Jecam 2017-2018

Biće taj dobar ,pratimo ,moj je mesec i nešto kasnije posejan.
Što se mraza tiče mislim da mu sada ne može ništa meni je žito bilo u tom u stadijumu jan-feb 2017 a bilo bez prekrivača,izguralao solidno.
Diklofen jel levo skroz neka strnina? kad ideš drugi put slikaj malo da upoređujemo ja mislim da je ovaj dobio gas i da više ne staje.Brzo će stići ove okobarske.
Gledam jedan u Vršačkim ritovima sejan kraj januara pre desetak dana je virio iz zemlje juče se zelenio pošteno kad odem sledeći put za VŠ slikam biće brzo ko oktobarski.
 
Ipak je zito ozima kultura i podnosi mrazeve. Da je jari jecam tako otporan sejao bi se u jesen.
 
Ima i stručno ime za te sorte koje mogu i u jesen i u proleće,za pivarstvo je bitniji ovaj prolećni jel ne stiže da obrazuje toliko proteina kao ovaj jesenji ,nego zbog kraćeg života zrno obrazuje rezerve hrane tj skrob na uštrb proteina,Naravno nije ovo jedina stavka ali je bitna i u EU se baš dosta praktikuje ta prolećna setva.
Ja sam ga namerno uzeo zbog proizvodnje slada,Đorđe je iz nekih drugih razloga i uspeo je da poseje taj dan kad nam je stiglo seme,sutra je okišilo i do pre neki dan nisam mogao da posejem.Videćemo razliku,kod mene je na jednoj od mojih najboljih parcela,đubrena redovno i stjnjak sam kupovao u nekoliko navrata.Nije bila strnina u toj zemlji sigurno 20 i više godina.
 
Jel imate ugovoreni otkup pivarca ?? Drugar mi pominje da se raspitivao nesto oko pivarca jer od strnina izgleda psenica vise nije toliko potrebna Srbiji.
 
Jecam voli hladna i kisovita proleca ,u slucaju da je suvo prolece onda puno znaci ako je posejan ranije to jest u februaru to je otprilike ono cega se ja secam dok smo mi sejali doduse to su bile neke novosadske sorte.Kad kazem hladno nemislim na mrazeve nego da nije 25 i vise stepeni:ppozdrav:
 
Jel imate ugovoreni otkup pivarca ?? Drugar mi pominje da se raspitivao nesto oko pivarca jer od strnina izgleda psenica vise nije toliko potrebna Srbiji.
Ja sam ugovarao pivarac do pre 2 god, pa batalio to.
rodi pola od stocnog, a plate ga 2-3 din vise od stocnog. A najgore je sto ga nesmes puno djubriti, mora tacno po analizi a i tu mi se desilo da pretera proteine pa ode u stocni.
Ovako posejes neku rodnu sortu, lepo ga nadjubris, rodi 5t/kj pa nek je 3 din jeftiniji......
 
Ja cu jari posijati u srijedu ako ne padne kisa..pa kako mu bude.planiram na 2ha.u najgorem slucaju cu ga zaorati i kukuruz posijati.
 
Ja gledao danas jos nema bolesti vidljive golim okom ali su poceli da zute donji listovi od vode
 
Danas posijao ječam 2ha.220kg sjemena po ha.
Predsjetveno sam bacio 250kg/ha 15ice.
Bilo je dosta mokro ali sjetveni sloj je fino mrvičast i dosta mi dobro izgleda.
E sad neznam šta dalje..čime špricati protiv korova?sijano se 3m sijačicom.
Da li protiv bolesti ide kada i ako se pojavi ili neka preventiva?
Koliko prihrana jedna ili dvije,te koliko kana da bacim?
 
Nazad
Vrh