Soja 2018

Meni se čini da mahune pucaju samo na visokoj temparaturi . Ispod 30 mislim da se mahune ne otvaraju bez obzira . Šta vi mislite ?
 
Pa sigurno da od vecih temperatura posle kise se otvaraju, nece se valjda otvarati kad je 20 c.
Covek se uci dok je ziv Paore a ni tada ne zna sve.
Bas me zanima koja je ta sorta na kojoj se ne otvaraju mahune ako kisne kad je zrela a potom ugreje do 30 c?
Neke sorte vise neke manje ali ne vredi raspravljati sa profesionalcima:osmeh:
 
Ala vi imate lepe računice svaka čast. Nit arenda, nit amortizacija, nit porezi, nit doprinosi, sve je to palo sa neba! Ja da imam takvu računicu ja bi do sad imao tri fendta i lexiona u dvorištu... Izgleda da sam slab ekonomista...

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Opa opa, pogodi "država" ko iz topa u 100e nazovi zarade od mehanizacije, odma druga priča za troškove održavanja, amortizaciju i doprinose :)

Neka neka, još koju godinu pa ćemo se opametiti (na ovaj ili onaj način).
 
Матићу памтићемо ми неки и ову и прошлу малко дуже....како је кренуло и следећа ће бити лоша по неке од нас...

Што се тиче рачунице, једноставна је, неко паметан седи тамо горе и рачуна колко да удели сељаку, а сваке године је то мање и мање...
 
Galicije tebi sve nastradalo od grada, kod nas soje do sad nikakve zbog nedostatka padavina, dok kod drugih sa prinosima od preko 2000 kg/kj pa do 3000 zarade ima.
Tako da kukajte samo kad imate razloga a ne i tada kad preliva iz bunkera.
 
Aco kad cujem sta joj sve radis pocinjem da razmislim i ja isto kao i paorpaor. :osmeh:
Na jednoj parceli od 5 kj jesenas sam bacao Mapa 12.52 na pola po 75 kg/kj dok na drugoj polovinu nisam nista.
Kad smo kosili za Zmajem 142 radili smo 4 prohoda tamo gde smo bacali djubrivo i posle 4 prohoda na drugoj strani da bi smo uporedili kolicinu u bunkeru.
Tamo gde je baceno djubrivo falilo je oko 2 cm da stigne do krova bunkera a na drugoj strani bez djubriva falilo oko 15 do 18 dm
Ukupan prinos po kj bio je oko 1550 kg
100kg soje kad prodas mozes otprilike kupiti 100 kg 3x16.Zasto izbegavas bacanje vestaka?Nemas dovoljno svoje zemlje pa radis tudju u arendu pa te boli k...c? :ppozdrav:
 
Kod nad se vrše i 1500kg/kj tako da nije svuda da razvaljuje,koja nije redovno kisla ta je u nekom proseku,kao i svake godine negde će biti više negde manje.
 
Galicije to što je tebe pogodilo iskreno ne želim nikome.

А и осигурање нас је баш фино погодило....25% процена штете, малко даље (пут дели њиве) задруга 85%....иста кућа је осигурала и њих и мене...Јбг имају изгледа бољу везу него ми...

На пар њива смо успели да навршимо ту око 290кг/кј, а род је обећавао. Писао сам да смо на почетку скинули пар кј где су балкан и максимус добацилу преко 2400 кг/кј....

Таман смо за семе оставили са тих њива пар сорти, (Аполо, Белугу и тајфун)...тако дањега нећемо морати куповати за следећу годину у већим количунама...
 
НПК у јесен, а у пролеће за старт КАН...и наравно киша без које нема приноса....

- - - - - - - - - -

Плус обавезно прихрана соје бором преко листа приликом прскања да доживи што мањи стрес....наша задруга је бором четири пута радила своје соје, а оне које није смандрљао лед дале су без мало 3т/кј принос...
 
Nazad
Vrh