Virtemberg Ovce

  • Začetnik teme aleksandar
  • Datum pokretanja
malo smo zabrazdili off topic. novii i cugi ce nas :nono: Inace ja iman stotinjak ovaca i 20-ak koza
 
Uz ovce ide i ovcarski pas

Edit by novii
Ovde sam morao izbrisati link jer nije doyvoljeno direktno linkovanje, pa sam tu sliku stinuo sa onog sajta i okačio kao prilog uz poruku. Mada vidim da si to i sam sredio.
:cao:
 
A onda cu i ja ispravit.
Lipo blago, samo malo mi slika izgleda.... :sta: :ppozdrav:
 
Kardjo20restelicki2021.jpg
 
Dobar dan drugari,evo i mene posle duzeg vremena.
Zeleo bih da vam svima cestitam Novu Godinu,da vam pozelim puno srece zdravlja i uspeha.
Nije me bilo jer sam bio u Srbiji i nisam stizao da se prikacim na net (rodjaci,familija,stado ...)
Ovu sliku koju je kolega Sostar stavio na net je izlozba priplodnih ovnova u Bajernu gde je ovam G-dina Schleicha bio pobednik izlozbe (levo) par dana posle izlozbe sam bio na njegovoj farmi i video tog ovna jer ga kuapc nije odmah preuzeo.
Sta ti druze imas od ovaca,kojiko komada i kojeg porekla?
Pozdravljam vas
 
@ miljko a ja mislija da si nas ostavia?
sve najbolje i tebi :ppozdrav:
 
@ Miljko

Zdravo druze

Prve ovce koje sam nabavio su od gospodina Karica iz Varne i gospodina Neskovica iz Šapca.Njihove ovce vode poreklo od starog uvoza sa Goča ako se ne varam.Nabavio sam ih pre 12-13 god.Za pocetak 1 ovnic i 4 ovcice.Od njih sam samostalno podizao stado i jos ga podizem. Sve ovce su moj odgoj a ovnove s vremena na vreme nabavljam iz drugih zapata.Trenutno ima oko 50 grla razlicitih kategorija jer uvek se nesto i proda i novi se radjaju tako da broj nije konstantan.Put stvaranja stada je dug i mukotrpan ali i veoma zanimljiv.

Pozdrav od Šošare
 
Evo mali i skromni komentar na ukus mesa. Naravno sve je stvar ishrane, ukoliko ste skloni štalskom gajenju meso vitemberga ima će daleko lošiji ukus od onoga koji je 7 meseci na livadi. Jasno livada zahteva čobanina i to sve komplikuje ponekad tesnu računicu i eto onda lošeg šmeka. Nisam odgajivač velikog stada ali iz iskustva sa mojih par ovaca i koza jedno sam naučio, kada su na travi sve miriše, mleko, meso pa i staja, ako ih zatvorim i krenem sa zrnom i detelinom već se oseti promena. Jednom prilikom sam probe radi pokušao da povećam mlečnost koza dajući im peletiranu hranu, pa to je bilo katastrofa, mleka nešto više a šmek je bio takav da deca nisu htela da ga okuse a kupci da ne pričam. Jednostavno rečeno ako hoćeš dobro i ukusno meso potreba je duga šetnja na zdravom terenu.
 
BRANKOV je napisao(la):
Evo mali i skromni komentar na ukus mesa. Naravno sve je stvar ishrane, ukoliko ste skloni štalskom gajenju meso vitemberga ima će daleko lošiji ukus od onoga koji je 7 meseci na livadi. Jasno livada zahteva čobanina i to sve komplikuje ponekad tesnu računicu i eto onda lošeg šmeka. Nisam odgajivač velikog stada ali iz iskustva sa mojih par ovaca i koza jedno sam naučio, kada su na travi sve miriše, mleko, meso pa i staja, ako ih zatvorim i krenem sa zrnom i detelinom već se oseti promena. Jednom prilikom sam probe radi pokušao da povećam mlečnost koza dajući im peletiranu hranu, pa to je bilo katastrofa, mleka nešto više a šmek je bio takav da deca nisu htela da ga okuse a kupci da ne pričam. Jednostavno rečeno ako hoćeš dobro i ukusno meso potreba je duga šetnja na zdravom terenu.
Bravo care svaka ti dala :haha: :ppozdrav:
Ovo san dugo ceka. Dobro dosa na forum......znaci "umjetno" samo kao nadopuna
 
Ma nije samo reč o travi i paši, jednostavno sve proradi ,kod koza dlaka usija a kod ovaca u oku joj vidiš da je zdrava i spavaju što bi reli ko zaklane. Mislim da je važna šetnja i zbog izlučivanja svega što treba kroz kožu jednostano rečeno prokrve se potpuno od papaka do roga. Naravno treba izbegavati maraton i poznavati terene da se dođe do što više sveže trave sa što manje hoda.
 
