Pasulj

još neznam s čime ću raditi zaštitu, mislim da neću dugo čekati, sa nekim sistemikom......ove godine nema kiše ko prošle, da treba žuriti sa zaštitom, al svakako ju treba provesti.....prošle godine nisam napravio na vrijeme i bio je slabiji urod......


nadam se da je sklop dobar 70x6cm, jer preporuka je 70x5cm......to bi usporedio sa kukuruzom, preporuka je da se sije npr na 19-20cm, ja posijem na 21cm....uvijek malo rijeđe nego što je preporuka, pa tako i sa grahom......

ovo je prva godina sa pneumatskom, pa ću vidjeti.....na 0,5ha otišlo je 45kg sjemena, što bi bilo otprilike 60kg na jutro......zrna imaju oko 440 do 480g na 1000 zrna, pa sam iz toga otprilike računao koliko kg treba...

račun za 1000 zrna = 480 grama

238 000 zrna po ha za razmak 6cm = 60kg po jutru ili 105kg po hektaru

222 000 zrna po ha za razmak 6,5cm= 56,4kg po jutru ili 97,5kg po hektaru

204 000 zrna po ha za razmak 7cm= 51,8kg po jutru ili 90kg po hektaru
 
Koliko vidim, ti ćeš tu imati vrlo malo posla oko zaštite od korova. Jako lepo, i čista zemlja. :bravo:
 
pogledaj malo bolje, ima sitne trave, ipak ću ići sa pola doze pulsara, to je 0,5l po hektaru.....i sigurna su dva špartanja, te zaštita od korova......zemlje koje su moje su dobre što se trave tiče, nisu ni teške za obradu, al ovo što sam dobio u najam, gdje imam suncokret na 2,5 jutra, i drugi grah 2,5j, zadnji posijan, tu ću sigurno dva puta prskati po pola doze, a još sam prskao i sa dual gold 960, poslije sjetve sve njive, i opet ima nešto trave.....ove godine ću primjeniti svu zaštitu od trave, kako sam to sebi zamislio, i koliko se može to napraviti.....nevjerujem da će biti puno kiše ko prošle godine, tako da će biti i manje trave.....jer grah nevoli travu

želim se ozbiljnije baviti sa proizvodnjom graha, sada imam 5 jutara, pa planiram do slijedeće godine opet povečati na 10-15 jutara, onda mogu na neki način pričati o poslu, ovo je sve malo......
 
danas 1ha oprskan sa litrom pulsara, ipak sam bacio punu dozu, neznam kako, al zadnja 3 dana je izašlo sirka na nekim djelovima i repice, a već je krenuo u 4 lista, pa je zadnje vrijeme da se prska........sada čekam da sredstvo odradi svoje i onda špartanje.......
 
Ivane, molim te postavi za par dana slike tretiranog pasulja da vidimo da li ima toksičnog dejstva. Bilo je rasprave oko Pulsara... Kojom dozom si radio?
 
I ja sejao danas uslužno neki sunporaš,ko kamenje da sam sejao,kardan na 1000o/min,motor na 1800o/min,ploče 48/5.5,oko 3km/h i neće nikako drugačije
U standardnu vreću staje 65kg,a krupan,možeš čoveka ubit sa njim
 
Ja ću možda probati ove godine kombinaciju u pasulju 1,5 l/ha Basagrana + 0,4 l/ha Pulsara. Mora se smanjiti motikanje ove godine a povećati :ppozdrav:
 
Ala si cepidlaka. :haha:1-1.2 je doza. Tim recima mi je receno i ako seju repu/papriku posle soje ne idu preko 0.6l/ha.
 
Meni je pasulj posejan u redove od kukuruza, jel ima neki herbicid za takvu namenu, da ne smeta ni pasulju ni kukuruzu? prskano na crno sa stomp
 
Meni je pasulj posejan u redove od kukuruza, jel ima neki herbicid za takvu namenu, da ne smeta ni pasulju ni kukuruzu? prskano na crno sa stomp

Basagran koliko ja znam.

@mindjusar
Ne sejem posle kriticnih herbicida useve koji mogu da nastradaju. Posle Pulsara (soje) posejem kukuruz/psenicu pa onda repu.
 
HVala Bojcetic, sada cu pogledati sta kazu za njega...
Za kukuruz3-4 l na h a za pasulj od 1.5 do 2.5l. i sada koliko staviti, mozda najbolje 2.5 l na h sto je max doza pasulj da ga ne osteti.
 
Nekom je pasulj već niko a ja moj tek danas posejo , sejano na međuredni razmak 50cm a razmak je šarolik od 5 do 10cm ( zbog neodgovarajućih ploča), dubina setve oko 3-4 cm vlage ima dosta , potrošnja semena oko 50 kg/KJ ( planirao sam oko 70-80 kg / kj mnogo je krupno seme ) , seme tretirano slavolom S , tako da mi ostalo oko 120-130kg semena ako još neko nije posejo a traži seme prodao bih ga povoljno u pitanju je šareni ( crveno beli) mislim da ga zovu i trešnjevac .
 
Nazad
Vrh