Pasulj

uradjeno jutro zuto zelenog oko600kg i napisana prijava od strane policije zbog sirenja pasulja po putu
 
kod mene se dosta ljudi žali da ima mahuna, al nema zrna, u krugu od 60tak kilometara.....

vjerojatno je do sjetve, ja sam sijao u 3 datuma, što je prvo sijano je najbolje, ovo 25.4. još nije za raditi, iako ima manje mahuna nego kod ovoga što je ranije sijan i to se vidi.....kako će biti, znat ću za par dana, dok sazrije i dok se napravi....

za primjer, kukuruz sam posijao oko 1500m2 jako rano 23.3. grupu fao 200 i taj je najbolji, ima odlične i pune klipove.....da probam sijačicu, al da sam sve tako posijao, imao bi rekordan prinos ove godine, a tko bi znao, moglo je i sve otići......vjerujem da nitko nikada nije tako rano posijao kukuruz.....sa grahom je još puno gore, sjeme dosta skupo, ja sam ove godine posijao sjemena za 1000€ + gnojivo + dual gold + pulsar + fusilade forte na nekim njivama gdje je bilo sirka + bordoška juha + gorivo za obradu + ljudi koji mi pomažu + moje vrijeme što sam utrošio........itd

najbolje su kulture koje mogu sam odraditi, da pripremim, posijem i vršim kombajnom, te još da imam svoje sjeme......npr ječam, bio odličan ove godine, soju još nisam sijao u nekoj količini, al mislim da ću početi, jer se kod soje može koristiti domaće sjeme.....

da nebude zabune, ja sam grahom zadovoljan, po jutru 700-750kg, do sada što sam odradio, još jedna njiva od 0,5ha će biti dobra, a druga 2 jutra što su ostala, koliko sam nabrzinu vidio, bude manji prinos, možda oko 500kg po jutru.....
 
Pogledaj lupom sa nalicja, okom se tesko moze primetiti grinja, cak i lupom tesko. Mozaik virus je bolest i ima vise variacija, a prenosi je uglavnom grinja ili vasi. Mora prvo grinja da se unisti akaricidom ukoliko je ima, a onda neki fungicid. Odnesi list na analizu, ako te ne mrzi, ali reaguj odmah. Listovi se mogu regenerisati ako sprecis bolest na vreme. Ja sam ga imao na zelenom pasulju i posle tretiranja se uglavnom oporavio.

Baš sam to i hteo da te pitam.
Gledao sam list, odozdo, ne vidi se ništa.
List je čist kao suza.
Nema ničega.

Krenulo je, prvo sa te jedne pritke, tu je bila biljka koja je imala takve listove..ali sam mislio da je nešto 'dokačilo'.
Medjutim, pre nekoliko dana, prvi put vidim da su se i oko nje 'zarazile' i ostale biljke. Kada prodjem kroz pasulj, skoro na svakoj pritki mogu da primetim po nekoliko takvih listova.

Nisam do sada nikada nosio na analizu..gde se to odnosi..u savetodavnu službu,ili na neko drugo mesto?
Bila bi šteta da mi propadne, jer je krenuo dobro..mahune su zdrave.
Do branja ima još dugo, ne bih se igrao.

Evo kako izgledaju mahune.
aucsh4.jpg


..juče sam primetio i ovo na par listova:
i1bi3a.jpg


34hv445.jpg


..ima i žutih listova..ali to je podgorelo zbog suše.
Iako ga zalivam u jutro i u veče.
Pre par dana sam zalivao po Suncu..ali dole do korena,ne po listovima.
Da nije izgoreo zbog toga?
Ili je ovo ipak neka bolest.
Nema ih puno takvih listova..samo na dve-3 biljke sam primetio takav 'nagoreo' list,, na par mesta.
 
Pero udri odmah protiv grinje, vec predugo cekas. Svakako preventino treba da se prska. Nije skupo, a garantujem da ce vredeti. Naravno jako je bitno da se kvalitetno prska, tj i sa nalicja. Svaka lokalna poljoprivredna strucna sluzba ima laboratoriju i izmedju ostalog mozes odneti i list. Prskaj prekusutra, jer sutra ce kisa, a posle toga ce sve da bukne. Za par dana bice kasno za reagovanje, veruj mi. Odradi i nesto i za plamenjacu (Ridomil gold, Folio gold...)
 
