Pasulj

Ljudi jel kasno da ove nedelje posejem pasulj?
Imam jednu njivu od oko 20 ari pa se razmišljam šta da radim... Zbog korovske flore bi mi najviše odgovarao pasulj ili tako neka troliska....
 
Koju sortu predlažeš? i koliko mi semena treba za 20 ari? na koji međuredni razmak i na koju gustinu?
 
Ja sam pre deset dana posejao zeleni sumporaš. Njega je najlakše prodati, jer se jednini ne uvozi. Posejao sam ga žitnom sejalicom svaka treća lula, dakle na nekih 38cm. To je samo mala bašta u pitanju, nekih 3-4 ara i potrošio sam 5-6 kg semena. Nema špartanja, ali imam mogućnost zalivanja.
Možeš ga posejati i pneumatskom sejalicom, ali moraš jako paziti, jer na najmanju neravninu hoće zrna da pootpadaju sa setvenih ploča. Tu ti je utrošak semena manji.
 
14mayx3.jpg



nikt, zanima me, da li u kombajnu imaš original adaptaciju za grah (tvorničku od ZMAJa), ili nešto domaće izrade?
 
@nikt
- mozda sam propustio - na kojem medjurednom razmaku sejete pasulj, i na kom rastojanju u redu?
Takodje - da li masina koja sece pasulj moze da vuce balerinu sto pasulj sa tri reda svodi na jedan?
ako nadjete malo vremena molim vas da fotografisete malo bolje tu masinu za secenje.
 
Домаћа израда!


vidio sam kako je to napravljeno u originalu, pa sam pomislio da možda imaš originalnu adaptaciju (bubanj, podbubanj....)......jer bilo što da se napravi na originalu bez ozbiljnijih prepravki, nije posao........prije 2 tjedna sam vidio kako grah izgleda poslije kombajna, ko da je protjeran kroz šrotaru......a onaj koji nije samljeven je napukao......barem 50% ako ne i više je za baciti......pa me zanima kakav je kombajn univerzal, možda bi uzeo jednog i prepravio za grah.......
 
Ja sam pre deset dana posejao zeleni sumporaš. Njega je najlakše prodati, jer se jednini ne uvozi. Posejao sam ga žitnom sejalicom svaka treća lula, dakle na nekih 38cm. To je samo mala bašta u pitanju, nekih 3-4 ara i potrošio sam 5-6 kg semena. Nema špartanja, ali imam mogućnost zalivanja.
Možeš ga posejati i pneumatskom sejalicom, ali moraš jako paziti, jer na najmanju neravninu hoće zrna da pootpadaju sa setvenih ploča. Tu ti je utrošak semena manji.
Nabavio sam gradištanac, i mislim da ga posejem na 70cm... Zbog sejalice, a i zbog međuredne obrade, e sad još neznam na koju gustinu da ga stavim... To će najverovatnije biti posejano u petak....
 
Gustina kao i soja, dakle na 3cm. Ima dovoljno prostora među redovima da se širi. I samo ga špartaj što češće.
 
ja sam radio sa pneumatskom od OLTa, na 70cm sa pločama za soju, sa 120 rupa fi 4,5mm.......ali problem, neznam zbog čega je na par mjesta kupila zrno i onda odjednom izbacila veću količinu? probao sam sijati sa MSK, počela je malo lomiti zrno, napravio 2 reda i odustao,al sa mehaničkom, bolje redovi izgledaju.....

radi se o našem slavoncu ili vašem sremcu, mislim da je to isto......
 
Danas sam posejao pasulj.... od sitnozrnih sam uspeo da nabavim samo sortu "pasuljica" i na 17 ari sam potrošio 9.5 kg semena... Na oko izgleda malo sitniji od gradištanca, videćemo šta će od svega ovoga ispasti...

Čime se borite protiv širokolisnih korova? Dali se koriste isti herbicidi kao u soji, pošto su obadve mahunarke?
 
Nazad
Vrh