Soja 2018

možda bi ove godine posijao soju, zanima me da li je polje posijati na 45 ili 70cm???? jel bude manje korova kada se posije na 45-50cm????

sijao sam na 70cm i nisam bio zadovoljan prinosom, drugi kada su imali 2500kg, ja sam skinuo 1200-1300kg, to je bilo 2016.g.
 
Grinje u pogodnoj godini. Sovice ali je to sve zanemarivo. Nije soja nesto komplikovana. Najznacajnije je suzbiti pepljugu (Chenopodium album), Ambroziju i palamidu.
 
Planiram da ove godine prvi put u zivotu posejem soju, nekih 50 do 80 ari, za potrebe ishrane svoje stoke. Znam da je valja sejati u plodno rastresito zemljiste, ali tu nastaje moj problem. Mogu da biram izmedju plodnije(slabo kisela 2. klasa) koja se lako sabija i puca nenormalno na susi i losije(kisela 3. klasa) koja je pak dosta rastresitija i bolje podnosi susu.
Druga stvar, predusev i hemija. Na obe njive je predusev kukuruz prskan Nikosulfuronom i Dikambom u punoj dozi. Pre dve godine na prvoj je bila psenica tretirana samo Sekatorom a na drugoj ovas koji nije prskan uopste. Pretpostavljam da bi najbolje bilo da je predusev strn?
Obe njive su bogate kalijumom i azotom, s tim da na ovoj kiselijoj fali fosofora i naravno taj ph.
Sta predlazete? :)
 
Ako ima dovoljno padavina skoro da nece biti bitne razlike u prinosu. Bice, ali ces biti sigurno zadovoljan prinosom.
U slucaju da je susna godina, bolje prolazi na parceli gde ima vise fosfora. Mada zavisi i od vise faktora, kao prvo sorta.
 
Petre moj savet ti je da posejes tu gde bolje podnosi susu.Soja prilicno dobro podnosi kisela zemljista samo da nije ispod 4.5 PH vrednost i nece bitno uticati na prinos.U mom kraju je zemlja vecinom kisela,mada na novim parcelama koje uzimam da radim uvek odradim analizu zemlje cisto da imam neki uvid sa cime raspolazem.Kiiselost se moze skroz neutralisati kroz kalcifikaciju i to je isplativa investicija raditi na svojoj zemlji dok na zakupu bas i ne.Za soju je bitniji faktor da ima dosta jutarnje rose dobro uspeva na njivama koje su okrenute ka zalasku sunca,blizu neke doline il u blizini nekog potoka tu ima idealne uslove za rod i u jako susnim godinama.To vazi za nas koji zivimo u malo brdovitijim krajevima.Ove godine sam imao 3h pod sojom sorte Rubin i Fantast i sa njima sam za sad prezadovoljan,prosek na ovu katastofalnu godinu mi je bio 2t/ha.Za ovu godinu planirano je povecanje povrsine pod sojom na 6h sorte iste ko i lani.
 
Gledam na stranici ns instituta, cjena 130kg/kg.....dosta visoka, kazu da ce biti manja klijavost, kod nas je problem, pri prijavi poticaja treba deklaracija od sjemena.....
 
Ja sam danas kupio semena Fantast sa klijavoscu od 87% energija je 83%
Takodje i Apola , kod njega je klijavost 92% ,a energija klijanja je 91%
123.5rsd sa Nitraginom, iskoristio sam rabat od 5%,jer sam kupio po 500kg od obe sorte.
Jos treba neka sorta da je 0 grupa zrenja. Jos se nisam odlucio koja sorta da bude ,isla bi u ritsku crnicu, ako ima neko ideju koju? rado bi poslusao
 
I ja se razmisljam da sibnem malo soju ove godine,bar 1ha....zemlja je najplodnija koju imamo i blizu morave...Ove godine izvucen stajnjak pa me malo plase sirokolisni korovi:ppozdrav:
 
@kristal
Kako da kupujes toliko semenske, zar nisi ostavio sebi za seme? Ja kupujem iz Instituta jedino kad zelim probati neku drugu sortu a nemam odakle sa drugog mesta nabaviti i to samo 50-100 kg.:ppozdrav:
 
@kristal
Kako da kupujes toliko semenske, zar nisi ostavio sebi za seme? Ja kupujem iz Instituta jedino kad zelim probati neku drugu sortu a nemam odakle sa drugog mesta nabaviti i to samo 50-100 kg.:ppozdrav:

Imam objasnjenje,podugacak je spisak,neki su od njih:strasno losa klijavost,energija jos losija,prosle godine sam hteo da obnovim sorte,i doneo iz instituta kao i sada,ali eto nije valjalo za seme.Kod koce u idealnim uslovima jedva koje zrno je niklo, i to kilavo. Pre tri godine sam presejao 30 kj soje ,pola kukuruz pola suncokret, necu vise da rizikujem.
Ja soju sejem jako davno,jos otkada je sojara davala seme gratis.To su bila vremena,cak su se i svinje castile.:osmeh: Nadam se da cu uspeti ove godine ostaviti semena od vise sorti.
Taj deo gde sejemo,obavija sa jedne strane Tisa,a sa druge mrtvaja od Tise.Tu bude rose do podne, ali prosle godine samo od rose nije moglo.

- - - - - - - - - -

Na crnicu volodju, rubin, gorstak, galeb...

Gorstak sam imao,polego je, spratovi sa mahunama retki, tesko se vrsilo, Galeb bi mozda probao,a ni Valjevka nije bila losa,seme bilo od clana Mindjusar.
 
Belga,jos da prodje kroz selektor,i moze u zemlju da ide,klijavost 93 procenta,nije lose.
df21c4e518bda6d583c9c604ed3b1211.jpg


Послато са Coolpad R108 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh