Soja 2018

Usled velikih temperatura soje tojest mahune koje su zrele počinju da se otvatraju, divno.
 
Kod nas je palo znacajno manje padavina nego na nekim mestima, ali ce soja kasnije stici. A tek ako bi otisli u Dunavske ritove mislili bi da je tamo svakodnevno padalo. Naprosto negde su uslovi bolji, a negde losiji. Soja je izrazito osetljiva na vruc vetar, toplu kosavu koja proizvodi tzv vazdusnu susu. Ja na mojim njivama nikad, pa ni 2012. nisam imao manje od 1700 kg/ha. Nismo mozda najbolje podrucje za soju, ali moze sasvim solidno da uspe.
 
Vec sam napisao, velike sanse postoje da i ove godine, nakon mnogo godina u nizu, kasnije posejane soje budu dosta bolje od ranijih. Jedna kisa od nekih 20 l cudo bi napravila sa tim kasnijim.
Do pre 15 dana nije tako izgledalo.
 
Kod nas je palo znacajno manje padavina nego na nekim mestima, ali ce soja kasnije stici. A tek ako bi otisli u Dunavske ritove mislili bi da je tamo svakodnevno padalo. Naprosto negde su uslovi bolji, a negde losiji. Soja je izrazito osetljiva na vruc vetar, toplu kosavu koja proizvodi tzv vazdusnu susu. Ja na mojim njivama nikad, pa ni 2012. nisam imao manje od 1700 kg/ha. Nismo mozda najbolje podrucje za soju, ali moze sasvim solidno da uspe.
Jbg paore,ti sad vrtis drugu pricu...stalno spominjes kako je Banat uvek na dobitku kako god da se okrene,a prosle godine imali po ataru prosek soja(sto usluzno,sto nase) 700-1000kg/h...ne kazem-bilo je i 1500,ali je daleko vise bilo slucajeva po 500...
 
Kod nas je palo znacajno manje padavina nego na nekim mestima, ali ce soja kasnije stici. A tek ako bi otisli u Dunavske ritove mislili bi da je tamo svakodnevno padalo. Naprosto negde su uslovi bolji, a negde losiji. Soja je izrazito osetljiva na vruc vetar, toplu kosavu koja proizvodi tzv vazdusnu susu. Ja na mojim njivama nikad, pa ni 2012. nisam imao manje od 1700 kg/ha. Nismo mozda najbolje podrucje za soju, ali moze sasvim solidno da uspe.
Da kod nas tako rađa bio bih bogat čovek. I ove godine je kod nas palo 50% manje nego prosečno u Vojvodini
 
Kod nas je palo znacajno manje padavina nego na nekim mestima, ali ce soja kasnije stici. A tek ako bi otisli u Dunavske ritove mislili bi da je tamo svakodnevno padalo. Naprosto negde su uslovi bolji, a negde losiji. Soja je izrazito osetljiva na vruc vetar, toplu kosavu koja proizvodi tzv vazdusnu susu. Ja na mojim njivama nikad, pa ni 2012. nisam imao manje od 1700 kg/ha. Nismo mozda najbolje podrucje za soju, ali moze sasvim solidno da uspe.

2012. године просек нам је био (код мене) 1440кг/кј, прошла година 650кг/кј... 2012. године 90% Балкан и 10% Горштак, који је само на једној њиви од 2,89кј добацио био до 1980кг/кј у тој суши, како немамо појма...на другима је био ту око 1100кг/кј.....прошла година ем суша ем нас је лед тукао у два наврата, тако да је омлатио ваљано соју и опет кажем имали смо ту око 650кг/кј принос, да није било леда вероватно би се довукли до 900-1000кг/кј.....

За ову годину, када је соји било најпотребније, кише није било, а то је управо ових задњих 20так дана од светог Илије, када је фино упекло сунце и исушило земљу. Јуче сам копао да видим на којој је дубини влага ~13цм. Што каже мој матори, чим канали пресуше, ћао са приносом, а то се десило пре око 10так дана да су исти постали суви...
 
Na Čeneju rade pun gas... New hollandi samo šibaju...

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Аполо сејан 18. Априла данас сликано...слике других сорти су код ћаће...
1675rfd.jpg


- - - - - - - - - -

Поткрала се једна слика Тајфун сејан 19. Априла....
n5k6y9.jpg


- - - - - - - - - -

Сутра, најкасније прекосутра крећњмо са скидањем прво Тајфуна, затим Балкан који је одлично налио и има подоста махуна, затим све остале....треба скинути што више пре кише у недељу и понедељак...
 
Gde se nalazi parcela? Kad je skidas? Zrna izgledaju u redu za razliku od Fantasta u Aprilskoj setvi dok su listovi zguzvani i sprzeni od vrucine isto kao na Fantastu gde nisam bas optimista za dobre prinose.
 
Gde se nalazi parcela? Kad je skidas? Zrna izgledaju u redu za razliku od Fantasta u Aprilskoj setvi dok su listovi zguzvani i sprzeni od vrucine isto kao na Fantastu gde nisam bas optimista za dobre prinose.
5 duž malo dalje od tvog suncokreta koji je među prvima skidan.Nisam neki optimista,imam i u 6 iza pa malo ka Alibunaru ista situacija,nijansu zeleniji.Zrna su dosta sitna.Interesantno da dosta tog suvog lišća jednostavno ne otpada kao da je uvelo i stoji tu.
 
Jel to neki pesak u pitanju? Ja imam wendy sejan istog datuma a zelen do papka...

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh