Pasulj

Pasulj sam sejao isključivo zelenkasti. Seme sam kupio od drugara. Sejao sam na 50 cm međuredni razmak. Tretira se istim herbicidima kao i soja. Taj zeleni nije puzavac. Agrotehnika je ista kao i kod soje. Dospeva u augustu. Setva krajem aprila. Prodao sam ga na kvantašu u BG - celu količinu.
 
Tja... Pa, rodi od 500 do 1500 kg/KJ, sve zavisi od godine i zemlje...
Nitragin stavi obavezno.
Da li se isplati raditi na veću količinu to ti ne mogu reći, jer nisam radio više od 1 ha, i bio mi rezerva ako zafali ::novac::...
Možeš ga prodati uvek a po mogućnosti u maju i junu, jer tada dostiže najveću cenu.

Sada malo cenu guše uvoznici koji dovlače pasulj iz nekog Uzbekistana iz Azije...
 
može na 50 a ja sejem na 70.razmak u redu 5-6cm. zaboravi ovo što novii kaže o razmaku kao kukuruz. moraš imati određen broj biljaka po hektaru.pasulj što je sitniji to više rodi, ali mu je cena srazmerno manja.po hektaru ti dođe isto.
na više bi da seješ? koliko više?
problem je sa vršidbom.ja još nisam video nešto zglavno za skidanje pasulja, a video sam svašta veruj mi. i ništa mi se ne sviđa. ili ima mnogo loma ili mnogo ostaje u mahunama neovršeno.
sistem koji ja praktikujem je ručno čupanje pa na gomile i tako stoji do sutra. sutra se tovari i širi na betonsku pistu ili asfalt pa se širi i gazi traktorom.(ako te baš zanima to ću ti detaljno objasniti). do 10 ujutru sav pasulj za taj dan treba da je raširen.
prinos? 10-godišnji prosek je oko 700kg po jutru.
koliko semena? zavisi od toga koliko je krupan pasulj. od 35-55kg po jutru ide.
 
čugi, rekoh ti da sam video bar 15 raznih skalamerija namenjenih vršidbi. ništa to ne valja! nemam pojma o kakvoj vršilici pričaš, ali me iskustvo naučilo da je to najverovatnije neka budžotina lokalnog majstora koja ne fercera kako treba. ili ga lomi ili ostaje u mahunama.ja bi najviše voleo da se ne yebavam s nadničarima ali zasad je to najbolja solucija..
 
To sam video jednom kad sam prolazio kroz polje, počupa se pasulj na gomile i ubacuje se u vršilicu i sa druge strane zrno ide u džakove, mašina podseća na krunjač za kukuruz, inače je starija strane proizvodnje i baš je namenjena za pasulj.
 
video sam varijantu s trijerom k'o arpadžik kad se radi, samo modifikovana, tu puno ostaje.
video sam kombajn s nekim gumenim qrcima pa se u heder ubacuje pasulj koji je prethodno počupan na gomile, tu ga lomi neviđeno. pride tu uslugu platiš 8-10%. isti broj ljudi ti treba, 10% skuplje košta a lomi ga.
to nije pos'o.
u kikindi, pogotovo ruskom selu ( okolina kikinde) se pasulj radi decenijama...i to dosta ljudi seje...
veruj mi, da ima nešto zglavno, oni bi ti već nabavili..
 
Ovaj dosta liči na krunjač sa prve slike, ako ga ponovo sretnem slikaću ga.
Na drugoj slici je stara verzija vučenog.
 
Mislim da je još uvek najbolji sistem širenje po betonu i gaženje traktorom...
 
Da, to sam svoje vremeno video i u Slankamenu...
Samo što su ljudi pasulj postavljali na put kojim prolaze Bg vikendaši...
 
branko je napisao(la):
Mislim da je još uvek najbolji sistem širenje po betonu i gaženje traktorom...
Тачно!Само колику површину можеш да одрадиш тако!?
Од четри сата ујутро од четри сата поподне са минимум 5 добрих (верзираних)радника
1 к/ј максимално дневно ако су временски услови идеални.
Ја раширим таман да га други пут газим а наиће пљусак (што ми се дешавало)
до сутра ујутро сав пасуљ проклиао.
Е сад ако имаш 10-етак јутара,колико ти треба дана да то урадиш.!?
Пусти те Огњена Марија а неда Свети Илија!!!
Дешавало се да ми пропадне 7 јутара почупаног пасуља,знам људе којима је пропадало и 14-15 јутара.
Зато сам прешао на комбајн јесте да има лома ал` га урадим за 2 дана.
 
Nikt jel' beše ono tvoja nadogradnja na kombajnu za vršenje pasulja?
Koliko tu ima loma?
 
nikad mi nije propalo ništa a radio sam do 4 jutra. može da se natovari 4 voza na dan. s dve prikolice po 2 ture.
zavidi od loze ali to je max 3 jutra na dan.
ako vidim da će kiša ja ga ne čupam...ima tol'ko sajtova s prognozom sad, da to nije neka mudrost..
 
pazario seme na institutu danas.sremac. 216din/kg
4 jutra, pa sta mu bog da.
 
nije.zeleni je.eliptican...

nego sad tu nesto prelistavam literaturu, pa nabasam da nije preporucljiva setva na njivi gde je primenjivan atrazin.
a prosle godine sam tu njivu prskao sa 2l guardiana + litra atrazina po hektaru.
valjda nece nista da mu fali od kile po hektaru a?
pretprosle bilo zito bez prskanja bilo cim.
 
Mala je to količina Atrazina, mada bi možda bilo najbolje da pitaš nekog na Istitutu...
Odavno koristim isključivo post-em herbicide, jer su nekako sigurniji...

Ja ću uzeti seme od jednog drugara, isto taj zeleni.
Posejaću 1,5 KJ. Bila prošle godine pšenica, pa sam navuko nekih 40 tona stajnjaka na to, pa ugario, pa bacio još 250kg NPK, pa duboko oranje...
Ako bude suša - ugasio sam sa pasuljem.
Ako bude kiše makar pola kao prošle godine, biće super.
Videćemo...

Koje herbicide koristiš u pasulju?

Jednom sam probao Pulsar. Stvarno uništi sve uskolisne korove, ali mi se čini da je i umanjio rod. Pasulj je jedno 7 dana "stajao". U uputstvu kažu da nakon tretmana pasulj malo požuti, ali da se brzo oporavi i da to ne utiče na rod... Čini mi se da ipak nije tako.
Inače koristim novootkrivenu kombinaciju Pirat+Galbenon i dobro odradi posao. Kasnije Fuzilejt protiv sirka...
 
uf! nije pasulj lud za stajnjakom! de bre baš tu da seješ? nemaš neku drugu njivu?

ova njiva gde sejem nema božije travke.oprskaću skladove totalom posle setve a pre nicanja.samo jedno krilo raširim.

evo ti ovo pa pogledaj.

http://poljoprivrednik.rs/index.php...lj-pregled-sorti-priprema-zemljita-berba.html
_________________________________________________Post Merge: [time]1233698630[/time]_________________________________________________
a pazi sad! u ovom linku pise da je preporucljivo djubriti stajnjakom.
medjutim imam brusuru s instituta za povrtarstvo i sad je gledam.
pise da se DJUBRENJE STAJNJAKOM NE PREPORUCUJE!
 
Nazad
Vrh