Pasulj

na svim mojim slikama je 70cm razmak u redu
 
Još par dana i branje mahuna, bilo kiše sada idealno vrijeme. :osmeh:

 
Kolege ja imam problem sa pasuljom, poceo je da poleze. Posle ove zadnje kise je poleglo sigurno 60% njive i sa tendencijom da ce i ostalo poleci, biljka je ostala ziva ali je na zemlji. Da li ce mu nesto smetati to poleganje? Predpostavljam da ce biti problem kad krene da sazreva ako bude kisa u tom periodu? A takodje ce biti problem posto necu moci podsecati, morace se rucno cupati... Bice slika veceras ili sutra da vidite kako izgleda.
 
Ltz t 40 ako ti je pasulj polegao znači da je dosta dobar i da ima mahuna koje se pune. Neće biti problem ako upekne sunce u drugoj polovini jula kada bude sazrevao, ali ako bude kao prošle godine kišovito do početka avgusta onda će biti trulih mahuna.
Zoran023 možeš antrakolom. Ja sam juče prskao.
 
Ivane koliko ste kiše dobili u junu?


dobili smo samo jedan pljusak, taj je sijan oko 15.4. i to je najbolji datum kod mene kada treba sijati, onaj što je sijan 25.4. ima puno cvijeta, samo je pitanje koliko će od toga biti mahuna, ovo vrijeme mu je dosta odgovaralo što su temp bile oko 25 stupnjeva i bilo je oblačno, al kiše slabo.....

ja sam uglavnom zadovoljan, a sve sam se bojao posijati u isto vrijeme

biserac, njega ima oko 0,5 jutara, njega nisam slikao, on je rodniji od slavonskog zelenog, uglavnom počeo je polijegati koliko je težak

i najzadovoljniji sam što ove godine sam uspio rješiti travu kako treba, al i nije bilo kiše ko prošle godine, da je stalno rasla......

kada se počne raditi, onda će sve biti jasno......a obično počinjem oko 25.7. svake godine, nadam se da će tako biti i ove, pa kada ovršim još pšenicu, moram izvući vršalicu i sve dobro podmazati....


sada još razmišljam da poprskam sa ljepilom, onim "nu film 17" da nepucaju mahune pri podrezivanju, ni sam neznam što da napravim, ili da ostavim, pa ujutro se nadam da bude rose, pa neće pucati......

vidim da svi ostavljaju na zemlji da se suši, kada podrežu, ja tako nesmijem ostaviti, jer bi dolje bilo jako puno zrna......pa ću uzeti ceradu i staviti na kraj njive, podrezati ujutro, proći samoutovarnom prikolicom i sve na kraju rašitiri, i popodne tjerat kroz vršalicu, tako neću imati gubitke u žetvi, a vršalicu ću dovesti na njivu......uf
 
dobili smo samo jedan pljusak, taj je sijan oko 15.4. i to je najbolji datum kod mene kada treba sijati, onaj što je sijan 25.4. ima puno cvijeta, samo je pitanje koliko će od toga biti mahuna, ovo vrijeme mu je dosta odgovaralo što su temp bile oko 25 stupnjeva i bilo je oblačno, al kiše slabo.....

ja sam uglavnom zadovoljan, a sve sam se bojao posijati u isto vrijeme

biserac, njega ima oko 0,5 jutara, njega nisam slikao, on je rodniji od slavonskog zelenog, uglavnom počeo je polijegati koliko je težak

i najzadovoljniji sam što ove godine sam uspio rješiti travu kako treba, al i nije bilo kiše ko prošle godine, da je stalno rasla......

kada se počne raditi, onda će sve biti jasno......a obično počinjem oko 25.7. svake godine, nadam se da će tako biti i ove, pa kada ovršim još pšenicu, moram izvući vršalicu i sve dobro podmazati....


sada još razmišljam da poprskam sa ljepilom, onim "nu film 17" da nepucaju mahune pri podrezivanju, ni sam neznam što da napravim, ili da ostavim, pa ujutro se nadam da bude rose, pa neće pucati......

vidim da svi ostavljaju na zemlji da se suši, kada podrežu, ja tako nesmijem ostaviti, jer bi dolje bilo jako puno zrna......pa ću uzeti ceradu i staviti na kraj njive, podrezati ujutro, proći samoutovarnom prikolicom i sve na kraju rašitiri, i popodne tjerat kroz vršalicu, tako neću imati gubitke u žetvi, a vršalicu ću dovesti na njivu......uf
Jel mozes da mi kazes ili još bolje pokazes na fotografiji sa cim podsecas ?
 
ovih dana ću praviti stroj za podsjecanje, jer prošle godine sam probao, pa nije bilo uspješno......sada ću napraviti malo drugačije, pa ću vidjeti kako će ići......a netko mi je rekao, da se može i špartačem, da se zadnjim motikama zamjenu mjesta......ako ovo što pravim nebude radilo, onda ću probati i sa špartačem......
 
Немој ни пробати са окретањем мотика на шпартачу,кратке су те мотике,пола ћеш посећи а пола остати неподсечено!
 
radio bi ovako nešto, širine oko 120-140cm, sa točkovima za regulaciju dubine kao što ima nikt na svom.....

nikt, koji je kod tebe kut noževa u odnosu na podlogu (zemlju)


 
Угао ножа у односу на подлогу је 16 степени.Угао ножева у односу на правац кретања односно подсецања је 65 степени.
Хајде кад сам већ ту,ево слика данашњег обиласка пасуља и бораније.
3524c72a6c08ddc396c9bdbf015b595c.jpg
ba44934aa57d5556af5f8f28e3dec3d6.jpg

Паланачка рана
a1ff8e0e1aa1952b1cc587b377b9dfa0.jpg

Сремац
 
Zadruga u Staparu radi pasulja na 100-200ha imaju svu mogucu opremu za taj posao. Jedino sto mislim da ne rade usluge, vec samo svoje.
 
Nazad
Vrh