Pasulj

Ja tako radio soju pre par godina a i ove godine planiram da tako radi.Probacu nekih 50 ari i pasulj.
 
Ja sam ga sadio sa cetvororednim sadacem, ali nikakvu brzinu nisam menjao, samo sam gledao da bude plitko. Mozda ta nisam bas najbolje razumeo sta si hteo da kazes?
I jel ima neko da otkupljuje pasulj? kome ga posle prodati? sreca nisam posadio mnogo, pa sam razdelio rodbini, jer nisam nasao nigde ko bi ga kupio, sem preprodavaca na pijacama po nekoj i vise nego smesnoj ceni?

trenutno za otkup nisam cuo da negde ima.
mada se moze i naci bar ja tako mislim jedna firma iz nisa uvozi pasulj a trazila je da otkupi u srbiji pre dve godine ali neznam sta se dalje desilo i dali bi hteli opet da otkupljuju ovde!

a sto se sadilice tice kao za kukuruz
meni je bilo mnogo retko od zrna do zrna pasulja pa sam zato promenio zupcanike da smanjim razmak izmedju biljaka!
da bude gusci sklop biljaka!
izbacio sam slike kako je ispalo tamo na 48 ili 49 strani pogledaj pazljivo...

- - - - - - - - - -

slike su mi na 52 strani...pozzz
 
sa kojim pločama na psk sijete?

ja sam uzeo 72 x 4,5mm, pa mi rupe izgledaju malo gusto.......
 
olt psk, pneumatska



ima li netko nekakvih ideja, da se nemora čupati, osim klasičnog podrezivanja, sa kojim nisam bio zadovoljan......

najviše me zanima, da se uradi neki stroj, koji bi čupao (na koji način) i da sve ide u prikolicu, pa se kod kuće na betonu suši i dalje obrađuje, onda bi mogao sam odraditi oko 80% posla......

ja imam nekakvih ideja, al me zanimaju i druga mišljenja......

http://www.cizmic-zastupanje.hr/images/pdf/cjenik_sweere_vrsalica.pdf
 
Poslednja izmena:
Od kada Čizmić zastupa ovu firmu? Prošlo leto sam se čuo mejlom sa Teom, gazdom firme, rekao je da nemaju zatupništvo na području Balkana. Mejl sam obrisao, u njemu sam imao cene i za podrezače i za vršalice. Jake cene imaju za naše uslove, kod nas je to neisplativa investicija.
 
Nacuo sam da moze kombajem za psenicu da se ubere pasulj samo se dodaje neki nastavak za skupljanje i kombajn se podesi...
kazu da ima dosta loma neisplati se ali nije lose probati...
+
imas na yutub kako to rade meksikanci------kucaj FRIJOL izbacice ti dosta materijala
+
ja sam sadio mehanickom sadalicom tako da neznam kako bi ispalo sa PSK.
 
Nacuo sam da moze kombajem za psenicu da se ubere pasulj samo se dodaje neki nastavak za skupljanje i kombajn se podesi...
kazu da ima dosta loma neisplati se ali nije lose probati...
+
imas na yutub kako to rade meksikanci------kucaj FRIJOL izbacice ti dosta materijala
+
ja sam sadio mehanickom sadalicom tako da neznam kako bi ispalo sa PSK.


Da, moze zitnim kombajem da se vrsi pasulj pogledaj #1012 post.
 
Predstavio sam svoju njivu, pod Zuto-zelenim (Sremac) pasuljem 2,5ha (47 strana). Podelio bih svoja iskustva posle katastrofalno kisne, prosle godine.
Saradjivao sam sa clanom Geming, koji je takodje posejao istu sortu, a i njive su nam u istom selu.
Posejao sam na medjuredni razmak 70, a Geming na 35 i mislim da je on prosao bolje, jer je pasulj napravio sklop i kod njega je bilo dosta manje korova pred kraj vegetacije. Obojica smo navodnjavali sa kpk sistemom i da nije bilo onoliko kise, sistem bi bio pun pogodak. Ja sam imao problem sa sirkom iz rizoma, koji se aktivirao krajem jula, zbog obinih padavina. Pasulj zavrsavao vegetaciju, kisa neprekidno padala, korov krenuo i za kratko vreme napravio sumu kod mene. Usled velike vlage i zasene pasulj je trulio, donje mahune otpadale i seme klijalo cak i u mahuni. Najezdu miseva koji su mi urnisali sistem i jeli cele stabljike zelenog pasulja i borbu sa njima da i ne pominjem. Bacio sam 150kg otrova u vise navrata, ali kada sam ih sanirao, bilo je vec kasno.
Ovako je to izgledalo kada je sve bilo u redu, https://www.youtube.com/watch?v=YLiDPw9b7Rw a samog kraja sezone ne zelim ni da se prisecam, jer onoliki sirak u zivotu nisam video!

