Soja 2018

Wendy posejana 25 i 26.04. tek sto nije izasla, a ja ne mogu da prskam zbog vetra, nadam se danas poslepodne... Posejana je na 70cm, potroseno oko 49kg semena po kj. Od hemije je spremjen Basar 1.2l/ha + Velton 400g/ha.
 
I ja od 4 h jutros čekam da vidim hocu li na prskanje pre nicanja ili menjam strateguju zaštite,imam nekih 20 kj u suncokretu to sam hteo ali do veceras tesko da ce moći.Sejano je u utorak i sredu.
 
Vetar je uobičajena pojava s proleća i to je normalno ,ali da li je normalno da je ovako rano počelo da prži već danima bez pravog osveženja ostavljam za komentare stručnijih iz ove oblasti.
 
Sinoć sam obišao moju soju sejanu 21.04. Nisam baš zadovoljan, vide se redovi, neki bolje neki lošije, dooosta još nije izašlo. Tamo gde fali nailazim na dve situacije: ili je klijala ali je još dosta daleko od površine (takoreći jedva da je krenula), ili je iskopam u suvoj zemlji neklijalu. Negde su te situacije u metrima, negde kraće, uglavnom ništa mi se ne sviđa. Nije mi jasno otkud je toliko soje ostalo pliće u skroz suvoj zemlji, dubina setve je bila ista kao i kod kukuruza a oni su nikli odlično (u trećem listu su a sejani 1-2 dana ranije). Razlika je samo što je kukuruz na prošlogodišnjem sojištu, a soja na zaoranoj kukurzovini. Da li je moguće da je na džobištu hladnija zemlja pa soja kasni u nicanju u odnosu na njive gde predusev nije bio kukuruz?

U svakom slučaju neću ići 2-3 dana da je gledam pa ću onda videti koliko se popravilo stanje.
 
Sejana u prošli ponedeljak ,malopre gledao vide se redovi od početka do kraja,sutra-prekosutra malo detaljniji obilazak.Nešto mi se brzo uredila s obzirom da je prilično duboko zakucana.
 
Sinoć sam obišao moju soju sejanu 21.04. Nisam baš zadovoljan, vide se redovi, neki bolje neki lošije, dooosta još nije izašlo. Tamo gde fali nailazim na dve situacije: ili je klijala ali je još dosta daleko od površine (takoreći jedva da je krenula), ili je iskopam u suvoj zemlji neklijalu. Negde su te situacije u metrima, negde kraće, uglavnom ništa mi se ne sviđa. Nije mi jasno otkud je toliko soje ostalo pliće u skroz suvoj zemlji, dubina setve je bila ista kao i kod kukuruza a oni su nikli odlično (u trećem listu su a sejani 1-2 dana ranije). Razlika je samo što je kukuruz na prošlogodišnjem sojištu, a soja na zaoranoj kukurzovini. Da li je moguće da je na džobištu hladnija zemlja pa soja kasni u nicanju u odnosu na njive gde predusev nije bio kukuruz?

U svakom slučaju neću ići 2-3 dana da je gledam pa ću onda videti koliko se popravilo stanje.
Dukej da li si sejao sa jednim redom rupa ili dva i ulagači da li su njeni standardni ili su oni višlji, sa vašara (čini mi se 8cm)?
 
Danas poslepodne sam isao da prskam soju na crno, kad ono, soja pocela da izlazi. Odem na druge dve parcele koje su sejne dan kasnije i tu sam mogo da radim. Ali, krene vetar, pa sam u strahu da ne ode i komsiji na kukuruz, ostvio za dva kruga za sutra rano ujutro, nadam se da nece niknuti tokom noci...:haha: i naravno da nece sutra duvati vetar.
 
Ja sam u subotu posijao soju. Prvo je prskano totalom, i danas drugi put na crno, neki Mont mi dali.. Juce i danas pali dva dobra pljuska kise, ima klica 1-2cm..
 
Dukej, kod mene je ista situacija kao kod tebe, i na predusevu soji i na predusevu kukuruzu. Čekam još par dana da vidim kakva će situacija biti, ali mislim da neću presejavati.
 
Pozdrav. Jedno pitanje, da li ima razlike u senkoru i senkor plus ista je materija a pise na Senkoru da je za krompir? ( uzeo sam Senkor plus ali necu imati dovoljno a u najblizoj polj. apoteci ima Senkor)

Послато са SM-A320FL уз помоћ Тапатока
 
kjbtZqc.jpg

hce6LMi.jpg

Ogled Z.P Laura.
 
Dukej da li si sejao sa jednim redom rupa ili dva i ulagači da li su njeni standardni ili su oni višlji, sa vašara (čini mi se 8cm)?

Sejao sam sa jednorednim pločama 84 rupe (4.5 mm rupa), po tvom savetu! Naručio sam ih kod Živka u Ekopanu da se naprave. I mislim da je to najbolja kombinacija za soju! Zaista sam bio zadovoljan kako ide setva sa njima, uvek su nosile po jedno zrno i nije bilo praznih mesta. Sejano na minimalnom rastojanju - 3.4 cm. Brzina - 1500-1600 obrtaja prva brza na Rakovici 65.

Što se ulagača tiče, oni su pre ove sezone posejali samo 65 jutara, izgledaju još relativno novo tj. oštro. Kupljeni su na vašaru, a sad baš koliko su cm - to ne znam, izmeriću sutra. Trebalo bi da su standardni.

Mislim da sam pogrešio u drugoj pripremi, i da sam previše poplićio IMT spremač 2.9m sa duplim rotorima, i da je to bio problem što sejalica ponegde nije mogla dublje da ode (mada i ovako min. dubina (tamo gde je baterija naišla na tvrdo) nije manja od 5 cm). Dubina setve na mekšim delovima je između 6.5-7cm, više 7cm. Sve bi mi to bilo logično da je isti problem i sa kukuruzom jer je sejalica isto podešena, a on je dobro nikao.
 
Nazad
Vrh