Ekologija!!!

gandrad

Član
Učlanjen(a)
7 Mar 2014
Poruka
1.751
Lokacija
jagodina
Ekologija , dosta široka tema...
Pregledao sam celu postavku ovog sajta i nigde nisam našao nešto o ovome...
Mislim ( možda i grešim, molim moderatore da me isprave), da je ovaj deo pod nazivom " hemija" pravo mesto za diskusiju o ovome...
Pa , ustvari, cela ekoklogija se svodi na borbu protiv hemijskog zagađivanja...uglavnom.
Ako neko pita :čemu to...", ...neću morati da obrazlažem, valjda, važnost ove teme.
A ako neko pita :" Zašto?"
Ma ljudi dojadilo mi je više ( verujem još nekom) zagađenost na sve strane ( ali bukvalno), počev od hemije koja se koristi u domaćinstvima , preko hemije u poljo gazdinstvima do industrije...
Kažem "dojadilo" , a ko zna da li je to ispravna reč, i šta znači dojaditi...kad se svakodnevno srećemo sa svaklakvim zagađenjima i maltene smo otanjili jezike od govora i sopstvenu savest smo takođe otanjili...Vode se svakakve priče o opštem zagađenju i na TV-u i na visokim nivoima i po svim forumima...predlažu se mere za očuvanje planete i sl...Stvarno je dosta sažvakano...Ali imam utisak da smo i sami oguglali... da nam je svejedno ...šta pa preduzeti, kad niko nikog ne sluša i ne zarezuje...
Vlasti , ma koje bile, brinu neke druge stvari i brige ( mandati , bogatstvo i ne bih ulazio dalje), a za "par godina" neće imati kome da vladaju, jer će nas zagađenje pomoriti ( bukvalno) ili će gazdovati na deponijama smeća ili na zatrovanoj i beskorisnoj ( za poljoprivredu) zemlji...
S'toga, mislim da još jedna tema o tome neće biti suvišna...
Ako ništa drugo, bar ćemo se jedni drugima izjadati i pokazati u svojim sredinama , kakva je situacija...
Konkretan povod mi je skoro putovanje autoputem i prelazak preko rečice, (koja inače prolazi i pored moje kuće, u nekom gornjem toku izvan grada) koja je užasno smrdela i pored zatvorenih prozora...ista ili slična situacija je na još jednom vodotoku ispred grada...
A obe se ulivaju u Veliku Moravu...
 
Evo da dam doprinos temi, posto vidim da je slabo posecena. Pored ostalih ekoloskih problema, kod nas se istice deponija smeca izmedju Gospodjinaca i Zablja. Naime deponija gori punih 6 meseci. Dim koji se oslobadja je, da se blago izrazim, jako neprijatnog mirisa. Ponekad je potrebno potpuno usporiti prilikom prolaska pored deponije jer je vidljivost smanjena zbog, gore pomenutog, dima. Da ne pominjemo narod koji donese smece na deponiju, pa ih valjda mrzi da udju u deponiju, nego istovare smece pored ograde, u kanal, pored puta i slicno. Ocigledno je da nadlezne u nasoj opstini to ne zanima, verovatno su zauzeti pravdanjem pokradenih para, a i onako su pokupovali stanove i vikendice pa i ne zive u opstini. Ne ocekujem da ce se ista u skorije vreme promeniti.
 