Greske i posledice, po mom misljenju:

- Posejan 2 maja --- Kasno, posledica je produzena vegetacija zbog letnjih kisa.
- Dobro nadjubrena njiva po preporuci (300kg/ha NPK 8:16:24 + KAN kroz sistem) ---- Pasulj nije uspeo da iskoristi svo djubrivo zbog kratkog korena, ali zato korov kasnije jeste. Pasulj je samo na KAN kroz sistem dobro reagovao i na vodotopiva djubriva.
- Prskanje od ziska, cist promasaj. ---- Pasulj stao sa rastom, ostecene mlade mahune, a ziska u skladistu invazija, Verovatno i zbog produzenog cvetanja, zizak napadao dosta dugo na njivi.
- Medjuredni razmak od 70cm ---- Prevelik, nemogucnost da napravi sklop i donje mahune dosta blizu zemlje.
- Okopavanje pasulja, promasaj ---- Motikama isecen sistem kpk. Iseceni sirak i boca, ponovo se izbokorali.
- Planiran vrsaj kombajnom u njivi nemoguc zbog korova. Sve pocupano rucno i odneseno sa njive. Vrsaj kombajnom radjen u dvoristu. Cela akcija kostala 1000e

Prinos od preko 2 t/ha koji sam planirao i imao na njivi je prepolovljen usled svih faktora koje sam naveo.
Na kraju sam imao ukupno 2,5t cistog kalibrisanog semena bez loma i necistoca.
Prodao sam oko 2t po ceni od 2e do 2,5e u zavisnosti od kolicine.
Jedva sam pokrio ulozene troskove.
Ostavio sam seme i ove godine planiram ponovo da ga sejem na ukupno 3,5ha, samo sa izmenama u prihranjivanju i medjurednom razmaku.
Planiram da bacim samo stajnjak, a svu ostalu prihranu da radim po potrebi kroz sistem kpk.
Borbu sa korovima pokusacu samo herbicidima da dobijem, motiku necu da vidim na njivi!!!
Valjda necu i ove godine puniti dzakove sa peskom na Savi, umesto sa pasuljem :D
 
Covek napisao da ga je sama akcija vrsaja kostala 1000 e o cemu vi pricate? Napisao covek lepo da je jedva izvukao ulozene pare , ali da ce sledece godine da radi 3.5 h
 
Predstavio sam svoju njivu, pod Zuto-zelenim (Sremac) pasuljem 2,5ha (47 strana). Podelio bih svoja iskustva posle katastrofalno kisne, prosle godine.
Saradjivao sam sa clanom Geming, koji je takodje posejao istu sortu, a i njive su nam u istom selu.
Posejao sam na medjuredni razmak 70, a Geming na 35 i mislim da je on prosao bolje, jer je pasulj napravio sklop i kod njega je bilo dosta manje korova pred kraj vegetacije. Obojica smo navodnjavali sa kpk sistemom i da nije bilo onoliko kise, sistem bi bio pun pogodak. Ja sam imao problem sa sirkom iz rizoma, koji se aktivirao krajem jula, zbog obinih padavina. Pasulj zavrsavao vegetaciju, kisa neprekidno padala, korov krenuo i za kratko vreme napravio sumu kod mene. Usled velike vlage i zasene pasulj je trulio, donje mahune otpadale i seme klijalo cak i u mahuni. Najezdu miseva koji su mi urnisali sistem i jeli cele stabljike zelenog pasulja i borbu sa njima da i ne pominjem. Bacio sam 150kg otrova u vise navrata, ali kada sam ih sanirao, bilo je vec kasno.
Ovako je to izgledalo kada je sve bilo u redu, https://www.youtube.com/watch?v=YLiDPw9b7Rw a samog kraja sezone ne zelim ni da se prisecam, jer onoliki sirak u zivotu nisam video!

