Šećerna repa 2018

Zarada je poptuno neadekvatna poslu. Na kornisonima se zaradi vise po hektaru od kukuruza, samo je posao x100. Ove godine repa nije ni po jedinici povrsine prisla kukuruzu. Barem kod mene. Cena od 30e+pdv je sramna, jos su sramnije analize prljavstine od 20% (a glave secene malte ne u pola repe, list nijedan). Namerno sam tako vadio da vidim da li to uopste neko gleda ili sopa te prljavstine nasumice.
 
Mislim da nisi namerno tako vadio. Vec je tako moralo. Zaboravljas da vozim kombaj za vadjenje. Ove god8ne od suvog lista nemozes mrdnuti. Svuda je taj priblem. Tarup tuce po glavama. A njiva se beli. Mali je reci

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Nsiam tehnolog,ali mi se čini da za 1kg kristal šećera treba oko 17kg repe.Ako repu plate 4,15 din.kg. dođa oko 70 rsd kg. šećera .Dobro ima tu još nusproizvoda ,ali i mnogo troškova (transport ,energija,radnici...)Tu niko nema matematiku ,i na zapadu je slična računica samo što su tu subvencije 500-700 e po ha.E samo ta sitnica nama fali..:ideja:
 
Nsiam tehnolog,ali mi se čini da za 1kg kristal šećera treba oko 17kg repe.Ako repu plate 4,15 din.kg. dođa oko 70 rsd kg. šećera .Dobro ima tu još nusproizvoda ,ali i mnogo troškova (transport ,energija,radnici...)Tu niko nema matematiku ,i na zapadu je slična računica samo što su tu subvencije 500-700 e po ha.E samo ta sitnica nama fali..:ideja:

Nisam ni ja matematicar ali sam siguran da neka matematika postoji jer se ne bi Kole tu ugurao to jest brzo bi mano
 
.........za 1kg kristal šećera treba oko 17kg repe.............Tu niko nema matematiku ..............:ideja:

Matematika je u tome da za kilo šećera ne treba 17kg repe.
Sa digestijom 15% i iskorišćenjem od 13% (85% na digestiju), matematika je drugačija.
(A ima malo matematike i na ulaznoj vagi i prijemnoj laboratoriji)
 
Poslednja izmena:
Ugrabio sam malo vremena da obradjujem oglede. Večiti ogled na 1.34 ha, izbrojali smo 31821 trulu repu i 91729 zdravih repa. 25% trule repe. Ostalo mi je "samo" da izanaliziram raspored truleži po sortama i djubrenjima kako se to kretalo.
 
Mislim da nisi namerno tako vadio. Vec je tako moralo. Zaboravljas da vozim kombaj za vadjenje. Ove god8ne od suvog lista nemozes mrdnuti. Svuda je taj priblem. Tarup tuce po glavama. A njiva se beli. Mali je reci

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Holmer je mnogo tolerantniji od Rope Tiger po pitanju suvog lista. Ok ako smo skidali vise glave zar nije ocekivati da prljavstina bude manja? Jednostavno je islo prljavstina cca 20%, digestija cca 10% manje od 16%. Kako objasniti da nas 3 sa razlicitim sortama svi imamo skoro identicne analize?

Muticu da li sejete repu i dogodine i koliko u odnosu na ovu godinu vise/manje?
 
Nemoj mi o Crvenima i Zutima. Da neulazimo u raspravu. Znam da neznas. I zato psssst....
Sto se necistoca tice nikad nisu se ni videle razlike. Znamo to mi svi. Samo zbog vadjenja ove godine je tako moralo. Pre koju godinu sam slao komplet glave. Sa malo i lista. I isto je sve. Nema razlike.
Sejemo krsljicu i dalje. Naravno smanjuje se. Dacemo joj jos malo sanse. Dooobro probrati njive. I videti sta cemo dalje

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Nema tu rasprave. I jedan i drugi kombajn mi vade repu. Holmer je bolji.
Imao sam razlike prosle godine glave vece/manje, ove ne.

Licno misljenje je da repa kod nas zavrsava kao kod komsija iz HU pre par godina. Nemacka ima 70 secerana, oni imaju secera za sve.
 
Juce zavrsena repa,na misice.Tovarena je za pecince sa ultom,cekam rezultate da vidim koliko su me osisali.Kazu da se kapije danas u 5 zatvaraju u pecincima a repa se preusmerava u vrbas
 
Imam ja par Holmera,Ropi,Barigelija i linija da biraju.
Neki dan smo sa 2 Rope preko 30ha uradili od 9-19:30h sa sve 1h kvara i zastoja.
 
Nazad
Vrh