Da , nisam ni očekivao da će ova tema biti "nešto" posećena...
Doduše i ja nisam bio na mreži , evo skoro mesec dana...Naravno da se ovde "zalazi" i u politiku, odnosno u činjenje i nečinjenje određenih državnih struktura...Ali pogubno je za naše potomstvo, što SVE strukture i drugi opštinski organi ne "zarezuju" ovu temu...Verujem da je u mnogim drugim sredinama slična situacija...nego što mi NEsmemo da komentarišemo....ako se raspitate , sve opštinske strukture imaju svoje planove i akcije i odgovore na sve situacije...maltene vas umire svojom ptičom i "uverljivošću" ...Ali se ispod toga krije , ja bih rekao , "podlost"...jer ne znam kako bih inače nazvao to licemerstvo po svaku cenu.... gde se sve servira iz jednog centra , iz jednog izvora, iz jednog razloga....ali da se ne kačim sa politikom...valjda je svima jasno...
Imali smo smo mi ovde nekoliko lepih i velikih fabričkih sistema ( nebojite se nisam nostalgičar...no kad bolje razmisliš ...šta pa tu ima loše...naprotiv) koji su imali svoje sisteme za prečišćavanje otpadnih voda. Doduše ti prečistači su teškom borbom morali biti uvedeni , tamo negde krajem sedamdesetih pa sve do kraja osamdesetih, inače je početkom industrijalizacije posle drugog rata dolazilo takođe do mnooogo zagađivanja...Pa je neka "društvena " svest proradila...čak je i grad , kao takav imao centralni sistem za prečišćavanje..Svi znamo kako se to završilo...Ali sada početkom nove ere "inustrijalizacije" ovog grada, tjt. dovođenjem investitora,( bukvalno ih ovi "naši" vuku za rukav) sve im se poklanja i servira: i placevi i putevi i voda i struja na placu i kanalizacija i jeftina radna snaga , pa i pare pride...A u stvari im dajemo i svoju BUDUĆNOST...Tako što sve otpadne vode idu direktno u reke bez ikakvih filtera i sistema za prečišćavanje....Pa pošto je sređivanje lokacija i tih fabričkih krugova bilo o našem trošku ( mislim trošku opština, delom od poreza, delom od para republike a dobrim delom od kredita, uglavnom prama svih građana koje su poverene na upravljanje izabranim drugovima i drugaricama dapače) verovatno da bi se uštedelo na trošku niko nije ni brinuo o toj stvari. A što bi taj investitor brinuo o tome...em je dobio sve na tacni, em nije ni njegova zemlja....A "svi" "znamo" ili svi ne znamo , kako se prave elaborati na te teme i kako idu papiri ubrzano , jer valjda to tako treba, pa neće valjda investitor da čeka ...svašta...
Nekad je ovaj grad bio poznat kao "grad kablova" kao recimo Bor "grad bakra" ili Kragujevac "grad automobila" pa Pirot, Kruševac i mnogi drugi bili su poznati po pojedinim fabrikama...proizvodima...A danas Jagodina grad čega? Grad cirada ili sedišta za auta ili šta...Ništa "grad smrada"...a uskoro i grad duhova...
Pa ko će ,bre, ( morao sam da ubacim ovo,. da se zna da sam još uvek ovde) da ostane u zagađenoj sredini , a usput ti investitori daju dvadesetak hiljada platu maksimum...pa pola grada radi preko omladinskih zadruga za 102 (stodva) dinara satnicu...
I sve to uz blagoslov , onih na početku , pomenutih ...inače redovno i revnosno izglasanih...a i oni u svojim firmama se isto tako ponašaju ...i prema radnicima i prema prirodnoj okolini...
I da citiram prethodnika u zadnjoj rečenici: "Ne očekujem da će se išta u skorije vreme promeniti."
Pa šta ćemo, onda?
 
Ovaj post pocinjem da pisem vec desetak puta, pa ga obrisem zbog previse "politike". Jednostavno ne postoji nacin da se ova tema razdvoji od politike. Medjutim nesto ocigledno mora da se promeni. Mozemo poceti od nasih postupaka. Neke ljude ocigledno ne dotice ova tema i ponasaju se kao da je u redu "zagadjivati" sve dokle to nije u njihovom domu, dvoristu, ulici... Nema potrebe nikome da solim pamet , svi znaju kako i gde se koji otpad odlaze. Mozemo se samo nadati da ce nas primer slediti i drugi. Ne vidim kako drugacije mozemo uticati na ovo, a da ne mesamo politiku u sve.
 