Greske i posledice, po mom misljenju:

- Posejan 2 maja --- Kasno, posledica je produzena vegetacija zbog letnjih kisa.
- Dobro nadjubrena njiva po preporuci (300kg/ha NPK 8:16:24 + KAN kroz sistem) ---- Pasulj nije uspeo da iskoristi svo djubrivo zbog kratkog korena, ali zato korov kasnije jeste. Pasulj je samo na KAN kroz sistem dobro reagovao i na vodotopiva djubriva.
- Prskanje od ziska, cist promasaj. ---- Pasulj stao sa rastom, ostecene mlade mahune, a ziska u skladistu invazija, Verovatno i zbog produzenog cvetanja, zizak napadao dosta dugo na njivi.
- Medjuredni razmak od 70cm ---- Prevelik, nemogucnost da napravi sklop i donje mahune dosta blizu zemlje.
- Okopavanje pasulja, promasaj ---- Motikama isecen sistem kpk. Iseceni sirak i boca, ponovo se izbokorali.
- Planiran vrsaj kombajnom u njivi nemoguc zbog korova. Sve pocupano rucno i odneseno sa njive. Vrsaj kombajnom radjen u dvoristu. Cela akcija kostala 1000e

Prinos od preko 2 t/ha koji sam planirao i imao na njivi je prepolovljen usled svih faktora koje sam naveo.
Na kraju sam imao ukupno 2,5t cistog kalibrisanog semena bez loma i necistoca.
Prodao sam oko 2t po ceni od 2e do 2,5e u zavisnosti od kolicine.
Jedva sam pokrio ulozene troskove.
Ostavio sam seme i ove godine planiram ponovo da ga sejem na ukupno 3,5ha, samo sa izmenama u prihranjivanju i medjurednom razmaku.
Planiram da bacim samo stajnjak, a svu ostalu prihranu da radim po potrebi kroz sistem kpk.
Borbu sa korovima pokusacu samo herbicidima da dobijem, motiku necu da vidim na njivi!!!
Valjda necu i ove godine puniti dzakove sa peskom na Savi, umesto sa pasuljem :D


jel znas datum branja mozda ?
 
U pravu ste, samo cupanje i vrsidba je 1000e. I po dobroj ceni je prodao pasulj. Kod nas zadruga radi pasulj na velikoj povrsini i ne cvetaju im ruze sa plasmanom.
 
Predstavio sam svoju njivu, pod Zuto-zelenim (Sremac) pasuljem 2,5ha (47 strana). Podelio bih svoja iskustva posle katastrofalno kisne, prosle godine.
Saradjivao sam sa clanom Geming, koji je takodje posejao istu sortu, a i njive su nam u istom selu.
Posejao sam na medjuredni razmak 70, a Geming na 35 i mislim da je on prosao bolje, jer je pasulj napravio sklop i kod njega je bilo dosta manje korova pred kraj vegetacije. Obojica smo navodnjavali sa kpk sistemom i da nije bilo onoliko kise, sistem bi bio pun pogodak. Ja sam imao problem sa sirkom iz rizoma, koji se aktivirao krajem jula, zbog obinih padavina. Pasulj zavrsavao vegetaciju, kisa neprekidno padala, korov krenuo i za kratko vreme napravio sumu kod mene. Usled velike vlage i zasene pasulj je trulio, donje mahune otpadale i seme klijalo cak i u mahuni. Najezdu miseva koji su mi urnisali sistem i jeli cele stabljike zelenog pasulja i borbu sa njima da i ne pominjem. Bacio sam 150kg otrova u vise navrata, ali kada sam ih sanirao, bilo je vec kasno.
Ovako je to izgledalo kada je sve bilo u redu, https://www.youtube.com/watch?v=YLiDPw9b7Rw a samog kraja sezone ne zelim ni da se prisecam, jer onoliki sirak u zivotu nisam video!