Ono sto sam proslog vikenda video u gornjoj Austriji je neka moja ubedjenja oko ishrane promenilo.Posetio sam cetriri farme ovaca Virtemberg rase i nisam mogao da verijem svojim ocima da ovce hranjene samo silazom od trave mogu onako dobro da izgledaju.Ovce su bile solidnog kvaliteta ali hranjene pomenutom silazom izgledaju kao bombe.Imaju prosecnu plodnost od 2,25 do 2,7 odlucenih jagnjadi po ovci i godini s tim sto je period dojenj 6-7 nedelja.Jagnjad ide posle toga na tov koncetrovanom hranom i senom 2. ili 3. otkosa.Sa 3,5-4 meseca imaju tezinu oko 40 zenski a 45 muski.Takva jagnjad se na jednoj farmi gaje kao organska jagnjad ili BIO kako oni ovde kazu.Kupci zadovolji kvalitetom a odgajivaci novce.
 
Da ne bih isao van teme sledeci tekst cu napisati ovde jer se uravo radi o ovoj rasi koja se cesto pominje na temama drugih rasa i to najcesce u negativnom svetlu.Da li je razlog tome marketing sopstvene rase koja se gaji ili nesto drugo mene mnogo ne interesuje,ali nije ok da se kudi jedna od najboljih rasa na svetu.

U odnosu na nase domace sojeve pramenke Virtemberg je svetski priznata i poznata rasa.U svetu je poznatija pod svojim pravim imenom Merinolandschafe a samo kod nas u Srbiji kao Virtemberg jer potice iz istoimene pokrajine u Nemackoj,pa smo je prekrstili.
Ucestvovala je u stvaranju mnogih plemenitih rasa na svetskom nivou bilo kao primarna rasa ili kao tercijarna rasa u ukrstanju i stvaranju nove rase.
Kod nas ova rasa nije prisutna od juce ili od kada postoje farme iz okoline Kragujevca koje su zadnjih nekoliko godina bile neprikosnovene na NS sajmu jer su imale najsveziji uvoz iz maticne zemlje.
Virtemberg je u Srbiju dosao davno i ucestvovao je u oplemenjivanju gotovo svih sojeva pramenki i stvaranju nasih plemenitih rasa ovaca Pirotske oplemenjene i MIS ovce,kao i u oplemenjivanju najpoznatijeg i najrasprostranjenijeg Sjenickog soja.
Pored Virtemberga isprobane su jos mnoge merino i mesnate rase za oplemenjavanje nasih pramenki ali je Virtemberg dao najveci pecat tome. A zasto?
Zato jer jednostavno ima najbolje proizvodne rezultate kao cista rasa,a kao rasa oplemenjivac izuzetno prenosi svoje osobine na potomstvo sto i jeste cilj oplemenjivanja primitivnih rasa i sojeva.Tu je heterozis efekat ispoljen maksimalno,popravio je kvalitet mesa,randman mesa,kvalitet i kolicinu vune,plodnost itd.
Najbolje podnosi nase klimatske uslove od svih stranih rasa.
Pogledajmo danasnju Sjenicku oplemenjenu sta vidimo pa vidimo Virtemberga sarene glave.Znaci toliko ju je pretopio ali je zadrzana boje glave.
Zasto je u tom oplemenjivanju najvise koriscen upravo Virtemberg,iako su pored njega korisceni jos i Americki merino,Nemacki mesnati merino i na kraju Il d' france u skorije vreme.
A znamo koliko je poznato i trazeno Sjenicko jagnje.
Da li je to zato sto Virtemberg "ne valja" ili je obrnuto?

Sto se tice Kragujevackih farmi oni znaju sta i kako rade i dokle ce da rade,a dok su radili punom parom narocito Kompas imalo je se sta kvalitetno i kupiti.Ali cena je bila paprena pa je nije svako mogao ispratiti.To je druga stvar ekonomska situacija naseg poljoprivrednika i alavost onih koji hoce preko noci da se obogate od ovaca.

Sto se tice toga kakav je Virtemberg u pogledu uslova gajenja tu je sledeca caka.
Misli nas seljak da je dovoljno da kupi jagnje Virtemberga jer je video da mu je otac dzin od 150-170 kg.Donese ga kuci i misli da ce ono samo od sebe porasti kao i otac ili majka.Tu je ona navika da se na npr. 10 ovaca dnevno da 1 kg zita, 1 naviljak sena ili koliko pasu dosta im je.
Nemoze gospodo nista od vazduha da poraste pa ni Virtemberg.