Pa jeste, tu ima politike vrlo blizu...i ja se trudim da izbegnem što više mogu...ali trebamo pričati i razmenjivati iskustva, jer ima raznih više ili manje pozitivnih , a takođe i negativnih primera.
Više ljudi više znaju i vide...neka se rešenja, verovatno , pojavljuju u raznim regionima...treba razmenjivati iskustva...Naravno da nikome, pa ni meni, ne pada na pamet, da preko ove teme diže nakakvu revoluciju niti "muti vodu" ili lovi u mutnom...Treba ukazivati na probleme, onako kako ih mi "obični" vidimo...bez uvida u planove i papire koji su, ili nisu, realizovani ili " u planu za naredni period" i slične floskule. Pričam ono što vidim a smeta mi...i meni i mojoj pameti ( čak i ako nije velika sa ovakvim ili onakvim IQ brojem).
Naravno , da nikome nije namera nekog etiketirati i paušalno optuživati za nešto...ali moramo ukazivati ono što nam OČI vide, a onda mozak to pretvori u moral življenja ( u najmanju ruku, se može baš tako reći)...e kad se to desi , ja napišem... tako i tako...pa ko se pronađe ...pronašao se...





P.S. Naravno da i ja , više puta pišem i brišem reči i čitave rečenice, čak koristimi ono dole popraviti poruku...Ali može se naći način...bogat je ovaj naš jezik.
 
Imam želju i volju da pristupim nekom "ekološkom" udruženju ali odustanem svaki put kad vidim da su sva na isti kalup : sve akcije se svode da članovi "fiizički kupe tudje smeće" umjesto da rade nešto drugo korisnije za prirodu .
 
Da, obično rade akciju članovi volonteri. EU fond daje novac 'svom' čoveku koji radi za platu da otvori kancelariju i podružnice a onda se napumpaju troškovi i kroz papire se te pare vrate odakle su stigle na ovaj ili onaj način (kroz kupovinu pokretnih i nepokretnih sredstava ili plaćanje usluga, konsultacija....).
Ja sam jedanput kontaktirao jednu organizaciju koja je prikupljala ambalažu od preparata koji seljani bacaju gde stignu. Nisu hteli da izađu na teren već samo u centar sela da im seljani donesu ambalažu. Naravno da seljani bacaju ambalažu u kraj njive ili još bolje ako ima neka voda da voda to 'odnese'.

Meni je žao što se prestalo sa pošumljavanjem jer bi ove državne firme ...šume i vode mogle da prave sadnice a da volonterima, izviđačima, planinarima, onima koji se bave orijentiringom... daju mogućnost da rade tokom leta na pošumljavanju uz naknadu i plaćen smeštaj... kao neka vrsta radne akcije....

Koliko je samo šuma u prošlim letima i zimama uništeno....
 
Ista prica,htedoh da se prikljucim jednoj organizaciji u ciscenju moga grada ili sta god,dok nisam shbatio da to ne funkcionise bas tako...Vise se radi na promociji odredjene stranke nego syo bi trebalo nesto konkretno da se ucini.
 