Greske i posledice, po mom misljenju:

- Posejan 2 maja --- Kasno, posledica je produzena vegetacija zbog letnjih kisa.
- Dobro nadjubrena njiva po preporuci (300kg/ha NPK 8:16:24 + KAN kroz sistem) ---- Pasulj nije uspeo da iskoristi svo djubrivo zbog kratkog korena, ali zato korov kasnije jeste. Pasulj je samo na KAN kroz sistem dobro reagovao i na vodotopiva djubriva.
- Prskanje od ziska, cist promasaj. ---- Pasulj stao sa rastom, ostecene mlade mahune, a ziska u skladistu invazija, Verovatno i zbog produzenog cvetanja, zizak napadao dosta dugo na njivi.
- Medjuredni razmak od 70cm ---- Prevelik, nemogucnost da napravi sklop i donje mahune dosta blizu zemlje.
- Okopavanje pasulja, promasaj ---- Motikama isecen sistem kpk. Iseceni sirak i boca, ponovo se izbokorali.
- Planiran vrsaj kombajnom u njivi nemoguc zbog korova. Sve pocupano rucno i odneseno sa njive. Vrsaj kombajnom radjen u dvoristu. Cela akcija kostala 1000e

Prinos od preko 2 t/ha koji sam planirao i imao na njivi je prepolovljen usled svih faktora koje sam naveo.
Na kraju sam imao ukupno 2,5t cistog kalibrisanog semena bez loma i necistoca.
Prodao sam oko 2t po ceni od 2e do 2,5e u zavisnosti od kolicine.
Jedva sam pokrio ulozene troskove.
Ostavio sam seme i ove godine planiram ponovo da ga sejem na ukupno 3,5ha, samo sa izmenama u prihranjivanju i medjurednom razmaku.
Planiram da bacim samo stajnjak, a svu ostalu prihranu da radim po potrebi kroz sistem kpk.
Borbu sa korovima pokusacu samo herbicidima da dobijem, motiku necu da vidim na njivi!!!
Valjda necu i ove godine puniti dzakove sa peskom na Savi, umesto sa pasuljem :D
nista ti nisi lose uradio. godina je bila katastrofa za pasulj. tvom pasulju je rikno koren od botritisa usled ogromne vlage,a kasnije ga je i zveknula plamenjaca garant. dobro je da si izvukao ulog na toj povrsini,jer same k.p.k trake su ogorman ulog... ja sam moj stitio 3 puta i isto razvlacio trake. ne vredi kisa ubi jednostavno.
 
Toki razmak od 70 cm za pasulj je prevelik, 45-50 cm je optimalno. Setva drugog maja nije kasna, već optimalna. Pitaj ljude koji ceo život rade pasulj, najveće prinose su imali sa majskom setvom. Ko je sejao 2014. godine pasulj polovinom aprila ili rasnije nije bilo dobro jer je izmrzao. Pasulj je biljka koja voli toplotu, a na smrzavanje reaguje smanjenjem prinosa. Mnogi će reći da ne smeta pasulju hladnoća u fazi 3, 5 ili 7 listova. Baš u toj fazi prolazi etape organogeneze koje su bitne za formiranje broja cvetova na biljci i broja zrna u mahuni. Toki da li je krečnjak iz KANa začepio kapaljke??? Prskanje od žiška se ne radi na parceli iz razloga što pasulj cveta mesec dana a ti ne možeš svaki treći dan da ga tretiraš insekticidom. Ustvari možeš ali nema logike. Pasuljev žižak je štetočina skladišta i u skladištu se rešava. Okopavanje pasulja nije promašaj. Širokolisne korove rešavaš motikom ako si u mogućnost jer herbicidi za širokolisne korove malo smanjuju prinos i zaustavljaju pasulj u porastu. Sirak rešavaš bez problema u svim fazama rasta pasulja, od faze 2 potpuno razvijena prava lista pa i u cvetanju bez problema. Stajnjak u pasulju je po meni greška. Predusev đubri stajnjakom. Dovoljno ti je 200 kg/kj 3x16, ili neko drugo kompleksno đubrivo. Azotna đubriva izbaci u proizvodnji pasulja. Pasulj je leguminoza i nema potrebe za tim. Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Sirak kad se prska, treba pre cvetanja. Agil provereno spaljuje cvetove soje a onda anlogno tome i pasulja.
 
Nazad
Vrh