Kaze se nije ekonomican za gajenje a znam na sta ciljate da jede mnogo.A da li je ekonomicno sledece:domaci jaganjci bilo kog neoplemenjenog soja da li mogu za 4 meseca da dodju do kilaze od 40 kg ili im treba mnogo vise i vremena a naravno i hrane jer i oni u tovu moraju jesti da bi porasli.A genetika im je takva da sporo rastu.
Nije problem u Virtembergu vec u neuredjenom trzistu u drzavi Srbiji jer tu glavnu rec vode kafedzije i sverceri koji rade za njih a oni upravo hoce malu jagnjad od 25-28 kg.
Pa jos da budu sarena.Kao to traze musterije,a u stvari oni imaju svoju racunicu da prodaju kosti umesto mesa.

Da ne duzim vise zakljucujem da je Virtemberg No1 u ovcarstvu bilo da je gajen u cistoj rasi bilo da se koristi za ukrstanje.
Sto je Simentalac u govedarstvu i Jorksir u svinjarstvu to je Virtemberg u ovcastvu.

Zasto se vise ne gaje u svinjarstvu primitivne rase kao Mangulica,Sumadinka,Resavka vec se gaje Jorksir,Landrasi,Pietren,Durok,Hempsir i nihovi melezi?
Zasto se u govedarstvu vise ne gaje Busa,Podolsko,Kolubarsko govece vec Simentalac,Holstajn crni i crveni?
 
Znaci Sostara u tebi sam nasao sagovornika,drago mi je! :ppozdrav:
Gde se nalazi tvoja frma ovaca i koliko ono grla imas?
 
Gospodine
Miljko ja ništa nemam protiv Vitemberga, čak naprotiv držao sam te ovce i sjajne su. Moj komentar je bio samo u smislu poboljšanja ukusa mesa. To što govorite je OK u vezi organske hrane ali to samo znači da je oslobođena pesticda, otrova i svih primesa modernog doba ali moguće i ukusa. Organska ne znači uvek i ukusna. Jednostavno rečeno ako jede samo organski kukuruz i organsku slamu meso će opet biti "ništa nešto"
Da budem jasan, Vitemberg uvek, sa što više zelene prirodne paše i dobrog livadskog sena.
 
Virtemberg je naziv i u Hr. Pokazao se kao najbolji meliorator domacih pasmina jer od tih svih mesnih pasmina najbolje podnosi otvoreni uzgoj, otporan na bolesti uz redovito "odrzavanje"..... :ppozdrav:
 
Kada sam počinjao jagnjad za tov sam puštao da idu sa ovcama na pašu a uveče ih prihranjivao senom i koncentratom ( mislio sam da tako štedim na hrani ). Meso im je bilo odlično. Kasnije sam držao jagnjad za tov sve vreme zatvorene i hranio ih senom i koncentratom . Meso je takođe odličnog kvaliteta.Prodajna kilaža je od 35 - 40 kg. U prvom slučaju to se postiže u proseku za 5 meseci , a u drugom slučaju za 3 do 3.5 meseci.Kafedžije kao uostalom i ja nisam primetio nikakvu razliku u kvalitetu zbog načina ishrane. Moje mišljenje je da nakvalitet je odlučujuća starost jagnjića ( što mlađe to slađe ) i u tome je caka. Mlađe jagnje traže kafedžije i ocenjuju ga po dužini vune , a tu kilažu uz tu starost jedino može uz intenzivni tov . Mislim da je i trošak tog uzgoja jeftiniji pa se zaključak sam nameće a uz to i genetika mora da bude adekvatna ( ili virtenberg ili melez , sjeničko jagnje u čistoj rasi uz intenzivan tov za 3 meseca teško).
 
Brankov druze,izgleda da nisi pazljivo citao moje tekstove ali ok je.
Ja takodje gajim Virtemberga www.ovca.rs
Organska proizvodnja funkcionise na zapadu gde to ljudi mogu da plate a kosta oko 6,5 evra zaklano jagnje po kg.Dobijaju kvalitetniju hranu nego u konvencionalnoj proizvodnji i ne kukuruz vec koncentrovanu hranu sa 23% svarljivih proteina.
 
Miljko, pozdrav i nema veze mali nesporazum ali mislim da ćemo se uskoro videti kod tebe na farmi u planu mi je neka kupovina dobrih grla.
 
Nazad
Vrh