Soja 2018

Zavrsio i ja sa sojom. 5 sorti soje, od toga 2 nikad vise.
Baza je bila Fantast i Trijumf, bilo je za probu Wendy, P.... i Belga. Odbacujem Belgu koja je bila na jednoj parceli od 3 kj jer je prva u ataru pozutela, bila niska i dala je prinos od samo nekih 1100 kg/kj.
Fantast setva od 25 Aprila pa do jedne parcele 11 Maja. Na svim parcelama koje su imale nizi teren na jednom kraju tu je odlican prinos dao dok u ravnom terenu ili blagom bregu, puko je skroz, izgoreo ko da je predjeno brenerom preko.
Nije pomogla ni kasnija setva od 11 Maja Fantastu, takodje los prinos sa podgorelim biljkama i sitnim zrnima a prasine kao nikad do sad. Dakle otpada i Fantast.
Kasnija setva mnogo bolja od ranije (samo nekoliko parcela iz ranije setve su bile izuzetak pa donekle mogu da se mere sa ovim iz kasnije setve) pa makar neko pomislio da ne znam sta pricam.
Setva Trijumfa od 11 Maja pa sve do 19 je bila odlicna za ovu godinu, gledajuci kakvo smo vreme imali, prinosi od 1600 kg do 2000 kg/kj.
Wendy setva 19 Maj samo na 3 kj, prinos oko 1800-1900 kg/kj nisam siguran jer sam ostavio za seme a jos nisam selektirao.
P..... je bio posejan 20 Aprila na samo jedan kj i tu nije bilo dovoljno semena pa po sredini sam nastavio sa Fantastom.
Prinos nije neki ali dobice i sledece godine sansu.
Par slika iz predhodnih dana.
c381fd6d922ec6e4c7af4fae03bb76ec.jpg

a0556e3c7a9aebedcc2bc0db0a2e21ee.jpg

04b3af9e52a0bdb9f54338ce4ac74c21.jpg
 
Poslednja izmena:
Wendy i dalje ide i to samo ona,Palador nista posebno,dosta manje kg,sva sreca ima ga 2kj pa nece toliko kvariti prosek ::namigivanje::
 
Vidim sada u prikolici,tjs kada se zagledas ima onu tamnu crtu.
Jeste bilo idealno vreme,sto se i vidi po prinosu.
 
Ljudi soja nam je polegla totalno. Prinos je 4t hektar, problem je kako vršiti 2 puta nam bubanj zaglavio. Ima po njivi zelene stabljike. Šta da probamo uraditi. Korpa bubanj ima li kakav trik.??
 
Raspusti korpu maximalno koliko mozes, ubrzaj obrtaje doba. To sve naravno radi dokle god nema loma i dobro izvrsava, to jest mauna lepo puca. Gledaj da sto ravnomernije masa ulazi na hederu.
 
Nisam mislio na skroz otvorenu korpu nego na maximalno preporucenu otvorenost za taj usev. Recimo ako na skali od 1 do 10 stoji preporuka za soju 5 i 6 onda 6. Obrtaji doba recimo od 400 do 600, odna 600. Ako zagusi uvek moze korpa skroz da se raspusti. Sa skroz raspustenom korpom jos niko nije radio, bar da je meni poznato.
 
Ili čekaj da se sva osuši ili vitla napred pa polako pa kako bude... I dogodine druga sorta...

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Nisam mislio na skroz otvorenu korpu nego na maximalno preporucenu otvorenost za taj usev. Recimo ako na skali od 1 do 10 stoji preporuka za soju 5 i 6 onda 6. Obrtaji doba recimo od 400 do 600, odna 600. Ako zagusi uvek moze korpa skroz da se raspusti. Sa skroz raspustenom korpom jos niko nije radio, bar da je meni poznato.

Claas dominator 78sl.
Korpu sam otvorio na 9 rupu, preporučeno 6-9
bubanj na minimalni obrtaji 600, ako povecam lomi je., izlaz mi je bio uži od ulaza. A bas sam išao polako i jednako ulazi masa. Nije jednako sazrela ima stabljike zelene a mahune skroz suve. A tabla 20 hektara sva takva :(
 
Nazad
Vrh