Neverovatno...ovo sa sadnicama!!!Bio sam ubeđen da ćemo doći do ovakvih stvari iz drugih regiona, prilikom otvaranja ove teme...
Kod nas funkcioniše komunalno preduzeće koje je povereno ( ili prodato...ili zajedničko ulaganje-ne znam) austrijancima...Bio je nekad i rasadnik istog preduzeća, ali sada je tu tržni centar a o rasadniku ni traga...Nekad smo u taj rasadnik išli za rasad cveća i naravno drveća pa i povrća ...bilo je nekoliko staklenika...Nas nekoliko je krišom išlo ustvari da kao kupujemo nešto, ustvari gledali , kako da naučimo ili ukrademo znanje i prenesemo u svoje bašte, tople leje. Imaju sad par plastenika i proizvode rasad onog letnjeg cveća za aleje po trgovima ..ono daninoć te razne petunije i sl. a drvenaste kupuju za sadnju po gradu a i to vrlo oskudno.
Pozitivna akcija je bila tokom spremanja drva za ogrev, jer ima mnooogo krađe, tako da su oduzimali traktore i drva na par raskrsnica u susednim selima, kako bi se ograničilo uništavanje šuma. Mada se ne pominje pošumljavanje ni kao ideja...
Više puta smogledali one kanale Nacionalna geografija, Diskaveri i sl. gde su firme bile obavezna da sade mlado drveće pandan onome koliko su posekle...ali to se dešava u razvijenim zemljama (i radi televizijske gledanosti... neko će već reći).
Bio sam u četvororazrenoj školi , ono sa učiteljem , kad smo imali obavezu da određenu količinu semena bagrema donesemo na početku školske godine ( bilo je to šezdesetih) koje je onda slato....ne znam gde...da li se učitelj okoristio ili je bila akcija po partijskoj liniji ne znam.
I kod nas u susednoj mesnoj zajednici je skoro bila akcija čišćenja oko kontejnera i sl. E sad, da li su to bili partijski aktivisti ili neka druga aktivacija, ne znam ...ali očišćeno je...Pa šta i ako neko drugi finansira takve akcije...pa naše dvorište se čisti...a da li će volonteri biti regrutovani po ovoj ili onoj liniji...ne znam, čini mi se da i nije bitno.
Treba davati lične primere , deci prvenstveno...
Što kaže kolega poći od sebe ...prvo kako sam zagađujem... pa onda kako sam i brinem o čistoći prirode i šta preduzimam i oko nezagađivanja i oko otklanjanja već zagađene sredine???
 
Poslednja izmena:
Veliki problem je recimo i to sto kod nas u selu od nekih 800 ljudi odnosenje smeca NE POSTOJI. Jednostavno nema javnih kontejnera niti bilo cega slicnog. I sta ljudi da rade sa gomilom smeca ?? Mnogi bacaju po njivama, sumama i divljim deponijama pored puta. Deponija se ocisti, malo kasnije nikne na drugom mestu. A srz problema ostaje...
 
Verovatno je selo malo dalje od grada ili nije to dobro organizovano na opštinskom nivou...Kod nas ima kontejnera , jer smo , praktično prigradsko naselje...U daljim selima su podelili kante i preuzimaju jednom ili dva puta nedeljno...Ljudi izbace ispred dvorišta i to razvlače kučići dok ne dođu đubretari sa kamionom...ako je velika vrućina, pa se zapiju ispred zadruge i ne dođu taj dan...ili napune kamion do pola sela pa za ostatak i ne dođu...pa sledećeg termina.... i tako...veruj mi da to i nije neka prednost...
Pa kod mene u selu opet postoje divlje deponije, i pored kontejnera...Tu u selu , postavljen jedan kontejner pored moje njive, više placa, nego njive i svako malo , kad se prepuni kontejner baca se đubre pored...okolo...Sve su to moje komšije i rođaci, no džaba upozorenja, molbe, džaba...više puta sam skupljao razno đubre po jendeku i njivi i vraćao u kontejner....gospodi đubretarima ne pada na pamet da nešto van kontejnera pokupe, izlopataju i slično... Nikako mi nije jasno " šta je to u ljudskom biću" pa prođe kontejner i otera u polje, najčešće pored puta i tuđe njive ili voćnjaka ili bagremara, nikako pored svog...i prospe celu prikolicu....Ajde razumem šut ( znači malter ,cigle, otpadni beton i sl.) ali baca se i plastika ili odevni predmeti, te delovi nameštaja , kauči, sunđeri....jedan potrpao polomljene pločice i ostali šut u plastične džakove i poređao u kanal puta koji su iskopali traktori vozeći po kiši i blatu...Zidne pločice, onako polomljene, seku gumna traktoru...samo tako...
 
