Virtemberg Ovce

  • Začetnik teme aleksandar
  • Datum pokretanja
dobro vece svima,
vidim da ste bili vredni ::svaka cast::, deki je predstavio svoj trud od zadnjih par meseci i ovo lepo izgleda, pohvale za kolegu, do duse nije mi jasno da i dalje misli da mu je buducnost siva iako ima dobre zivotinje. Deki imas li i neke starije kategorije, imas li neku sliku ovna, odnosno oca tih jagnjadi?
Imas li mozda uvida koliko zrnaste hrane, verovatno vecim delom kukuruza, je potrebno za odgoj jednog jagnjeta od 3-4 meseca? O sajmu u Hanoveru cu vam pisati vise sutra.
Pozdrav svima
 
@dejan26
Kolega, da li imate podatak koliko je na rodjenju bio tezak ovnic koji je sa 100 dana tezio 64,5 kg.?
 
Nisam ga merio,ali racunajuci moje iskustvo,cenim 6,5-7 kg.Evo slike pe procenite sami,tu je star 2dana.
qs4ol2.jpg

Otac im je moj standardni Rambo50006,nista specijalan za videti,sem sto je i on kao mali napredovao odlicno,deda po majci mu je bio savrsenstvo za moj ukus,ima slika na dosta mesta u ovoj temi.Starije kategorije nemam,retko se kod mene zadrzi neko jagnje vise od 5meseci,posto idem u liferaciju,nema smisla da ostavljam podmladak...Racunaj da jagnje od 3 meseca dnevno pojede kg zrnaste hrane,to je kad jede po volji i to zadrzava do 5meseci,onda ide na obrok po 400g uvece i ujutro, i seno ne znam koliko,kad je lucerka kao moje proslogodisnja onda,jedu manje zrnaste.Tu smesu sto klopaju po volji je 40% granule,30% i30%kukuruz,to moze da se koriguje u zavisnosti od kvaliteta sena.Na 16 komada u koje spadaju i ova 4 sada i jedno malo sto sisa,od 22.jula do danas,sam potrosio 460kg granula,270kg zobi i 300kg kukuruza,ishrana po volji,a oni su ostvarili ukupnu masu od 732kg,stim sto sam imao 3 komada koja su hranjena na cuclu,seno ne racunam jer to pisem u svesku na bale,pa ne znam.Eto to su sve precizni rezultati jer ja sve belezim sto ne treba,a ono sto treba ne radim jer ili visim u ovcarniku ili na ovom forumu..zato moram malo da o'ladim sa ovcama. :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1290380971[/time]
_________________________________________________
Savo,s'obzirom kad bi ti dosao tako iz dalinje kod nekoga na prag ovde,ne racunajuci mene,a gledajuci kako sam ja prolazio tesko da bi nasao nesto ispod 4eu/kg da te izadje,a da iole pristojno izgleda. :ppozdrav:
 
Deki,u pravu si,to je ipak daleko za mene.a,jedno pitanje za sve odgajivace:da li je neko upoznat sa farmom Vojina Dobrokesa iz Kumana?gledao sam njegova grla pre koju god na izlozbi u Zablju,imao je tad lepe primerke,a i koliko cujem da je njegov ovan drzao titulu sampiona sajma 3 god.par prijatelja mi je preporucilo njega,da ima odlicne priplodne ovnice,a on mi je ipak najblizi,pa me zanima sta kolege kazu?
 
Sava21 je napisao(la):
.a,jedno pitanje za sve odgajivace:da li je neko upoznat sa farmom Vojina Dobrokesa iz Kumana?gledao sam njegova grla pre koju god na izlozbi u Zablju,imao je tad lepe primerke,a i koliko cujem da je njegov ovan drzao titulu sampiona sajma 3 god.par prijatelja mi je preporucilo njega,da ima odlicne priplodne ovnice,a on mi je ipak najblizi,pa me zanima sta kolege kazu?
Poslednji put kada su na NS sajmu izlagali Spiljevic i Raka onda je Kukac (V.Dobrokes) bio apsolutni sampion.Znam da ih je potukao do nogu i da je nakon toga pravio cirkus (tipa fijaker i muzika) i znam da konkurenciji bas nije bilo sve jedno.Nakon toga je koliko znam jos jednom jedan odgajivac koji uzgaja njegove ovce takodje bio apsolutni sampion, kakva je trenutna situacija neznam.
U svakom slucaju, "skokni" pa pogledaj, mada kada je u pitanju kvalitetno musko grlo ni Obrenovac a ni Pozarevac nisu daleko.
Ja sam svojevremeno isao na mnogo duze relacije i to napamet.
 
