Soja 2018

To su neke stvari koji utiču da donje mahune završe u bunkeru ,ima možda još , e sad šta može može . Ako je za utjehu čitao sam negdje da je zrno koje ostaje na njivi izuztno bogato hranjivim materijama (NPK,..)
 
Momo sta mislis da li ima nagibni keder? Dovoljno je da lepo pripremi njivu da je ravna.
Ima razlike Bojke,mi smo testirali zmaj kombajn i Dominator 85 ,zmaj ide dosta niže,isti uslovi ista njiva jednostavno staviš Clasa na klizače i opet kos višlje od zmaja. Zato sam izbacio niske sorte kao trijumf, zna da ima mahune skoro do zemlje,apolo je ubedljivo imao najniži red mahuna čak su znale i dodirivati zemlju.Jeda dečko kod mene u selu radio blizu mene sa maxi-fleksi hederom ,ala je obrijo njivu da ne veruješ smem se kladiti da ga je rentabilnije platiti nego kositi sa hederom kao moj.
 
Prošle godine kod nas nije bilo tih donjih spratova tako da je košenje soje bilo opušteno. Imam heder sa fleksi kosom ali opet bi bilo poželjno da je njiva ravna.
 
Ima razlike Bojke,mi smo testirali zmaj kombajn i Dominator 85 ,zmaj ide dosta niže,isti uslovi ista njiva jednostavno staviš Clasa na klizače i opet kos višlje od zmaja. Zato sam izbacio niske sorte kao trijumf, zna da ima mahune skoro do zemlje,apolo je ubedljivo imao najniži red mahuna čak su znale i dodirivati zemlju.Jeda dečko kod mene u selu radio blizu mene sa maxi-fleksi hederom ,ala je obrijo njivu da ne veruješ smem se kladiti da ga je rentabilnije platiti nego kositi sa hederom kao moj.

Zar ti klizači nemogu da se podese?
 
Što manji heder lepše se pokupi soja dok sam imao Zmaja 132-u čistio sam sve kao brijač dok su veći hederi ostavljali po prilici...sad kad nemam svoj kombajn tražim samo kombajne sa manjim hederom i poštenim kombajnerom koji zna posao...
 
Kad je parcela odradjena i pospremljena posteno bez ikakvih zajebancija, onda je ravna, pa bez obzira na sorte, kosi se ko u brijanju. Retko tu i tamo ostaje po neka mahuna u prvom redu do medje i to nije nista strasno.
 
po vama koji je najbolji preparat za rizomski sirak (ajmo reći nekakav best buy) od ovih preparata: fusilade forte, agil, focus? koristio sam fusilade do sada ali mi je rečeno da više ne ide 1,5 litara nego 2,5 litre po ha za rizomski sirak ako ga hoću u korijenu ubiti.
 
Moze i sa velikim hederom da se pokupi svaka mahuna samo teren treba da bude lepo spremljen u prolece. Soju sa donje slike sam kosio sa hederom od 6.1 m sa Caseom i to rucno bez automatskog kopiranja terena.

A sa flex hederom cak i ne mora da bude najlepse spremljena zemlja kosim na visinu koju hocu bez problema.

4g3p01.jpg
 
po vama koji je najbolji preparat za rizomski sirak (ajmo reći nekakav best buy) od ovih preparata: fusilade forte, agil, focus? koristio sam fusilade do sada ali mi je rečeno da više ne ide 1,5 litara nego 2,5 litre po ha za rizomski sirak ako ga hoću u korijenu ubiti.
Ovo si verovatno od prodavca cuo da ide u toj vecoj lolicini Fusilade?!:osmeh:
Gluposti...!
 
Da upravo tako , i meni je to isto govorio kombajner tj. kolega koji mi radi caseom , keder je tako nešto oko 6m neznam tačno ali ima taj nagib , kopiranje isto automatsko nešto nije radilo pa je ručno pratio nagib . Odlično radi ako je ravno , ako nije uvjerio sam se da nije velika razlika ako je manji keder . Više znači nagib . Jedino da je keder "jednoredac" onda bi moglo .
 
Na Caseu 2388 postoji podesavanje na grlu gde se moze podesiti nagib hedera. Verovatno to postoji i kod drugih modela Casea i to podesavanje jako puno znaci. 2015 sam imao u dvoristu jedan demo Fendt kombajn i sa njim nisam mogao da kosim soju nize od 12-15 cm sto nije posao u soji. Ugao hedera je bio jako los i nije bilo nikakvog podesavanja na grlu.
 
Kod mene je ovo na ilustraciji problem,mada ta krivina na gore je svega 5-6 cm ali ako su mahune dole zna da pravi problem.Realno me možeš ga baš voziti kao na betonu.Tu problematiku pratim baš dosta i ima baš dosta rastura u selu i okolini, većina koja je u žurbi to ni ne primeti.Kada su nam 2014 kosili guseničari i išli 15-20 cm iznad zemlje niko nije ni spominjao taj prvi red mahuna.Njive su mi ravne nema razora ,heder je 4.5 ali je model kakav sam nacrtao
24e212d9771e761a45112d719840f9aa.jpg


Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
 
To sam ja primetio i kod novijih Claasova da im taj ugao nije baš najbolji za soju...Ako ga pustiš prenisko,uhvati lišće od soje ispod hedera i gura...gura...i na kraju gomila zemlje ispred kose se nađe...
 
Mora ici flex heder. Imam utisak da su to namerno kako bi ljudi kupili jos jedan heder.
 
To sam ja primetio i kod novijih Claasova da im taj ugao nije baš najbolji za soju...Ako ga pustiš prenisko,uhvati lišće od soje ispod hedera i gura...gura...i na kraju gomila zemlje ispred kose se nađe...
Neće mnogi to da priznaju ,ja dosta pratim zbog mog problema pa vidim da 80% nije bolje košeno. Ja sam tražio baš zbog toga sortu koja ima višlje mahune, po mom izboru to su fantast i wendy ima ih još (galeb ,rubin,gorštak,angela) mada ih ne sejem ali su im prvi spratovi na ok visini.
Još sam primetio kada se šparta sa S oprugama i pačijim nogama i malo nagrne tj ostavi uvaluicu između redova ,lišće tu nalegne lepo pa nema problema kada se kosi maksimalno nisko.
 
Danas uzeo NS Apolo za pola njive.Cena 13.000/100 kg.Sad razmišljam da za drugu polovinu uzmem neki suncokret ili sve soja,pa možda Wendy ili Fantast.
 
Nazad
Vrh