Pasulj

Kolega nije dobro ovo sto vidim....
Led ti je ocito presudio jer nije se oporavio a vlaga je jos pogorsala stanje.
Steta druga godina zaredom.....
 
Sijan je na 70 jer mi je kultivator takav a i sijacica.
Al bez obzira na sve mora se poklopiti dosta toga da bi prinos bio dobar.Znam da ljudi misle bit ce bolji ako je na 50,neki na 70 al godina odlucuje bez obzira na sve.
 
Marcelo je l se ta braon boja sa mahuna prenela na zrno? Ja sam imao to 2013.godine ali je samo mahuna imala braon tacke a zrno je zdravo bilo. Koga god sam pitao niko nije znao da mi kaze sta je to,ali meni najvise lici na Colletotrihum lindemutianum.
 
Zar to nije rđa pasulja ??? Zrna su uglavnom zdrava , to se odjednom pojavilo posle onog leda na lišću i mahunama , neznam možda sam trebao da odradim neku zaštitu sa aktivnom materijom ciram mislim da je on najbolji preventivno za rđu.

29se8w.jpg
 
To je Sremac ili mi kažemo zelenac , jel tako ? Ove godine sam predsjetveno koristio senkor i s-metalohlor . Nije bilo problema . Probao sam inače manju površinu . Nemamo iskustva . KOje herbicide koristite u sremcu ? Jel može nešto korektivno (pulsar, bentazon )?
 
Biće ipak da je antraknoza pasulja

- - - - - - - - - -

Da MOMOSARIC to je Sremac svaki kraj ima neki svoj naziv . Smeš da radiš pulsarom bentazonom ali najbolje u split aplikaciji jer je osetljiv na herbicide.
 
Marcelo,jeste antraknoza. Dok sam kucao prethodnu poruku nisam mogao da se setim srpskog naziva a latinski mislim da sam pogodio. 2013.godine smo poslednju dobru kisu imali oko 5-7.jula,35 litara je palo i tada se pojavila antraknoza. Vreme je bilo slicno ovogodisnjem,samo je prosecna temp.bila visa.
 
I šta kaže teorija ili još bolje ko je proverio u praksi koja je najbolja zaštita , BOKIBOLE jel si onda naredne godine sejao od tog semena ili si nabavljao novo ?
 
Sejao sam to seme iduce godine i sve je bilo ok. Slabo se kod nas o pasulju zna pa cak i veliki strucnjaci ns semena i instituta u Smed.Palanci koji su doktorirali na pasulju na primer nisu znali kako izgledaju simptomi grinja.
 
Ja sam to imao prije par godina kada je stalno kisilo a grah bio skoro zrel,samo kod mene je se prenjelo djelomicno na zrno tako da je bilo probiranja i dosta skartiranih zrna.Naredne godine sam naravno sijao to sjeme i nije bilo problema.
Ne sjecam se dobro al kao da je bilo i trulezi na tim mjestima i naravno puno zrna je bilo s klicom .

- - - - - - - - - -

Zastita za takve stvari je jedino preventiva bakrom.
Sada nema pomoci sta je tu je,jedino poslije tuce-leda moglo je se ici bakrom da se ublaze posljedice.
Ja sam do ove godine isao bakrom preventivno 2x jedino ove godine nisam ga tretirao nicim jer je bilo prevruce a tada bolesti i nema,poslije kad se rasirio nisam ni htjeo jer je bila full cvatnja a tad bakar nije dobar.
 
Probao sam nešto da izguglam o merama zaštite uglavnom preporučuju nešto na bazi benzimidazola a može i ciram ako se primeni 48 sati posle oštećenja navodno je najbolje za ta gljivična oboljenja.
 
Moj pasulj ostao dosta jalov, nije se oprasio, kad je cvetao bile jake kise i sad uglavnom nema mahuna... A povrh svega i plemenjaca ga napala malo...
Prosle godine susa, jedva bilo malo vise nego sto je posejano, a ove godine bolesti i losa oplodnja, tako da ne ocekujem nista bolji prinos nego prosle godine....
 
Slazem se da je zbog silnih kisa oplodnja bila losa vidim to kod nekih ljudi.Kise su poremetile dosta toga jer neki su grahovi i obolili tako da opet godina nece biti dobra.
Mene malo pati sazrijevanje jer je malo nejednako a javljaju opet oborine tako da ce biti svega.
 
Pzdrav pasuljari, jel zna neko koliko je kosenje pasulja po jutru (57ari). kosio sam usluzno pa ne znam koliko da naplatim. Hvala
 
Prodaje li tko bubnjaru-masinu za grah.
Ako tko ima takav stroj ja sam zainteresiran.
Moze i poruka na pp.
 
Nazad
Vrh