Kakva je ovo pustoš Virtembergasi,kao nas najvise ima,a nigde nas nema? ::lose:: Gde su te ovce drugovi,dajte molim vas obogatite ove stranice malo?Zima je,nema poljskih radova i nikog nema?Izgleda smo svi upali u hronicnu ovcarsku depresiju,tako da vise nema ni onih povremenih svetlih trenutaka nasih stada?Pozdrav svima i probudite se malo,ta nismo medvedi da padamo u zimski san. :haha:
 
Zdravo drugari
ja bio malo za vikend u Srbiji da iskontrolisen da li je sve u redu hehe ::namigivanje:: i samo sto sam hteo da ubacim neku sliku a Deki vec jadan i tuzan sto se nista ne desava pa cu ubaciti nesto da se Dejan oraspolozi. Slikao sam malom rezolucijom da bih ubacivao slike na jedini nacin koji kod mene funkcionise, nadam se da se urednik nece previse ljutiti ::namigivanje::
ovo je jedan od mladih ovnica, nesto vise od 5 meseci
1qmrds.jpg

a ovo su jagnjad stara 5 do 8 nedelja
11bhx8k.jpg

ovde se moze videti kako jedu mesavinu jecma, kukuruza i granula
2d0jfiw.jpg

fllfdw.jpg


Post je spojen: [time]1291915900[/time]
_________________________________________________
jos par novih slika ima i na nasoj web stranici da ne pretrpavam forum
 
Ohooooo,dok ne opomenem,nema nista.Ovaj ovnic mrko gleda,kao nozem da ga slikas. :haha:Lepo ovo izgleda drugar,svaka cast,vidim ja tempiras ih za Bozic....Reci mi jel' su ovo jagnjad od starih ovnova ili od one 'silne nemacke trojke',posto vidim ima ovih sa zutim markicama,a pre ste koristili plave i crvene?Samo napred i samo trpaj fotke,od viska glava ne boli i sto ne skodi,znaci da koristi. :ppozdrav:
 
Ko i uvek sve za primer kod Miljka :D
Vidim da je i tebe Miljko Deki zarazio metodom granule +kukuruz+jecam ili zob,kako ti se cini ta komb?jel bolje i isplativije od pravljenja koncentrata samlevenog?
:ppozdrav:
 
da verovatno da ce oni losiji kandidati svoju karijeru zavrsiti za bozic. A sto se oca tice reci cu ti kad cujem tvoje misljenje ili nekih drugih da li valjaju ili ne ciji su potomci ::namigivanje::
Ovo je jedna grupa a ima jos jedna skoro isto tolika u drugom boksu. Negde oko 65% su blizanci.
Post je spojen: [time]1291924740[/time]
_________________________________________________
ishranu variramo u toku odgoja i to je neka nasa receptura vec dve godine koja po malo varira u zavisnosti od cene komponenti koje moramo da kupimo. Predzadnja dura i druga unazad je bila oko 390gr procesnog prirasta, ova ce izgleda biti preko 400gr u proseku. Kad kazem prosek mislim na 30ak jaganjaca ili vise.
 
Ja kazem:"Lepo ovo izgleda drugar...." a ti me pitas:"da li valjaju ili ne..?",da li valjaju to ne znam,ne verujem da to iko moze znati,dok ih ne proba bilo u priplodu bilo u tanjiru? ::namigivanje:: Da budem precizan LEPOOOOO izgledaju ovi jagnjici na slikama a i ta lucerka u jaslama.Sad sam pazljivo pregledao slike ,mislim da su od starih ovnova,da li se varam? :ppozdrav:
 
da jesu od jednog od ovnova koji su ranije stigli iz Nemacke kao jagnjad. I mi smo kalo zadovoljni sa njegovim potomstvom, jako dobro napreduju. Od zadnjih nemaca ce prvo potomstvo biti u februaru pa na dalje.
 
pozdrav miljko zanima me ovo u hranilcama jel pomjesno granule,jecam i kukuruz da li je samljeveno ili je u zrnu sve jecam i kukuruz i u kojem omjeru dajes
 
jagnjad od druge nedelje zivota dobijaju ciste granule toliko da se naviknu na hranu i po malo lucerkinog sena. To dobijaju nekih dve nedelje i po tom ubacujemo 20ak % jecma u zrnu a posle nedelju dana jos i 20ak % lomnjenog kukuruza (prekrupac bez sita). Sa 1,5 meseci dobijaju po trecinu od sve tri komponente i tako do zalucenja kada imaju oko 2,5 meseci i oko 30ak kg. u proseku. Posle zajucenja se granule polako smanjuju i brzo nacisto izbace pa ostane samo jecam i kukuruz u zrnu. Trebali bi se davati i sojine ili sincokretove sacme ako se ne daje kvalitetna lucerka jer u kukuruzu nema dovoljno proteina dok je jecam dosta dobar (oko 14%). Jos mozda sto bih trebao da napomenem da se majke ovih jagnjadi od pocetka laktacije hrane silazom lucerke i kukuruza.Nadam se da sam donekle odgovorio pitanje.
 
miljko je napisao(la):
jagnjad od druge nedelje zivota dobijaju ciste granule toliko da se naviknu na hranu i po malo lucerkinog sena. To dobijaju nekih dve nedelje i po tom ubacujemo 20ak % jecma u zrnu a posle nedelju dana jos i 20ak % lomnjenog kukuruza (prekrupac bez sita). Sa 1,5 meseci dobijaju po trecinu od sve tri komponente i tako do zalucenja kada imaju oko 2,5 meseci i oko 30ak kg. u proseku. Posle zajucenja se granule polako smanjuju i brzo nacisto izbace pa ostane samo jecam i kukuruz u zrnu. Trebali bi se davati i sojine ili sincokretove sacme ako se ne daje kvalitetna lucerka jer u kukuruzu nema dovoljno proteina dok je jecam dosta dobar (oko 14%). Jos mozda sto bih
trebao da napomenem da se majke ovih jagnjadi od pocetka laktacije hrane silazom lucerke i
kukuruza.Nadam se da sam donekle odgovorio pitanje.

kada pominjete jecam na koji mislite?? na obican ili goli jecam??
 
Nazad
Vrh