Ma nisam ja ni mislio da će biti navalica na temu o ekologiji...jer "ko će sad i sa tim da se bakće..."
Ovog puta bih o jednoj drugoj dimenziji,jer kao i svaka i ova tema ima nekoliko nivoa...Ovog puta mislim na onu moralnu-edukativnu...
Polaznik sam srednje škole pre onog usmerenog obrazovanja, kad je počeo sunovrat ( po mom mišljenju) svega što je u "onoj" državi iole vredelo. Samim tim i ova tema, mada tada i nije bila poznata pod ovim imenom. Teško je sad reći zašto je bilo tako,kad su misli lutale od gubljenja ljudi , rođaka, kuća, imovine...država se raspadala...Šta reći o bombardovanju, na sve strane, pa i o onom poslednjem...moral celog društva je bio na niskim granama, ko je još brinuo o ekologiji....
To "divlje " bogaćenje i privatizaciju , nekako pregurasmo ( da li smo?)od početka devedesetih do danas. Ali nije mi jasno , zašto sada ništa ne preduzimamo skoro ništa u tom pravcu. Vidimo da EU-fondovi daju dosta novca za te stvari, ali osim tih TV-akcija, ništa suštinski se ne preduzima. Svi znamo o onom osiromašenom uranijumu, grdan narod pomre od toga, kod nas se razvijaju bolnički tretmani ,kupuju aparati a ništa se ne radi o saniranju terena. A i opet se zna koliki je vek raspada ili poluraspada tih materija...
Ta ekologija je isto kao i očinstvo, odnosno materinstvo...nigde se ne uči, a SVI kad-tad dolazimo u dodir sa , sada već katastrofičnim delovanjem sadašnje industrijalizacije...A svakako utiče na naše potomstvo...uglavnom negativno, da ne upotrebim neki teži izraz...ponekad se i sam uplašim toga...
 
Imalle su obadve emisije o poljoprivredi u nedelju ( i Dobra i Bolja zemlja, ako još to neko gleda, ja sam malo pogledo za vreme doručka) priloge o ekologiji, a poenta je otprilike samo u priči , a ništa konkretno...No , mora se početi jednog dana...
 
Evo danas potpisaše ugovor sa Kinezima o pravljenju fabrike za prečišćavanje vode u glavnom gradu...Samo ne znam što sa Kinezima ? Valjda je trebalo sa Turcima, nek završe posao koji nisu završili i ostavili nam prestonicu, tamo hiljadu osamsto i neke godine...I od tada sva beogradska fekalija ide u vodotokove...pa zato su ga , možda, i pravili "na dve reke"...trebalo je to sve apsorbovati...I normalno,kad je započet program "Beograd na vodi" red je da se otpadne vode srede, jel tako?
A posle evropejci ne mogu da kukaju oko ekologije, samo pokažeš ugovor...
 
Eto novog povoda...
U Kosjeriću, najava spaljivanja smeća u pećima cementare...I odmah dilema ...
Jedni su protiv sa tvrdnjom da će se uništiti i ono malo prirode i poljoprivrede što je ostalo....
A "nadležni" da će to biti apsolutno čisto i bez zagađenja...
Ovako smo lako dočekali evropljane da nam kupe fabrike i organizuju proizvodnju ...koju mi nismo znali...ili mogli...da organizujemo..
A sad ćemo jedva dočekati da uđemo u EU da bi primenom njihovih pravila o ekološkoj zaštiti, isterali te iste i ne dozvolili da nas i dalje truju...
( umesto tri tačke ladno sam mogao da stavim tri, šta tri... bezbroj znakova upitnika).
Ako će do tada imati koga da štitimo...A ovamo se kunemo u taj deo zapadne Srbije kao turistički potencijal....
Ludilo...
Šta nam preostaje...(???).... valjda ne obraćati pažnju inače stvarno...ludilo...
 
