Soja 2018

valjevka sejana oko15.04.
4gosqa_th.jpg
4gosqa_th.jpg
 
Dobar dan svima! Treba mi savet.. Soja prskana agilom, posle zbog kiše nismo mogli da poprskamo savazolom . A soja sad vec lepo cveta ima i mahune. Dal bi smeli da opskamo makar sa manjom dozom ili bolje odustati da ne nanesemo više štete?
 
Dobar dan svima! Treba mi savet.. Soja prskana agilom, posle zbog kiše nismo mogli da poprskamo savazolom . A soja sad vec lepo cveta ima i mahune. Dal bi smeli da opskamo makar sa manjom dozom ili bolje odustati da ne nanesemo više štete?
Ako imas puno trave ospartaj pa onda cupazon.Vratice ti to soja kroz prinos.Nemoj sad u cvetanju prskati sirokolisne korove samo rizikujes da odbaci cvet, a neces uraditi nista.

Poslato sa HUAWEI Y560-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Prva Slika Trijumf.
Druga slika Rubin vifi se u pozadini trijumf sa orve slike.
Na istoj parceli tu su još i wendi i fantast a stvarno ne znam što ih nisam slikao.
Ogled je zbog ličnog interesovanja bice malo ozbiljnija reportaža i analiza samo da prođe gužva.Za sada na oko favorit-Rubin.
6b878f84d4017e4e834544d1cfe0f385.jpg
8db3dba3dc25b76e7d20e108e40cfd65.jpg


Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
 
Kod mene soja u cvatu,predsjetveno sam dao 250kg/ha 7:20:30 i 250kg/ha uree.
Da li sada prihraniti kanom?ili da ostavim kako je?imam 2ha tretirane soje bakterijama i 4ha netretirane.
Prva godina da sijem soju pa ucim:)
Netko kaze nemoj kan ako si dao ureu predsjetveno,neko kaze ako nije tretirano bakterijama obvezno kan u prihranu..sijana zitnom sijacicom,118kg/ha ispalo.sorta Ika.
 
Ne treba joj vise apsolutno nista i onako pored kise koju je dobila ima i previse djubriva. Soji treba iskljucivo kisa i ako je njiva bila u prosecnoj kondiciji kad vec ima dovoljno vlage, to djubrivo ne moze je dovesti do duplog prinosa.
Koja je sorta u pitanju, koji razmak u setvi i kad je posejana?
Na jesen obavezno javi prinos.:ppozdrav:
 
Sorta Ika,sijano zitnom,svaki drugi red zatvoren,to bi valjda trebalo biti na 25cm.datum sjetve 23.4 i 24.4.kise dobije svaka 3-4 dana po par litara,jedino jucer je palo preko 30l sigurno..zemlje su mi podvodne pa se nadam da vlage nebude previse a opet i da nebude suse.
Svakako javim prinos.hvala na odgovoru
 
Ne treba joj vise apsolutno nista i onako pored kise koju je dobila ima i previse djubriva. Soji treba iskljucivo kisa i ako je njiva bila u prosecnoj kondiciji kad vec ima dovoljno vlage, to djubrivo ne moze je dovesti do duplog prinosa.
Koja je sorta u pitanju, koji razmak u setvi i kad je posejana?
Na jesen obavezno javi prinos.:ppozdrav:
Previse djubriva u soji bas ima kontra efekat, zna i da smanji prinos, Izraste prevelika , bude velika razlika izmedju spratova pa nekad i manje komuna nego na dosta nizoj soji ,lako polegne pa je misevi obrste itd

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Pozdrav narode,potrebna mi je pomoc,savet.Naime danas sam obilazio neke njive sa sojom i primetim da mi se po negde ponegde suse cele biljke soje,samo uvene.Sta je razlog tome?Jel napad neke bolesti ili je u pitanju neki insekt,crv sta li vec.Takodje sam primetio na pojedinim sojama jos od nicanja da su stabla nekih biljaka kriva rastu po zemlji pa se deo biljke uspravi kasnije na gore,slicno kao zito kad polegne pa kasnije uzdigne klas a oko korena deluje kao da je klestima stisnuto i jako je krto malo kad pomeris stabljiku pukne,sta tu moze biti problem,ja sumnjam na hemiju?
 
To vrlo lako moze biti posledica preblizog spartanja, medjuredne kultivacije. Mozda si samo recnuo mlade biljke i dok su bile male i lake to se nije primetilo. Sad kako otezavaju pucaju pod sopstvenim teretom. Hoce to da se desi ako se preblizu radi. Mora se paziti na to bocno korenje soje.
 
To je bolest, bela trulez ili rak stabla koje moze da se desi kad je mnogo padavina i vlage... napada kasnije sorte vise nego ranije...
 
Sad je kasno da se bilo sta ucini,soja je 60-70 cm visine.Bitno mi je da imam neke naznake sta moze biti i kako spreciti u buduce da se ovo stanje ne ponovi.Nisam poneo telefon,cim odem ponovo na njivu slikacu i postaviti ovde da se bolje vidi o cemu se radi.Inace i jeste kasnija grupa zrenja u pitanju je sorta Rubin.
 
Nazad
Vrh