Pasulj

Ivane koji ti se najbolje pokazao razmak u redu pri setvi na 70 cm?
 
Ja ću ove godine pola jutra posejati na razmak 70cm čisto da imam za uporediti sa mojom klasičnom setvom na 50cm.
@Vlasto jel to planiraš združen usev sa kukuruzom ?
 
Zanima ma tretiranje pasulja u fazi trece troliske u vezi sprecavanja bakterioze,razgranjavanja i za broj veceg cvetova u vidu prihrane od Nutrileaders-a: 1.Nutriamino Plus, 2.Nutri BS-95, 3.Nutri Bioclean? I 7-10 dana posle cvetanja: 1.Nutriamino Plus, 2.Nutri Fos-K, 3.Nutri Bioclean radi povecanja prinosa i odbranu od bolesti? Da li je neko prskao ovako i da li ima nekog boljeg efekta?
 
ja ove godine sam uzeo neke preparate od nutrilidersa pa budemo vidjeli....,..
Po njihovoj preporuci to je to....jedino možeš ići bakrom do cvatnje još kao preventiva
Rezultate čemo vidjeti kasnije.......
 
Imaš više vrsta niskog graha,tako da trebaš odlučiti koji želiš raditi.........
Nabavit sjeme možeš od svakog proizvođača ili od ns instituta.........
 
Ja sam koristio lane sva tri navedena preparata Nutrileaders-a, i ostavio sam kontrolu. Nikakvu razliku ja tu nisam video. Usev je jabuka. To su po specifikaciji preparati koji sigurno ne stete, ali pitanje je koliko koriste? Da navedem da me je to kostalo oko 10.000din/ha sto smatram da je poskupo.
 
Koliko je kod vas gradistanac semenski? Cena po kg.
Kod nas samo njega imaju u prodaji.
 
Ja ću ove godine pola jutra posejati na razmak 70cm čisto da imam za uporediti sa mojom klasičnom setvom na 50cm.
@Vlasto jel to planiraš združen usev sa kukuruzom ?


ja razmišljam da stavim na 45cm redove i razmak u redu oko 8cm.....prvi puta bi to napravio ove godine, al nebi mogao špartati, ni prihranjivati, samo baciti rasipačem i posijati, te prskanje od korova......

kakva su tvoja iskustva sa takvom sjetvom???? jel ode 90-100kg sjemena po jutru????

meni na 70cm i 6cm kako sam do sada sijao išlo je 60kg sjemena po jutru....

jel imaš sliku graha pred vršidbu, da usporedim sa svojim......jer nekako mislim da je bolje ići na uže redove
 
I ja mislim da je bolje da bude manji međuredni razmak - sklope se redovi pa nema trave. Dok smo sejali radili smo na 70 i oko 50-60kg semena po kj. Sejali smo mehanickom olt - znam da smo duplirali redove. Probali smo i odjednom - neki veći prenos ali je bilo retko - 40 kg semena. Mada, u vezi korova, kad se oprska kako valja ni nema korova nešto značajno.
 
Sijem pneumatskom, uzeo jos jednu sijacicu, da suzim na 45, pa da vidim kako ce to izgledati.... Problem sto nemogu nabaviti polovan 5 red, pa cu sijati sa 3 reda, jer sve baterije sto gledam su rasturene
 
@ivanz Ja sam uglavnom zadovoljan sa setvom na 50 cm , biljke brže zatvore redove bolje se sačuva vlaga i korova je manje e sad jedini razlog zbog kom sam hteo probno sejati na 70 je taj dali ću dobiti krupnije seme i nizbočega drugog . Sejanjem na međuredni razmak od 50 na 8-9 cm potrošim oko 60-65 kg Sremca i oko 75-80kg šarenog /KJ .

Prošlogodišnji Sremac neposredno pre skidanja .
w7bexx.jpg


6oeivp.jpg

Kolege kad sejete i koliko ove godine ja ostajem na sličnoj površini kao prošle godine oko 4kj sejaću verovatno sredinom sledeće nedelje, nisam nešto optimista što se tiče isplativosti ali barem da održim kontinuitet.
 
Koliko posijati, nisam ni sam siguran, 3,5 ili 7,5 jutara, do sada sve prodao sto sam planirao, ostalo za posijati, a bojim se velike kolicine, ako kombajn nebude dobro radio, onda sam u problemima

Znaci na 50x9 ode isto sjemena ko na 70x6

Negdje na stranicama ns instituta pise da treba biti sklop od 400 000 zrna na hektar, a kod mene je oko 254 000 zrna, na 45cm ako bi isao, onda bi nastimao na sklop od 325 000 zrna, ili cu ostati na 70cm

Na 45 bi isao najvise zbog zatvaranja redova, zbog korova
 
Vidi se tko su pravi proizvođači graha 4,5,7 jutara to je vrlo ozbiljna površine s obzirom da se prodaje večinom na malo........
Valjda će ova godina donijeti bolju cijenu nego prošla a urod nek bude na razini prošle......
Kad krečemo u sjetvu??????
Marcelo pohvale za slike što si stavio mada sam ti grah vidio i uživo...pozdrav tebi i tvojima.
Za Ivana@z ja sam na onom drugom forumu brle 11 tako da znaš o kome se radi ako budemo širili raspravu...pozdrav i tebi
 
Pretpostavljao sam da si brle 11, pozdrav!

nisi daleko od mene 75km u jednom smjeru......

a gle, na vršalicu mogu odraditi 5-6 jutara, i to da vrijeme bude OK, i da sve ide "po planu" u berbi.....to je najveći problem.....najlakše je meni posijati, to odradim u jednom danu i oprskati, kultivirati i to......samo je berba problem, i traje

vidio si da sam kupio još jedan mali kombajn, da ga prepravim za grah, kupio sam i pick-up od samoutovarne prikolice, da ga montiram gore, moram još nabaviti lančanik da usporim bubanj.....

al još neznam koliko da posijem, jer imam još oko 500kg graha, nitko više netraži.....prodat ću do novog možda 200-250kg i to je sve.....vjerujem da ove godine neću prijeći 4 jutra

još gledam, da u tvojoj županiji poklanjaju grah za posijati 1ha, valjda oko 100kg po OPGu......i to sortu slavonski zeleni, koliko će ga sada tek ljudi posijati......i koliko će mu pasti cjena, neznam više koliko posijati, da se odlučim kupiti pravi kombajn sa aksijalnim bubnjem, onda bi posijao 20 jutara i prodavao po 10kn što bi bilo oko 1,3€.....i imao bi mušterije, i opet bi se isplatilo, jer nebi imao radne snage koju treba platiti.....
 
Nazad
Vrh