Soja 2018

U nedelju bio sa studentima u soji na čupanju sirka i po neki čičak i kereće grožđe.Soja velika,nakrivila se,negde i polegla,teže je bilo prolaziti kroz nju nego čupati,a sejana na 70.Napatili se kao niko.Ruke krvave,patike blatnjave,znoj curi sa nas...Soja toliko velika da su se sinovi jednog momenta izgubili,viču tatu,a ja ih ne vidim.Jedva smo se pronašli u soji i dočepali uvratina,pa bež kući.Jel treba decu da izgubim u soji i da čekam kombajniranje,naopako!
 
Na jednoj parceli sam morao presejavati soju jer je bilo suvo do polovine maja pa je nikla i stara i nova. Špartačem sam ponovo isprosecao redove i sad imam neke koje su 10cm od zemlje a druge cvetaju. Sejano u maju. Nešto se razmišljam da preorem to sve jer će me skulje izaći kombajn nego što ću uspeti da navršem.
 
Neško ostavi to i sedi miran.Kod nas ima mnogo parcela gde je nucalo u 2 faze mesec dana razlike.Najskuplje je to što planiraš sve ostali pokriva troškove u najgorem slučaju.

- - - - - - - - - -

Najviše volim te legnute i zamrsene,po pravilu na njima uvek 2000+ kg:osmeh:
 
Ja danas obilazio soju , maximus , sejan oko 20 maja, bacio mu 100 map i 100 ureje , znaci ko tocak 16.9 28 je visoka. Ni jedna jedina stabljika nije polegla za sad.Ali mi se ne svidja kad je tako velika

Izgleda mocno ali kad je manja zna bolje roditi

Kombajn ce reci

Sent from my Redmi Note 4 using Tapadjoka :)
 
Ja danas obilazio soju , maximus , sejan oko 20 maja, bacio mu 100 map i 100 ureje , znaci ko tocak 16.9 28 je visoka. Ni jedna jedina stabljika nije polegla za sad.Ali mi se ne svidja kad je tako velika

Izgleda mocno ali kad je manja zna bolje roditi

Kombajn ce reci

Sent from my Redmi Note 4 using Tapadjoka :)

Kod kolege sam vidio maximus hako velik je natjero,ali uopce se nike nakrivio dok neke soje koje su manje su vec polegle pomalo. Maximus ima zbilja puno mahuna

Koja je razlika izmedju apola i maximusa? Maximus mi bolje izgleda sto se mahuna tice
 
Samo se priča o padu cena sirovina.Mislim da se ratarima ništa dobro ne piše.Nisam optimista ni malo.Puno je otkupljeno pšenice i tritikala, otkupljeno sa malo proklijalim i to po niskoim cenama.Sad to svi koriste u ishrani stoke i mislim da zato cena soje pada,a pitanje je kad će i kukuruza.Rađena analiza novog tritikala i pokazalo se da ima više proteina nego lanjski kukuruz.Ako ova kiša i vlaga budu bile i dalje ovakve,ima na sušenje da se odbije trećina roda.JBMG
 
Samo se priča o padu cena sirovina.Mislim da se ratarima ništa dobro ne piše.Nisam optimista ni malo.Puno je otkupljeno pšenice i tritikala, otkupljeno sa malo proklijalim i to po niskoim cenama.Sad to svi koriste u ishrani stoke i mislim da zato cena soje pada,a pitanje je kad će i kukuruza.Rađena analiza novog tritikala i pokazalo se da ima više proteina nego lanjski kukuruz.Ako ova kiša i vlaga budu bile i dalje ovakve,ima na sušenje da se odbije trećina roda.JBMG
Tritikal uvek ima vise proteina od kukuruza.
 
Evo za one koje interesuje kako funkcioniše najprosperitetnija zemlja na svetu.Da ne mislite da su ovi naši gulikože ima i gorih.Cena za sada ostaje u vazduhu ali po informacijama nezvaničnim do 50 chf po toni više nego kod nas fco CH.
Ako neko slučajno ima bio suisse sertifikst cena ide gore i tržižte zagarantovano.Inače u CH može soju da uveze privatno lice bez firme i proda kome hoće.
2387af2d991fa8c7cf5fb5b6a60eba44.jpg


Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
 
Kod nas soja polako kleca od nedostatka padavina. Mi smo bas lose prosli sa kisom u proteklom ciklusu i sad se oseti.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh