Pasulj

Ma druze, nista posebno! prosle godine na 30ari, ove ne vise od 50ari. Kako bi bilo dobro organizovati neki vid internet zadruge !
 
malo o sjetvi koja dolazi na mjesec dana, pa se treba pripremiti.....

kako sam već pisao, imam ploče od 72 rupe......i kada zrna poslažem na ploču, neizgleda mi to najbolje......









jer ja sam zrna poslagao pravilno, samo, ona se tako neće uhvatiti na ploču, jer nisu okruglog oblika, nego duguljasta, pa se bojim da će se zrna međusobno skidati sa susjednih rupa, i neće biti dobar razmak u sjetvi.......pa planiram možda uzeti ploču sa 48 rupa, gdje bi taj razmak bio veći......

negdje sam našao podatak, da treba posijati 280 000 do 300 000 zrna po hektaru......što bi značilo, ako sijemo 286 000 zrna, na 50cm onda je razmak u redu 7cm, ako sijemo na 70cm onda je razmak 5cm.......

jučer sam vagao, 480 grama ima 1000 zrna.......što bi značilo, da za hektar treba 137 kg, a za jutro oko 80 kg sjemena......

do sada sam sijao na 70cm, sa prorezanim pločama, sa mehaničkom sijačicom i išlo je oko 40kg po jutru, što ispada duplo manje nego je stvarno potrebno.......

ako sijačicu budem mogao suziti na 45cm, onda ću posijati na 7,5 do 8 cm razmak zrna......to će biti 3 reda između tragova fergusona, i neće biti potrebno mjenjati širinu tragova kotača......


jel ima netko nekakvih drugačijih ideja i iskustava u vezi sjetve?????
 
dobro pitanje i na vreme pokrenuto. ja sam planirao cim stanu ove kise da probam sa plocama za soju ka ko ce ici . u pitanju je oltov sejac.
 
zelim cuti tuđa iskustva, jer za mjesec dana će ići sve nabrzinu, a to nevolim, do tada trebam imati čvrstu odluku, kako posijati, i kako se najbolje pokazalo......

član nikt je sijao dosta, neznam kako on radi, i nema ga više ovdje.......
 
Нека се јави ко није ту!
Ту сам,пратим ја тему немогу ја пасуљ тек тако напустити!
Сејем га и сад само много,много мање.
Сејем на 70 цм.Размак у реду 5-6 цм. Са плочама од 72 рупе.(на другој слици се види)
Само што сам те сојине плоче проширио на 5,5 милиметара,много боље зрно лежи у рупи и вакум га боље држи а скидач вишка зрна на ИМТ сејалици га тако усмери да стоји "буквално" под 90 степени у односу на плочу!
Ево како је изгледао прошле године,род одличан само га ухватиле кише кад је сазревао па су доње махуне лежале у блату,доста зрна је клијало у махуни тако да сам имао доста отпада.
Овај што је цветао је Сремац а тамо лево је Галеб,види се разлика.
Поздрав!
3327xhv.jpg

106m1a8.jpg
 
Poslednja izmena:
Da li neko ima da proda pasulj panonski tetovac (cucavac)?
Potrebna mi je manja kolicina za sejanje.
 
Нека се јави ко није ту!
Ту сам,пратим ја тему немогу ја пасуљ тек тако напустити!
Сејем га и сад само много,много мање.
Сејем на 70 цм.Размак у реду 5-6 цм. Са плочама од 72 рупе.(на другој слици се види)
Само што сам те сојине плоче проширио на 5,5 милиметара,много боље зрно лежи у рупи и вакум га боље држи а скидач вишка зрна на ИМТ сејалици га тако усмери да стоји "буквално" под 90 степени у односу на плочу!
Ево како је изгледао прошле године,род одличан само га ухватиле кише кад је сазревао па су доње махуне лежале у блату,доста зрна је клијало у махуни тако да сам имао доста отпада.
Овај што је цветао је Сремац а тамо лево је Галеб,види се разлика.
Поздрав!
3327xhv.jpg

106m1a8.jpg

kako ga polevas,spartas ili freziras ?
 
a tu si znači!!!!

super!

znači siješ sa 72 rupe, ja sam zrna složio, i neizgleda mi da će to biti tako dobro u sjetvi......danas htio probati, al nisam stigao, još imam nešto za oranje, pa sam to radio......

koliko kilograma ti ode po jutru ili hektaru??

ovaj na slikama odlično izgleda, a zemlja ko ofarbana u crno

s čime prskaš protiv trave, ako se smije znati????

ako neželiš javno, može i preko privatne poruke......
 
