Pasulj

Sadio sam pasulj dvadeseticu 23 maja. Trebalo je da negde oko 9 avgusta bude skroz zreo, medjutim zbog velike trave jos se nisu svuda osusile mahune. Sta da radim? Sme li da se bere?
 
Evo mog pasulja pa kako vam se cini?

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
 
ovaj grah s slike je za čupati bio i ranije al sada je krajni momenat za to.Čist je sve pohvale nema korova i dobro je rodio usprkos ovim vremenskim neprilikama.
 
Ima jos dosta mahuna zute boje (nije zreo) nevidi se dobro na slici ali ovih dana cu ga pocupati lepo vreme je jos uvek kod nas nema kise!
Neznam koja je sorta kod nas ga zovu polu pesak reko mi jedan stari...
A kupio sam ga u kumanovo u makedoniji doneo mi prijatelj!
I za sada je odlican!
 
Bio bih zahvalan kad bi neko laiku kao sto sam ja malo pojasnio termine Podrezivanje, za sta sluzi bubnjara, selektor i tako. Citao sam celu temu, ali nisam bas sve mogao da povezem. Da li podrezivanje sluzi da se stabljika pripremi za branje?
 
Remiks, podrezivanje je verovatno podsecanje biljaka da se ne moraju čupati jer u sušnim godinama kad je zemlja tvrda troši se dosta snage za čupanje. Bubnjara ti je mašina koja izvršava pasulj iz mahuna, radi na malom broju obrtaja i ima kapacitet do 2,5 jutara. Selektor služi za odvajanje nečistoće od semena osnovne kulture koju čistiš na selektoru.
 
Interesuje me jel ima neko da kupuje pasulj na veliko i da li znate po koliko ide ovih dana kilogram prebranog pasulja?
 
Kod nas nakupci i ne traze nesto pasulj ovih dana a cena se krece oko 300 din. za kilogram toliko sam cuo da se krece cena!
 
Toliko je u Zrenjaninu sa tezge(300din),ovaj beli tipa 20-ca,gradistanac.Bio je kod mene jedan pre desetak dana,nudio mi 200din.Naravno nisam dao,a i necu.Izmedju ostalog kod mene pasulj stize za prodaju verovatno od novembra,dok ne zavrsimo duvan,kukuruz,zito da se poseje,beli luk.
 
Juče sam odneo provejan pasulj u Italico, uzimaju 8%. Obećao mi je da će uraditi za 1.klasu i da ću imati oko 10% što će biti vredan ručnog prebiranja. Verovatno dobro rade jer imaju pun ku*ac pasulja u magacinu.
 
@ ceetrom molim te postavi koju sliku kad ti stigne , izvini nije mi baš jasno jel to uzimaju 8% od probranog ili od ukupne količine ?
 
Nazad
Vrh