Soja 2018

Aco kad cujem sta joj sve radis pocinjem da razmislim i ja isto kao i paorpaor. :osmeh:
Na jednoj parceli od 5 kj jesenas sam bacao Mapa 12.52 na pola po 75 kg/kj dok na drugoj polovinu nisam nista.
Kad smo kosili za Zmajem 142 radili smo 4 prohoda tamo gde smo bacali djubrivo i posle 4 prohoda na drugoj strani da bi smo uporedili kolicinu u bunkeru.
Tamo gde je baceno djubrivo falilo je oko 2 cm da stigne do krova bunkera a na drugoj strani bez djubriva falilo oko 15 do 18 dm.
Ukupan prinos po kj bio je oko 1550 kg
 
Poslednja izmena:
Ja svake godine đubrim i njive su u solidnoj kondiciji ali mislim da nemam tako dobar rezultat kakav bi trebao da bude,odnosno kakav vi u plodnijem zemljištu po Vojvodini imate.Ponekad pomislim koliki bih imao prinos da mi je njiva 15 km severnije u Sremu ili u Bačkoj.Ali nisam našao neku miraždžinku kao Vasa Ladački,pa da imam konje vrane,salaš i plodnu crnicu.
 
Nemas mirazdziku ali imas miran san... il bi po Đoletu tako trebalo biti. Ne valja ni previse dobro, 2016 na primer na slabijim zemljistima su nam bili lepsi prinosi nego na onima u jakoj kondiciji.., ne moze se to gledati samo u jednoj godini na nekih 5 do 7 sezona onda otpriloke vec ima neka slika.
 
Danas rodjak skino jedno kj one paprike es palador(on kaže za nju esparados:osmeh:) prinos je za ne poverovati.Zrno sitno , lišće svo zeleno i stabljika a vlaga 13:sta:
 
Najlepsa je kad se malko navali.. vodom pvde polemike oko senkora, pa ovde se senkor koristio dok nije bio registrovan za soju, nego samo za krompir i neznam jos sta... i ja sa sojom bas cistim njive, setva u maju spremacenje jedno vise, plus senkor, i za 4 godine monokulture soje, nema vise opasne trave.
 
Danas rodjak skino jedno kj one paprike es palador(on kaže za nju esparados:osmeh:) prinos je za ne poverovati.Zrno sitno , lišće svo zeleno i stabljika a vlaga 13:sta:

I ja ću tu papriku za koji dan.ako se smiluje Bog i kombajner.Ali će ova kiša sigurno uzeti lep danak u krvi.Neda mi se da budem mačvanski rekorder,pa to ti je.Svi se nešto ispizmili na mene.
 
Danas smo vrli 2 jutra soje 6 sati. U tih 6 sati 4 sata smo odgušivali kombajn... Ambrozija...

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Kise ne umanjuju rod soje, samo se lakse vrsi kasnije... ambroziju sacekajte da sazri i kosite kao da je ima 90%manje. I cistije u bunkeru i lakse kositi.
 
Diesel,ako bude tako sa tom kišom imaš gajbu piva od mene,šaljem po komšiji Dulu Adamoviću,kad bude išao u zavičaj.
 
Nije soja zito. Kisa ubrzava zrenje pa i korova. Jedino sorte koje su podlozne otvaranju mauna mogu imati problem.
 
Nema sorte na kojoj se ne otvaraju mahune kad je vec zrela pa kisne a potom se susi, jos ako se ista prodcedura ponavlja jos jednom eto ti pola soje po zemlji.
 
To apsolutno nije tacno, to je pogresna sorta i parcela u pitanju.... dobro nebitno svako zna svoje.
 
Ja ovih dana špricam reglonom i za 10ak dana kombajniranje..ambrozija mi je 2ha zeznula iako je do prije mjesec dana bilo cca 10% na parceli..sad bi reglone trebao odraditi da se posuši ambrozija,soja dozori do kraja i idemo u kombajniranje.
Poslikat ću kako to izgleda.
 
Ja kad bi bacio toliko vestaka na soju mislim da bi morao da angazujem celo selo da preveze koliko bi je bilo :osmeh:
Zasto toliko bacas, ali bukvalnobacas, vestaka?

Kvalitet zemlje osrednji neka teska crnica...dodje mu kao glina...teska za obradu ali ako je uzores na 30+ cm i te kako zna da rodi.Ima deo na toj njivi mozda 2,3a gde mi je pred kraja nestalo djubriva u ciklonu tu je soja bila upola losija u odnosu na ostatak njive.Odgovorno tvrdim da ce soja dati upola manji rod bez mesanog djubriva jer sam isto i testirao.Kan bacam kroz spartac samo da bi trenutno smanjio kiselost zemljista i da soja u tom periodu od 20ak dana usvoji sto vise hranjivih materija.Pokusao sam i bez kana jer znam da soji ne treba azot kad vec formira kvrzice ali i tu je razlika evidentna.Mozda gresim ali to je moje iskustvo i svake godine zemlji dodajem mesano dal to bila psenica,kukuruz ili soja uvek ide godisnje npk od 250 do 300kg
 
Nazad
Vrh