Soja 2018

Senkor je zakon za stir, pepeljugu, lobodu i nekih drugih korova dok odbrana od ambrozije Senkorom, bas na tim parcelama gde se gaji soja u monokulturi vise godina je ravna nuli.
Jedino setva kroz korove odnosno ambrozije pa prskanje totalom posle setve pre nicanja moze imati uticaja a ne Senkor.
Ili ne znate sta znaci ambrozija jer je nemate ili stvarate sebi iluzije da je Senkor moze suzbiti.
 
Suzbija je rampa i od sledeće godine gde je očekujem ići će ona u kombinaciji sa savazonom.
 
Senkor je zakon za stir, pepeljugu, lobodu i nekih drugih korova dok odbrana od ambrozije Senkorom, bas na tim parcelama gde se gaji soja u monokulturi vise godina je ravna nuli.
Jedino setva kroz korove odnosno ambrozije pa prskanje totalom posle setve pre nicanja moze imati uticaja a ne Senkor.
Ili ne znate sta znaci ambrozija jer je nemate ili stvarate sebi iluzije da je Senkor moze suzbiti.

Peet nisam od tebe ocekivao ovakav komentar. Izgleda da ipak treba svi da dodjete u Backu opstinu da naucite od onih koji su soju prvi sejali.
U svakom slucaju nek svako radi kako hoce ja svakako nemam nameru da bilo skim upadam u polemiku da li je nesto crno ili belo :ppozdrav:
 
Potpuno se slažem sa paorom a potpuno ne sa peetom u vezi ambrozije . Bilo monokultura bilo kako bilo ako senkor ne spriječi soju ništa drugo neće , i da dodam mora da pokisne solidno.
 
Senkor je zakon za stir, pepeljugu, lobodu i nekih drugih korova dok odbrana od ambrozije Senkorom, bas na tim parcelama gde se gaji soja u monokulturi vise godina je ravna nuli.

Pero nisi bas u potpunosti u pravu. Recimo danas si posejao soju, sutradan si je isprskao sa Sencorom, a prekosutra padne kisa od lupam 15 litara. U tom trenutku kada je pala kisa ti ispod zemlje imas seme ambrozije, pa klice u raznim fazama. Nece Sencor unistiti klice koje samo sto nisu provirile, ali zato hoce one koje su u ranim fazama ili koje ce tek posle te kise krenuti.
 
Док смо радили Сенкором соје, нисмо имали проблема са амброзијом, прошле и ове године нисмо одрадили јер је била порпилична суша у сетви, сада имамо на две њиве амброзије да не знамо шта ћемо са истом, а преко пута је државна земља коју раде сточари које заболе за амброзију и сто прскања...посеју скину и иду даље...а ми који имамо у власништву земљу нас ко јебе....

Сенкор је одрађивао одличан посао до сада....тако да ће се он наћи поново на реперотару код нас у сезони 2019.
 
Ti Galicije kažeš da je rod soje posle leda u Čalmi prepolovljen i da si dosta soje zaorao,a načelnik budžeta se hvali da je i pored leda imao 17 metara po jutru soje.Toliko u Mačvi bude bez leda.
 
Rubin pre neki dan.
eWugKsY.jpg

TFENt2n.jpg

D9B6UxI.jpg

S0GJ92P.jpg
 
Ok. Cim vas ima vise koji tvrdite da je Senkor zakon za ambroziju ja eto prihvatam da je tako.
Ne treba polemike, imas pravo Paore ali mozemo raspravljati i o tome, zasto ne?
Moje iskustvo govori da tamo gde ima ambrozije ali u pravom smislu reci IMA, nikad nisam bio zadovoljan ucinkom i uvek ako slucajno sam se zavaravao time da ce je unistiti a nisam koristio total jer sam pre setve radio spremacem, pa nisam dozvolio korovima da krenu, tamo kao da nisam ni prskao Senkorom.
E, sad, verujem i znam to sto ti Cici kazes da izlazi u vise etape pa aj recimo da seme unistava a klicu ne, ali da joj j...b sve milo kad nakon 2 nedelje zeleni se od ambrozije.
Momo, pogresio si kad si napisao da Senkor ako ne spreci SOJU nista nece. Mislio si ambroziju.:ppozdrav:
 
Stalno prskam soju dubiski, uvek Senkor uz dodatak acetohlora i nemam ambrozije.Nikad prskao površinski,samo dubinsko i 2-3 kopanja ,jedno špartanje i 2 čupanja.
 
Bilo kako bilo ako treba poslati poruku , početnicima u soji ili mladjima ja bih im poručio da ni ne pomišljaju da rade soju bez senkora , ako im je slučajno nikla a nisu radili senkorom da odma pretanjiraju i presiju , sad možda ima lokacija gdje može , ali ovde nemože taman da prošle godine nije bilo ni komada ambrozije na njivi.
 
Ja sam danas čekao kombajn da završi nekom čoveku i u međuvremenu padne kiša. Srećom nije bilo mnogo kiše, dođe kombajn i posle sat, sat i po vremena čekanja smo ipak radili. Dok smo čekali zagledam kombajn a ono heder pun ambrozije. Pitam kakva je bila ta njiva odakle je došao - kombaner kaže čista, pa posle par trenutaka čist sudan. :osmeh: A, rekoh, ova ambrozija, kaže nju je ponegde morao i da zaobilazi. Pokaže mi neke slike na telefonu a ono šuma ambrozije... A meni noge sve izgrebane od soje jer ako vidim neki štir ili ambroziju idem po nju i iznosim van njive, samo da mi ne baci seme u njivu. I sad dođe kombajn sa takve jedne zakorovljene njive i ... "džabe ste krečili"!:sjasi:

E sad konkretno pitanje, dok sam iz hedera vadio tu ambroziju vidim da ima i one koja još nije cvetala,tj. puna je onih još zelenih bobica od cvasti, tek kad ih prstima rasčevrljim bude žuto unutra. Da li ambrozija koja je pokošena u tom stadijumu može da seme koje je kadro da klija?
 
Senkor je zakon za stir, pepeljugu, lobodu i nekih drugih korova dok odbrana od ambrozije Senkorom, bas na tim parcelama gde se gaji soja u monokulturi vise godina je ravna nuli.
Jedino setva kroz korove odnosno ambrozije pa prskanje totalom posle setve pre nicanja moze imati uticaja a ne Senkor.
Ili ne znate sta znaci ambrozija jer je nemate ili stvarate sebi iluzije da je Senkor moze suzbiti.
Peet nisi u pravu. Pisao sam vec da zbog sirih sastava prilikom setve sam promasio pola reda da oprskam senkorom usluzno prosle godine i tu je ambrozija bila kao cetka.Sredi on tu prvu koja krece i posle je mnogo lakse napraviti korekciju u splitu.

Poslato sa HUAWEI Y560-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Juce pre kise uradjena jedna njiva 1h 10a 4300kg.
Sorta apolo vlaga 11.7(radjena desikacija) primese 1.5%
Djubreno 300 kg npk16 i 100kg kan-a kroz spartac
Za sada zadovoljni.
 
Ja kad bi bacio toliko vestaka na soju mislim da bi morao da angazujem celo selo da preveze koliko bi je bilo :osmeh:
Zasto toliko bacas, ali bukvalnobacas, vestaka?
 
Ja isto u jesen razbacam 250-300 kg NPK i pred setvu 200 kg KAN ,sve po HA.Mačvanska zemlja osrednja i ako se ne prihrani slabiji rod bude.
 
Nazad
Vrh