Soja 2018

Kod nas prosek kod jednog poljoprivrednika 2.300 kg po kj. Jel krenula žetva kod vas?
 
Danas slikano , vako mi izgleda većina soje sijane početkom maja . Najviše sijem domaću sa tavana , imena nema jer se nezna koja je . Još od dede pokojnog koji je prvi sijao soju u ovom kraju nekih osamdesetih , znam samo da je valjda neka "strana" i da je maksimalno kasna grupa . Dobra je i svaki put je ponovo ostavljam za sjeme .

20180820_114128_zpsjbvgf4yo.jpg
 
Kod nas prosek kod jednog poljoprivrednika 2.300 kg po kj. Jel krenula žetva kod vas?
Na tom prinosu nemojte se nadati vecoj ceni od 35 din.
Do kraja Oktobra ne pisite vise o vecim prinosima od 1500 kg/kj. Ko ima dobre prinose nek najvise napise da je imao taj prinos od 1500 kg/kj pa eto bar jedne godine da vidimo imali neki uticaja i ovaj dosta citani forum u sferi ratarstva.:ppozdrav:
 
Ja ipak volim kada lepo rodi u odnosu kada ne rodi kao prošle godine pa koja god da bude cena količina je količina.
 
Ja takodje volim kada rodi,i kada taj rod ima svrhu,proslogodisnji fiasko sa sojom nece preklopiti samo dobar rod ove godine,vec i cena,jer bez 40 din kg,slaba vajda.
Ja ipak volim kada lepo rodi u odnosu kada ne rodi kao prošle godine pa koja god da bude cena količina je količina.

Послато са Coolpad R108 уз помоћ Тапатока
 
Данас сам скинуо комшији 4кј соје, предато 6140кг, влага 10,5%, примесе 2%....то би дошло 1530 и кусур кг/кј...његова је била добра соја, ал је ово сунце спржило за ових 20так дана, доста махуна оних горњих није наливено, по једно зрно, евентуално два....

Тајфун радим за два дана, таман да дозри...видећу колико ће он добацити....очекивало се после силних падавина у јуну/јулу да ће соја лако прећи 2т/кј изгледа да то бар што се тиче чалманског атара неће бити случај код велике већине...

Соју од сада сејем тамо последња недеља априла, почетак маја...ране сетве код мене су завршиле....
 
I to zavisi kad si i koliko imao kiše. Da su ti prve kiše došle posle 20. juna te ranije sejane bi bile lošije od ovih kasnijih. S' druge strane, i ova sad vrućina bez padavina znatno kvari stvari kod ovih kasnije sejanih soja. Dakle nema tu mnogo pameti već više je sreća u pitanju kad i koliko će biti kiše.

Što se mojih soja tiče, ovaj zadnji period bez kiša sa vrućinama ih je znatno degradirao. Da je kiša pala pre desetak dana znatno bolje bi bilo naliveno zrno nego ovako. Sad mislim da je već prekasno da se nekom kišom popravi stanje čak i kod Wendy.

Moje neko mišljenje je da je ta (kod nas nedostajuća) kiša od pre desetak dana možda i najvažnija u vegetaciji.
 
Nazad
Vrh