Protiv grinje ću odmah uzeti taj akaricid, ako ga nadjem u apoteci.
Necu se konsultovati sa stučnom službom, jer vidim i na Net-u da su simptomi identični kao kod mene..
Što se tiče prskanja sa naličja..ne znam kako da to izvedem :(
Kupiću okvasivač, da bolje prione za list..ali sto se naličja tiče..jedino da neko ide sa gas maskom pored mene i da okreć lisnu masu..?

Što se plamenjače tiče..nije bilo nikakve šanse za nju.Bile su tropske vrućine..nego sam ja ,preko dana zalivao ,dole po zemlji, vodom..ali je izgleda imalo efekta i odrazilo se na list..to se vidi na poslednjim slikama, gde se vidi ta rdjavost po listu..video sam na internetu da se isto kaze da je to plamenjača pasulja..ali odakle plamenjača kad su bile tropske vrućine..nego, ja sam ,izgleda, tu bio glavni krivac. Nema toga puno..samo na par listova.A što se grinje tiče..to obavezno, bez sumnje.

Toki, reci mi samo da li je i kod tebe mahuna bila isto tako zdrava,kao kod mene?
Ne mislim da mi je to razlog da izbegnem tretiranje protiv mozaik grinje, već čisto pitam.

edit:
..upravo sam pitao u apoteci..kazu n-vidor (ili nvidor) da je najbolji za mozaik grinju.
Da li je to to?
Da uzimam to ili neki drugi?
 
Poslednja izmena:
Nece ti dirati mahunu grinja, ali ostale bolesti hoce. Bez zdravog lista nema manune... Kupi bilo sta za grinju i ubaci neki fungicid, koji je kompitabilan sa akaricidom i prskaj odmah.
Mozes i nvidr, on je i akaricid i insekticid. Mozaik virus je bolest, a prenosi je obicna grinja. Moras ubiti prvo grinju, pa onda bolest sanirati ili u isto vreme, ukoliko preparati mogu zajedno.
Javi rezultate
 
Hvala puno na savetima.
Ne volim hemiju ,gledam da je izbegavam, ali sam izgleda uzeo seme koje je bilo zarazeno.
Kupio sam na pijaci, jer nisam imao drugo resenje.
Oni kazu da su oni to proizveli, mada im ne verujem ,mislim da su preprodavci,bez obzira sto imaju tezgu na pijaci godinama i sto su iz tog kraja.
Bas sam se namučio da mu obezbedim oslonac..imao sam 150 pritki, ali sam posejao 500 biljki..pa sam dodatno morao da sečem po 5 velikih kočeva u redu,pa sve to puta 14 redova, koji su dugi nesto preko 20m.
Plus, da vezujem konac u gornjem delu od koca do koca..pa isto tako u donjem redu od koca do koca..i plus da za svaku biljku, posebno, odozgo ,spustam po dva konca, tako da sam praktično dobio fin oslonac i sjajno se pokazalo..pasulj se odlično hvata za onaj konac za vezivanje maline. I super je krenuo da se razvija..sav je bio zdrav, osim jedne biljke koja je imala od vrha, pa do ,recimo, polovine, takve uvrnute listove sa mehurima. Mislio sam da je nesto dokačilo, da ce proci..ali posle nekog vremena sam ,bukvalno u jednom danu, video da se sve to prenelo i na susedne dve-tri biljke..a kada prodjem kroz pasulj..skoro na svakom od biljki mogu da primetim da ima poneki list da je takav..da je uvrnut i sa mehurima.

Danas sam trazio da kupim, imali su samo taj nvidor, nisu imali manju zapreminu,ali cu svakako uzeti i tu veću, bez obzira, neka stoji, trebace.
Javljam rezultate.

Uzgred, neko mi je rekao da probam sa Dimetogalom, on je isto insekticid/akaricid i moze protiv grinja.
 
Poslednja izmena:
Da li je bilo loma kad si radio sa kombajnom i na koliko obrtaja ideš?
 
Ufff pa to je boga mi velik lom ja sutra trebam da radim ali će mi doći jedan da proba sa kombajnom ali ako bude toliko loma neću raditi to je velika šteta.
 
Za te stvari je bubnjara zakon prošle godine sam radio sa njom i nije bilo loma
 
Nazad
Vrh