Soja 2018

To je neka sasvim druga prica. One koje su sejane u aprilu sasvim fino izgledaju i obecavaju dobar rod. Ovu godine vade fine temperature, a ne kolicina padavina bar sto se tice naseg podrucja.
 
Za sigurno dolazi do izrazaja Junske kolicine padavina ( za nase okruzenje) a tek potom prikladljive temperature.
Nakon dugacak niz godina ako ne dolazi do padavina u narednih 10 dana, raniji rokovi setve ce biti sigurno mnogo bolji od kasnijih rokova. U suprotnom ako dolazi do nekih 20 l padavina skoro, onda jos su igri kasniji rokovi i nece se lako predati.
Imam posejano 3 kj Belge jer mi je bilo zao da izgubim seme koje sam prosle godine nabavljao. Prosle godine uz onakvu godinu kakva je bila nisam video da odskace od Fantasta i Trijumfa pa reko aj jos jednom da joj dam sansu.
Sad i nikad vise ni za djabe.
Posejana istog dana kad i Fantast 20 Aprila, Fantast je jos tamno zelen dok Belga je i niza i zuti se vec nekih 10 dana.
Cak ima i osusenih biljki sa suvim mahunama. Ne svidja mi se uopste.
 
Kod mene soja solidna ali ništa više od toga ,jednostavno taj potez gde mi se ona nalazi je često zaobilazila kiša.
 
A kod mene ova sijana početkom aprila još potpubo zelena , inače izuzetno kasna sorta , možda grupa 3 ako postoji .

20180813_195919_zpsjtlptxok.jpg


20180813_200144_zps2njsoskj.jpg


ima još dosta da puni

https://www.youtube.com/watch?v=Ym0zPqHMe1s
 
Kod mene jos zelena malo kasnije sam sejao sinoc bio u obilasku od 50do60mahuna prosek tri zrna nalivene skroz...Maxinus se razgranao kao besan na jednoj njivi uz potok nabrojao sam 70mahuna i po bocnim granama ih ima dosta...
 
U Calmi i pored onih silnih kisa, soje se sarene sve od reda...neujednaceno zrenje, kod nekih sorti je bar 30% sazrelo, ostalo zeleno...balkan je za sada najlosiji i stice kad i one 00 sorte, prate ga maksimus i apolo...jedino beluga se jos solidno drzi, mada je i ona pocela da zri...
 
Kod mene Apolo još dve nedelje do skidanja, tako cenim... Po izgledu mi se ne sviđa uopšte, on mi je najlošiji.

Rubin mi je (po izgledu) ubedljivo najbolji, i on je polako počeo da se šara, al mislim da tu treba još do žeteve bar tri nedelje ako ne i mesec dana.

Wendy je još zelena, ona je onako solidna, bolje izgleda od Apola ali lošije od Rubina. Interesantno mi je da je još zelena, mislio sam da je ona ranija sorta od Rubina.
 
Poslednja izmena:
Узео сам био Аполо јер ми је фалило семена, а нисмо хтели да узимамо семе које је дорађивала ДОО Чалма..јер је прошле године била изразита суша код наз, а и семе је било ниаккво.

Аполо је као што кажеш лошији и од Максимуса, а поготово од Белуге код меје, једино је бољи од Балкана. Има мање махуна, е сад виде ћемо шта ће кантар касти на крају, али као што сам рекао не свуђа ми се уопште стање у усевима после силних киша, а и прибојавам се да ће биди пуно недостижа. Заштитар је рекао да пратимо стање и ако буде критично да ћемо је морати прскати. Јбр боље и то него да пола испадне...
 
Da kazem i ja neko iskustvo... imam apolo na preko 30 h i on mi je nosilac proizvodnje soje... za belgu da kazem prosle godine je bila na ispitu i svuda losija do maksimalno priblizna sa apolom... belga je soja"varalica" masa dugo ostaje zelena a na kraju kad udje vrsalica nista narocito .... maximus prosle godine kao balkan sav se izotvaro...

- - - - - - - - - -

I da kazace nemi koja je bolje platila ove godine..
 
16-17 meteri/kj u opstini Zabalj danas skidano , ja stao motorom dok se radila parcela .. nulta grupa neka
 
Poslednja izmena:
Balkan je proslost za sve koje se bar donekle razume u ovu biljku.:ppozdrav:
Isto misljenje imam i za Maximus. Uporedite sorte onda kad je losija godina i nemojte se radovati bilo kojoj sorti u kisnoj godini, jer to nije merodavno uporedjenje.
 
Nazad
Vrh