Pasulj

ma to kao da nema korova nego me cudi zasto je i to izaslo
ja tretiram samo stomp 1l na 200l vode i ne izadje nista od korova
ni posle nicanja ja ne tretiram nicim... pa mislim ako prosle godine nije izaslo posle onix kisa nece ni sad al videcemo...
kod vas poranila vegetacija
kod nas tek se probija iz zemlje..
 
Evo ga jado se pojavio na površini, jedva je nikao, suva zemlja zlo jedno. Ova njiva nije dobila kišu od 4. ili 5. aprila a pitanje kada će je i dobiti...
 
Danas poslije dva dana odem u baštu i vidim da su jednu vrstu pasulja počele napadati neke sitne crne vaši. U pitanju je neki što ide uz mrežu, zelenkasto i pljosnato zrno, nemam pojma za ime naše ili latinsko. :sta:


Evo u prilogu slika od prije pola sata, interesuje me može li se to sad tretirati nečim i koliko su uopšte ove živuljke opasne za pasulj?





Prije sam za vaši na voću koristio insekticid od koprive, ali sam negdje pročitao da nije dobar za pasulj pa da ne napravim više štete nego koristi. :osmeh:


U pitanju je mala količina, pa ako znate šta pomagajte. :osmeh:
 
To ti je bobova vaš. Uzmi neki insekticid koji je registrovan za pasulj i tu vaš. Ja sam koristio Perfektion, dobro je uništio vaš ali je bilo malo posledica na pasulju jer je koncentracija bila jaka.
 
perfektion jeste jeftino sretstvo i zato mu je karenca velika. skida dosta insekata i veliki broj vasi,ali isto tako je jako zeznut na suncu ili rosi. aktivna materija dimetoat ne dozvoljava mesanja. ja sam jednom radio vas na paprici ujutru sa normalnom dozom,ali su mi se deformisali mladi listovi na biljci. isao sam dozu 100ml/100l vode.
 
tretirao sa pulsarom 1l na 1,5 jutara, znači manje od hektra, sa otprilike 280 litara vode.......i vidi problema, sirak slabo ubija.....a poslije sjetve tretirano i sa dual gold 960.....i prije sjetve tretirano sa treflan, 0,5l po ha.....i više jednostavno nisam mogao napraviti.......još ostaje špartač i motika......nema puno 8-10 redi dužine do 100m......

ova repica nije problem, ima par grmova koje mogu i motikom, to je na 0,5ha......druge trave nema......to su 4 njive od 0,5ha i ima jedna od 2 jutra, al nju još nisam slikao.....ona je kasnije posijana
Nece pulsar suzbiti sirak,posebno rizomski, za to ide fuzilejd
 
Morat cu jos jednom prskati, nema puno, 0,5ha mozda....

Druge njive su ok, jos na jednoj nisam bio tjedan dana, pa moram otici da pogledam i prskam, jer tamo sam isao samo prije nicanja sa dual gold 960
 
Mojih ruku delo...

IMG_20150513_190641.jpg


IMG_20150513_190653.jpg
 
Pazite sa insekticidima u pasulju, jer ja sam prosle godine imao lose iskustvo sa insekticidom protiv ziska! Stvarno ne mogu da se setim koji je u pitanju, ali doneo mi ga je zastitar i provereno je mogao da se koristi za pasulj... Medjutim, pasulj je posle prskanja stao sa rastom i dugo je "patio" od njega, a ziska sam svakako imao i u skladistu. Proverite da li se slucajno u pasulju ne nalazi grinja ili paucinar, jer one prenose mozaik virus i ume da bude opasno po pasulj. Lako se resava akaricidima (Ortus, Omite...) i oni ne uticu na razvoj pasulja. Bolesti koje prenose grinje se ne mogu izleciti, ako se ne unisti grinja!
Sve ovo pricam iz iskustva od prosle godine.

Kod mene na 3h zelenog pasulja stanje razlicito. Na parceli od 1h, gde je zemlja crna, dosta humusna i rastresita, pasulj odlican, medjutim ima sirka iz rizoma koga sam prskao kletox-om juce. Na drugih 2h, gde je zemlja bela i losijeg kvaliteta, imao sam problem sa korom. Posle setve, svih 3ha sam prskao stomp-om, pala kisa i stomp odradio posao odlicno na semenske korove. Zbog jako usitnjene zemlje pred setvu i kise, zemlja je "cementirala" od kise i pasulj se dosta mucio da izadje. Mucio se i semenski korov, ali ga je zato stomp eliminisao. Realno 80% semenskih korova nije moglo da nikne, ali zao sirak iz rizoma divlja i prvo prskanje na drugih 2ha sam takodje odradio kletox-om (Kletox 1,5l/ha + Megafol 2l/ha).
Cim vidim rezultate, slikam i kacam. (Pulsar 0,6l/ha + Galbenon 1l/ha x 2 prskanja) radim za par dana, jer jos uvek nemam sirokolisnih korova u porastu.
 
Hvala za preporuke, mada uvijek sam prije za koprivu nego za kupovne preparate. Pokušaću prvo sa njom pa šta bude. :osmeh:

Kako si pripremao, je li po onom receptu 1 kg kopriva na 10 l vode ili si još nešto dodavao?

Imam istu situaciju svake godine na pasulju,.
Javi ,obavezno, utiske što se tiče tretiranje koprivom..i kako si radio..koje proporcije si koristio i sl.
Hvala.
 
Danas sam oko 1,5 kg kopriva kompletne sa stabljikom usitnio i pokiselio u nekih 12-13 l vode. Sutra ako ne bude kiše (najavljuju je već par dana) ide cijeđenje i prskanje. Planirao sam da za svaki slučaj još malo razblažim pa ide testiranje na jednom dijelu (par vrsta koje gamad napada). Biće slike i utisci nakon tretmana.
 
Koristim koprivu kao prihranu, ali na pasulju je nisam koristio u svrhu zaštite.
Ponekad mi se pojavi bobova vaš, ako ima efekta, još bolje, onda uvek koprivom.

Uzgred, ove godine prvi put sejem Tetovac pasulj.
Ne znam koliko velike pritke da ostavljam.
Posejao sam za svoje potrebe, 2ara.
Razmak 70cm, a od biljke do biljke 60cm.
Koliko dugačke pritke da pripremim?
Planirao sam od 2metra.

I još jedno pitanje..kako se Tetovac bere..rekli su mi da se bere prvo od dna,ka vrhu.
Što se kultivacije tiče..da li se zagrće, ili se okopava kao običan pasulj..
 
Jel moze neko da mi kaze zbog cega, skoro svake godine, u zelenom pasulju imam razlicitih nijansi zelenih boja, tj. pasulj bude saren. Kako to spreciti? :)
 
Nazad
Vrh