Ponovo u zadnjih par dana, otkrivene nove "divlje " deponije otpadnih stvari..pretpostavlja se opasne po okolinu...gore su našli i cela "mala " jezera sa uljem , ko zna kakvog porekla...
Zašto sam stavio divlje pod navodnike? Zato što i nisu divlji ,nego skoro legalni...Lako smo ( i jedva dočekali) prodavali preduzeća a onda vlasnici to koristili za one stvari... koje im donose prihod...A ima koji debelo plaćaju da se oslobode toga ( pa i iz uvoza) . A pitam ko ih kontroliše...niko , dakako jer oni koji to treba da rade ili su lenji ili potkupljivi, ili se ne mešaju u svoj posao...ili ne postoje...jednostavno. Nijedna opština nema "domaćina" na čelu...Sve su to rastrzani partijski kadrovi ( a to ih ne opravdava) koji rade samo u interesu partija sa "dubokim" pogledom u budućnost u svrhu procenjivanja šansi na budućim izborima...i sve u funkciji toga...Ovaj deo teme se može razrađivati u nedogled po principu za i protiv...
Pitaće neko zašto sam ono domaćin stavio u navodnike...
Prvo šta podrazumevamo pod tim....nekad je to bio uzoran domaćin porodičnih zadruga koji su obitavali ,ne tako davno ( kako kome) na ovim prostorima...uglavnom u seoskim područjima, a najviše u višim delovima ( mislim na nadmorsku visinu) ove prelepe površine koju zovemo Srbija ( a i šire).
Kasnije je domaćin bio neko ko je sedamdesetih sagradio kuću iškolovao decu ...jer je u tom periodu bilo mnooogo koji su ušli u devedesete po kalendaru a u svoje šezdesete sa ničim...
Ovo kako sad neko sebe naziva domaćinom ,"nema veze" ( ovo pak sam stavio pod navode jer je citat mog druga Neše-Bande) sa nikakvim višim vrednostima...Današnji domaćin je onaj ko ima zdravo potomstvo...A zdravo potomstvo zahteva i zdravu životnu sredinu u kojoj će živeti i raditi ....
Zato se moramo pozabaviti "ekologijom".

P. S. Zašto sam sad stavio zadnje navodnike...jer mi se čini da će ovaj pojam ostati samo opšte mesto i zadnja rupa na svirali ...naših razmišljanja i o prošlosti i o budućnosti...
 
Pa možda i postoji!!! Ja nisam čuo ni video ništa o njima...a sebe smatram prosečnim informisanim...ili kako god...
E sad, moguće je da postoje na papiru ili ne mogu da se probiju na medijskom planu ...jer ovde je teško neka drugačija opcija da se čuje.... nešto šire nego inače...
Jer ako "nekome" ne odgovara ova tema, jer ,jelte , ima prečih stvari ( a stalno je nešto preče),neće se skoro ni čuti.
A to je isto kao i da ne postoje...No možda će se oko izbora aktivirati( tako to obično biva)...
Uglavnom "ovi" drugom rečju "sva" poznata politička imena koja se "valjaju" svih ovih godina po ovim prostorima...ni ne pominju ekologiju ,kao takvu...
Jedino kad se desi tako neki "incident" puna su usta osuda...uglavnom jedni na druge i obrnuto...O nekom značajnijem pomaku ( makar u priči) ni pomena ....
Pa, jel te, važni su putevi, obilaznice, tuneli, mostovi, i slični "važni" objekti na vodi ...na brdu ili planini... A grabe se i "stari" i "novi" ko će više izgraditi...a sama ekologija je prepuštena ( ako uopšte postoji) amaterskim grupama , kao što su gorani, lovačka i ribolovačka udruženja.A recimo niko ne kontroliše gde se lageruje to otpadno ulje iz tih teških mašina...buldožeri, utovarivači i sl. ili transformatora...pa onda se nalaze razne "nepoznate" divlje deponije opasnih tvari....( eto samo jednog prostog primera ..u obliku pitanja)?
 
2h2mtmc.jpg
 
Nazad
Vrh