Virtemberg Ovce

  • Začetnik teme aleksandar
  • Datum pokretanja
Miljko nikako ne daj celo zrno ječma,uopste se ne vari,prolazi kroz dig.trakt potpuno nesvareno,ja sam takvu gresku pravio na pocetku...dok u izmetu nisam ugledao cela zrna,pa sam se raspitao i onda su mi stari ovcari rekli da jecam i psenicu dzaba bacam ako je ne meljem.Zob bi ti bila idealna,ali verovatno je nema na tvom terenu,posto je ljudi slabo seju. :ppozdrav:
 
mislio sam i ja nekad da je tako ali sam procitao par naucnih radova gde stoji da nema signifikentne razlike izmedju grupa hranjenih melevenom hranom, celim zrnom jecma i peletiranim koncetratom pa sam malo pratio kako izmet izgleda. Da li ce zrno biti svareno ili ne zavisi od kolicine, rasporeda u toku dana i vrste zitarica. Jecam sa sacem drazi burag i tera zivotinju na prezivanje, treba se davati u manjim kolicinama vise puta u toku dana, najbolje po zelji. To o cemu pricas vazi za zitarice bez saca. U stakom slucaju hvala na savetu
 
Moguce u tom slucaju kad jedu po malo u toku dana-po zelji,to nikad nisam isprobao,ja sam davao uvek obrocno pa 20-25%posto u smesi sa kukuruzom starim ovcama,pa to nisu varile. :ppozdrav:
 
pozdrav, da se nadovezem na ishranu jecmom i psenicom, ja ovcama dajem celo zrno psenice i jecma i mogu reci da nisam imao nigakvih problema sa varenjem tj. u izmetu nije bilo citavih zrna, dok mladjim kategorijama dajem u obliku prekrupe.
 
Ljuska zitarica sastoji se od slabije svarljivih materija, dok je sadrzaj svarljiv tako da omotac ostane skoro ceo u balezi dok je unutrasnjost pojedena, Ako vidite zrno u balezi pokusajte sa rukavicama da ga pipnete i videcete da je meko odnosno prazno, posebno vazi za kukuruz kod krava u balezi mada verovatno se to desava i sa jecmom i psencom kod ovaca. Jedino sto neko rece ne treba u velikim kolicinama odjednom jer onda nece moci da prerade sve. Nego po vise puta po manje kolicine.
 
pa dobro mozemo sad iznositi neka misljenja koja su ispravna ili ne i koja mozda ponekad treba da se obrazloze ako nisu u skladu sa praksom. Natapanje pupka tinkturom joda je jedno od osnovnih prevencija upale pupka, poliartritisa i stvaranja abcesea u trbusnoj duplji. Ne znaci da ako se to ne uradi da ce zivotinja uginuti ali se treba raditi kao prevencija da bi se rizik od takvih oboljenja smanjio. Nisu sva podrucja isto kontaminirana bakterijama u prostirci, zemljistu i nije svuda nacin uzgoja i higijena u stali ista ali zdrav razum kaze da bi higijena pogotovu u jagnjilistu i kod mladjih kategorija trebala biti sto bolja da bi se gubitci smanjili.
 
bitno da ne moze da skodi,a cim ne skodi znaci da koristi.da li je dovoljno pupak namazati vatom natopljenom jodom ili je potrebno jos nesto uraditi?da li se zastita pupka jodom obavlja posle ili pre nego sto ovca olize jagnje?
 
Savo,uzmes bocicu koja ima gore rasprskivač, u apoteci,imas gomilu dezinficijensa koji imaju takvu bocicu,slicnu spreju,dezificijens prespes a u bocicu naspes jod i poprskas pupak i oko pupka mali kruzic i kraj price,nema vate i diranja pupka rukama.To uradis kad ga olize 1-2h posle porodjaja...mada najbitnija je cista prostirka,dzaba sve ako je jagnje u djubru. :ppozdrav:
 
Ко има на продају два шиљегана, могу и двизци треба мом другару и која је цена по комаду.
 
treba mi ovnic ok0 40ak kila beograd i uza okolina ako neko moze da mi pomogne neka se javi .. pozz
 
Počelo jagnjenje


r9l5qa.jpg
 
Zaprepastih se na danasnjem merenju,ovaj ovnic ojagnjen 3.avgusta tj.140 dana ima 80 kg...il' ce riknuti il' ce biti vanserisiki,treceg nema.Jos samo da se gospodja Mara Jojic iz Instituta za primenu nauke nakane da dodje da mu odradi tetovazu...strpljivo je cekam vec mesec dana.
2q37rk3.jpg

Ekipa me ugledala na ulazu.:))))
axi96q.jpg
 
Pa, kod vanserijskog odgajivača ne dolazi ništa drugo u obzir, osim da primerci budu vanserijski.

::svaka cast:: Deki, za svaku pohvalu!

:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh