Soja 2018

Možda da probaš koji džak pa oboriš lanjski rekord od 2,5t/k.j.
 
Ok. al sam hteo reci da kod te prljavstine moze da postoji i namera. Znam da nisi na mene pikirao, kad si ti gledao moj vrsaj :osmeh:
Nisam gledao ,pažljivo sam slušao:haha::haha::haha:

- - - - - - - - - -

Usput ,sretnem danas jednog prijatelja koji a radi dosta zemlje u Rumuniji,počeo da me ispituje sve oko soje kaže mora sejati određeni procenat zemlje koju obrađuje tako da je mora sejati,prinosi se kreću oko 1,5 t po ha a prskaju sa nekom hemijom (nije znao da mi kaže koja)što na osnovu koliko soje prijave.Subvencija 500 e po ha.
Ovo su njegove reči i ne garantujem za tačnost informacija mada ga poznajem i znam da nema razloga da laže.
 
@ talianu
320 e direktno po ha zato sto seju soju. Najverovatnije odvojen novac od EU. Obavezno deklarisano seme i duzni su predati 1200 kg po ha.
Refakcija za naftu oko 30 din po litru plus 200 e po ha od njihovog ministarstva poljoprivrede koji variraju, zavisno od koliko prijavljenih ha imaju.
Sto manje Ha po gazdinstvu vece su subvencije u odnosu na vise prijavljenih ha gde su za nijansu manje.
E to vam je EU.
 
Bojao sam se klijavosti jer sam je skinuo sa dosta zelenih mahuna i zrna zbog ne jednakog zrenja pa sam je u prikolici okrećao dok se ta zrna nisu sasušila,odpašće dosta na selektiranju ali nek ide bitno da ona gura.
 
Što se tiče toga vodim jako računa ne bitno koja je sorta u pitanju jednostavno je lovim dok zri i čekam momenat ne obazirem se na zeleno lišće,stabljiku naravno ne smeš je skidati ni zelenu...
 
Evo jedan primjer , možda više vezan za politiku nego za soju , ali ipak . Za one koji neznaju BiH je država sastavljena od 2+1 entiteta . Jedan je Fedracija , drugi RS a treći je "Brčko distrikt " . Sa dva veća vladaju domaći , demokratski izabrani ljudi , u RS naravno većinski Srbi , u Federaciji većinski Hrvati i Muslimani . Brčko distrikt je nešto posebno , i njime vladaju predstavnici iz EU . Ima i domaćih u vlasti , ali stranci drže glavnu riječ .
Kakve ovo ima veze sa sojom ? Pa samo da pojasnim u vezi posticaja , u RS i FEd. postoje , veći su dosta nego u Srbiji , ali u Brčko DC subvencija za soju je 200e/ha , a za kukuruz 150e/ha . (sličn je i u drugim slučajevima : nezaposlenost , plata, reg auta ... ) ??

(zaboravih da dodam da u Brčko DC seljaci imaju 70% povrat za uplaćeno osiguranje usjeva , nemoraju da imaju deklarisano sjeme za posticaj , mogu da sipaju "ložu" na pumpama itd )
 
Nisi Momo rekao da su to sadasnje, skresane subvencije, prije su dijelili i sakom i kapom, a sto i ne kada pare nisu njihove.Imali su recimo 1km po kilogramu na utovljene bikove, samo se nije racunalo pocetnih 150kg dok je bio tele.
 
Pa i nije, ovi veliki predju samo granicu distrikta i puknu mega-giga farmu, pa muzu samo takve pare iz budzeta, a njega mora da puni dobrim dijelom i RS i Federacija, dakle ti i ja.
 
Ja neznam baš te detalje na koji način RS i FEd pune njihov budžet , pa i oni imaju svoje prihode i rashode . Meni više liči da ti koji tako predju fiktivno tamo više štete ostale gradjane Brčkog nego nas ?
 
Nazad
Vrh