montoya zemljace, pisi kako si prosao?

A sada se pojavilo i sledeće na mahunama:

e9uhah.jpg

2qmq0qh.jpg

zv901g.jpg

2a6tte8.jpg

jpg6cp.jpg

2mds12p.jpg



Mahuna se krivi, deformisana je..bukvalno, na skoro svakoj se nalaze identične ,kao neke tamno-zelene fleke, što znači da ga je mozaik uzeo pod svoje.
Tretirao sam Dimetogalom,jer mi je bio pri ruci.
Ne vidim razliku, sem što..čim sam poprskao Dimetogalom, sledeci dan sam dobio te zelene flekice po mahunama, sto nema veze sa tretiranjem..jer su se fleke pojavile i da delu koji nisam taj dan uspeo da tretiram.
 
Pozdrav svima!

Juce sam definitivno zavrsio sa pasuljem. i ove godine radjen kao medjuusev u zasadu tresnje! povrsina 30ari! posejano 40kg semena ,prva reprodukcija od prosle godine semenskog pasulja upitanju je zeleni slavonac! navodnjavan sistemom kap po kap. ukupno dobijeno cistog prebranog pasulja 376kg. posejan 27.04.2015. PROSLE GODINE POSEJAN 14.04.2014. I POSEJANO 23KG DOBIJENO 450KG CISTOG PASULJA! POCETAK JUNA MU JE ZAPECATIO SUDBINU KADA JE DOSTA CVETOVA OTPALO KADA SU BILA KOLEBANJA TEMPERATURE. ZALIVAN JE OKO 7 PUTA U PROSEKU PO 50L PO M2. ZRNO JE LEPOI KRUPNO KUVA SE ZA 1SAT I 20 MIN. PROSLE GODINE SE KUVAO ZA OKO 1SAT. VRSAJ OBAVLJEN NA BUBNJARU IZ NOCAJA. ODLICNO ODRADJENO. LOMA U OPSTE NIJE BILO.MADA MISLIM DA JE CENA OD 21400,DINARA ZA 30ARI VELIKA, ALI DRUGOG IZBORA NISAM IMAO POSTO NISAM HTEO NI U KOM SLUCAJU DA GAZIM I MLATIM I SLICNO.
 
Nikt čuo sam od kuma za ovog Kejsa. Koliko loma ima? Jel možeš fotografije pasulja da postaviš da vidimo kako izgleda posle kejsa?
 
zanimaju me tablete koje se stave u grah, kako se zovu??

da li mogu štetiti grahu za sjetvu i konzumiranje, ima li karence????



bećar, jel to bočna kosa????
 
@ ivanz jel misliš na gasne tablete phostoxin ako misliš na njih one nemaju nikakvu karencu ali su opasne dok gas isparava .
 
Nazad
Vrh