72 рупе 5,5 мм.рупа.
Око 70 кг.по хектару.
Банат,ритска црница.
Рано спремим земљу испрвоцирам корове попрскам тоталом 3-4 дан после сетве.
0,6 лит.Пулсара и 1 лит.Басаграна по Хектару од друге до треће тролистке
Ошпартам га два пута,то му је од мене,
А за остало нека се бог срамоти ако му не да!
Лево је плоча за пасуљ десно за соју.
30ivvut.jpg
 
Poslednja izmena:
hvala za odgovor!!!!

znao sam da postoji nešto, al nisam znao što......poslije berbe sam iznikle korove poprskao sa totalom,punom dozom, (koliko ga stavljaš po hektaru????) i sve je otišlo, a zrna koja su pala na zemlju su izrasla bez ikakvih problema, kao u vrijeme prave sjetve......tako da mu total nije ništa napravio......to sam prvi puta vidio prošle godine....

da li sjeme tretiraš s nečim? kao što se tretira kukuruz, pšenica, suncokret.....??

prije sjetve sam htio prskati sa možda pola doze treflana, to sam probao u soji, nije bilo ništa trave, i još sam prskao sa pulsarom i basagranom.......dok grah samo pulsar i basagran, i bilo je nešto trave ove godine, jer je bilo puno kiše, a kultivirao sam 3 puta

prvi puta sam prihranio sa malo KAN N27%......i u startu bacio oko 100kg 15-15-15 i nešto malo N30%........jel prihranjuješ preko lista???? koje gnojivo bacaš?
 
Сад ме тераш старијег човека да идем у шупу да сликам.
А у међу времену допишеш пост!
Ово ђубриво бацам на све њиве због мањка фосвора и релативно доста калијума у овим нашим црницама.
vxosph.jpg
 
nakraju sam uspio nešto pronaći, iako se nisam susretao nikada s tim gnojivom, i nisam vidio da ima negdje za kupiti, morat ću provjeriti do sjetve, hvala!

negdje sam i čitao, da mu treba fosfora.......kod nas od INA Petrokemije spominju neke brojke od 500kg 7:20:30, što je previše, pa je malo sumnjiv taj podatak.......pa nesadim krumpir da treba tolika količina kalija

najbolje sam prošao kada sam bacio malo gnojiva, oko 100kg 15:15:15 i 40kg UREA 46%N, na hektar........tada je urod bio najbolji, prošle godine nisam napravio zaštitu kada je imao 2 lista, pa je obolio (kada su bile one velike kiše i poplave), htio sam sve potanjurati, al na kraju se i nešto ubralo, al je bio smanjen urod.....kada je najbolje prskati od bolesti, i s čim?? po ovom iskustvu, ići sa nekakvim sistemikom u fazi 2-3 lista?
 
Немој погрешно да разумеш да ја бацам МАП само на пасуљ.
У јесен пред орање бацам 150 кг.МАП-а по хектару на сву земљу,без обзира на усев који ће бити и пред усев који је био.
На основу анализе земљишта препоруке стручњака а мало и на своју руку!


Кад овако крене
1zp5g08.jpg

А овако заврши,можеш га хранити и штитити чим хоћеш,ништа не вреди!



2a9e1pl.jpg
 
planirao sam ove godine napraviti analizu tla, gdje planiram sjetvu, to će pokazati najtočnije podatke što zapravo biljci treba....

teško je govoriti, kako kažeš, jer nisu sve godine jednake......

evo moje najbolje godine, već sam puno puta stavio sliku, sijano mehaničkom oltovom sijačicom:






 
kako ti nepucaju mahune pri podrezivanju????

jel prskaš s nečim, jer kada gledam na youtube, stranci ga rade dok je još zelen, a kod tebe je jako zrel.......

ima jedno sredstvo, protiv pucanja mahuna, zove se NU FILM 17, ali nisam nikada probao, treba prskati valjda oko 25 dana prije žetve, onda nepucaju mahune......znaš li nešto o tome?
 
Nazad
Vrh