Soja 2018

Soje nikad nisu bile ovako visoke, to je nenormalno koliko. Gotovo sve sorte su preko 1,2 m. Mauna ima sasvim dosta i u zavisnosti od grupe zrenja, kao i od vremena setve. Uglavnom u sojama je mrak, ali bukvalno, i nemaoze sunceva svetlost uopste da se probije do zemlje. Vrlo se tesko i prolazi kroz soju jer se rasirila na sve strane.
Mislim da je Sava.
2ponu6a.jpg
[/IMG]
 
Iii dosta ce teze sazrevati? Da li je neko koristio cunami herbicid da se ubrza sazrevanje a i ako ima trava da se spali da bi bila primesa manja?
 
Kad malo uprzi bice to sasvim OK. Treba joj sunca i toplote da nagura sumu temperatura jer ako ovako nastavi sazrece posle prvog mraza u novembru.
 
Vi ste poceli vec da se sekirate koliko je soja dobra sad a da ne bude kise jedno 20 dana nastace takva panika da vise nece se znati gde je glava a gde **greška:osmeh:
@ paorpaor
Sto se tice visine soje, kako je moguce da si vec zaboravio 2014 i 2016 god. Za sad izgledaju kao i onda a nista specificno u odnosu na te godine. Pitanje je da li ce vreme posluziti u korist soje do kraja kao i tada.
 
Sad su soje vislje za 20 %. Nista ja ne zaboravljam, upisem u tefter :ppozdrav:
Jun i jul su hladniji nego 2014 i 16. i to vise pogoduje sojama, bar sto se tice zelene mase.
 
Ja sam imao 2016 kad je uspravim visine oko 180,toliko je poleglada nije lisce moglo da propadne, a prinos nistanarocito 19 po kj sorta galeb, i 20 po kjrubin setva do 10.5.
 
Kod mene kada bude toliko u proseku to je godina za zapisati jer se obično vrtimo do 15-16 metara/k.j.Ovo vreme ne valja nikako,sve će otići u mahune. :haha:
 
Večeras sam se provozao do nekih soja:

Apolo:



Rubin:




Za sad ja tu ne vidim neki rekordni rod, pre bih rekao rod kao u nekoj standardnoj (normalnoj) godini. Apolo ima manje spratova (oko 10), niži je, ali se grana i ima više mahuna (oko 35). Rubin je dosta višlji, ima više spratova (13), ali sve ukupno manje mahuna (ispod 30). Doduše Apolo je ranija sorta od Rubina, i obe soje još cvetaju. Interesantno, pogledajte na poslednjoj slici koliko su međusobno blizu prvi spratovi, a oni krajnji su dalje jedni od drugih. To je posledica suše u prvom delu vegetacije, a kad su krenule kiše i soja je počela da raste jače...
 
Ja sam juce obilazio soje sa drugarom.Trenutno kod nas balkan i maksimus imaju najvise mauna.Moj trijumf gura 17 sprat i ogroman je negde oko 170cm.Poceo je opasno da poleze.Inace ne moze se uci u njega jer se dole sav umrsio.
Po meni on obecava rod od 2500 kg.Vlage sad ima na pretek i ako u narednom periodu ne bude nekog toplotnog udara,
bice ovo rodna godina.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Balkan i Maximus su najranije sorte. Skidanje takonranih soja moze da pocne vec od 1.09. ako se stvore vremenski uslovi, ali mislim da ove godine nece pre 10.09.
Ima i kod nas vec sad soja koje polezu, a ima i onih koje se drze. Uglavnom je do sorte.
 
Nazad
Vrh