Šećerna repa 2018

Kod nas nema trulezi ni priblizno toliko koliko se ovde prica. Ja prelazim u dvopolje soja/kukuruz, ostatke hemije sam prodao drugaru za simbolicnu cenu i pozeleo mu srecu u secernoj industriji.
 
Kod nas već četiri, pet, godina unazad problemi sa truležom,repa od kraljice postaje grobarska kultura,u crnu zemlju da te satera.
 
Bas na ovo sam hteo da ukazem, kao sto Je Zcurcic napisao jos prosle godina kad se vratio sa nekog seminara...Procicemo kako su prosli Madjari pre 10 godina, davnih 80 godina su imali 19 secerana a sada imaju samo 1 (JEDAN), taj u Kaposvaru pripada Agrarna grupi i poenta sveg STO UVOZE secer i to 2/3 svoje godisnje potrosnje.
Tako cemo i mi zavrsiti mozda i gore...neradi se o tome da ovde niko NECE da gaji kraljicu polja nego je jednostavno stvoren jedan takav ambijent da vise nije NIKAKO rentabilno , necu da branim ni Kostica ni nikog drugog nego OVO DIKTIRA STRANI KAPITAL, i niko ziv o ovoj nasoj jebenoj zajednici niti hoce niti moze bilo sta po ovome pitanju da uradi.
Klima se promenila pa proizvodnja 8-9 vagona plative repe po hektaru jednostavno NEMOGUCA MISIJA, oni nam kroje uslove a mi nikako da uspemo u tome.....
Probacemo sa nekim drugim kulturama pa ako ni to ne uspe...izdamo zemlju novopecenim malim tajkunima..pa kad i oni odustaju pravac zapad pa bicemo neciji ROB...ja ovde drugaciji zavrsetak nevidim........
 
Evropa bato. Kazu ti sta cega i koliko da proizvedes i fala.




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Malo sam razočaran danas, ali glava gore. Rezultati digestije sve slabiji. Dva uzorka sa moje njive danas 16,4 i 15,8, a pre dve nedelje bili 17,4 i 16,9. Težina repa 830 grama. Ništa nisam dobio za mesec dana, ni kila ni šećera. Prosto ne znam šta rade u tim fabrikama, jel oni išta prate, i ako prate gde prate.
 
Pratim temu redovno i jedno sam siguran sejace se jos repa .Mnogi kazu necemo vise pa opet.Jedino akonse secerana ne zatvori mada nije iskljuceno i to.
Znam samo da je kod nas bila oslonac i drzala neki nivo a u isto vreme urnisala zemljiste, koje tesko da mozemo oporaviti.
 
Ovde kod mene u ataru i okolini jedan tajkun radi dvopolje šećerna repa/kukuruz već dugi niz godina.Parcele ne liče ni na šta a ljudi k'o ljudi oči uprte u novac za arendu dok na zemlju kao važan resurs niko ne misli.
 
U takvom plodoredu kuk/repa posle 2-3 rotacije zemljiste je izraubovano i onda 2-3g rodi po 30mc/psenice maksimalno ili 4-5t/kj kukuruza.
 
Malo sam dodatno istraživao danas.
Pravio sam neke miks uzorke sa moje njive i uzimao uzorke sa komšijskih.
Uzorak od samo gumenastih repa digestija 19,5
Uzorak par gumenastih, jedna skroz trula ostale zdrave 15,7, inače redovan uzorak u tom delu njive digestija 16,4
Uzorak gde je repa skroz retrovegetirala digestija 14,1
Uzorak druga sorta pored te što je retrovegetirala 15,5
Uzorak od po meni najbolje repe u ataru, gde sada probija cerkospora, a koja je bila besprekorna do pre desetak dana digestija 14,7
Sa terena 6 uzoraka svi oko 16, naravno bez trule repe u uzorcima.
Kod mene trule repe najviše u delu do komšije, gde ćale malo slabije djubri. Pšenica je tu bila žute boje prošle godine i dosta niža u odnosu na drugi deo parcele.
 
Bas na ovo sam hteo da ukazem, kao sto Je Zcurcic napisao jos prosle godina kad se vratio sa nekog seminara...Procicemo kako su prosli Madjari pre 10 godina, davnih 80 godina su imali 19 secerana a sada imaju samo 1 (JEDAN), taj u Kaposvaru pripada Agrarna grupi i poenta sveg STO UVOZE secer i to 2/3 svoje godisnje potrosnje.
Tako cemo i mi zavrsiti mozda i gore...neradi se o tome da ovde niko NECE da gaji kraljicu polja nego je jednostavno stvoren jedan takav ambijent da vise nije NIKAKO rentabilno , necu da branim ni Kostica ni nikog drugog nego OVO DIKTIRA STRANI KAPITAL, i niko ziv o ovoj nasoj jebenoj zajednici niti hoce niti moze bilo sta po ovome pitanju da uradi.
Klima se promenila pa proizvodnja 8-9 vagona plative repe po hektaru jednostavno NEMOGUCA MISIJA, oni nam kroje uslove a mi nikako da uspemo u tome.....
Probacemo sa nekim drugim kulturama pa ako ni to ne uspe...izdamo zemlju novopecenim malim tajkunima..pa kad i oni odustaju pravac zapad pa bicemo neciji ROB...ja ovde drugaciji zavrsetak nevidim........

Kod nas u RH se naveliko odustaje od repe a slicne su cijene a imamo ukupnu subvenciju po ha od 500 eura. Ajd vama je repromaterijal jeftini za 70 eura po jutru al to je opet nis posebno spram ovog poticaja. Jednostavno sto kolega rekao repa izrauba zemlju strasno a cak smo i poceli postivati plodored svaku 5. Godinu ju sijemo al fajrront. Jednostavno kukuruz i soja kad urodi kad sracunas koliko si izraubo zemlju naradio se 3 puta vise i molis Boga ocel po suvom izvadit i na vrijeme odvest. Nema ju smisla sijati.

Kazes pravac zapad, pa ovisi kako ce se vlada i otkupljivaci dogovoriti. Kad udjete u EU poticaji su za klasicne kulture oko 250 eura ali ima caka. Prvu godinu ulaska eu financira tek cini mi se 20% drugu 25, trecu 30 i onda svaku iducu ide 10%gore dok ne dodje do 100%da EU placa. E sad razliku do tih 100%vlada Srbije mora platiti. Hoce li to uciniti ili ne vrijeme ce pokazati. A opet ako otkupkjivaci odluce snizit cijenu robe kukuruza zita itd za tocan iznos poticaja onda vam je isti drek taj EU poticaj naspram sadasnjeg stanja.
 
Kod nas ovi sto su poceli da vade vracaju im kamione nazad...Konkretno drugaru od 3 kamiona vratili 2...pocinjem da se brinem. Kod njih ima poprilicno mekane,koja za par sati pocrni... Kod mene je za sada ok situacija,a sta ce biti kad pocnu vaditi videcemo...
 
Pre neki dan su kaze vratili 85 vozila u jednoj smeni u Kovacici. A u smeni dal prime 120 vozila. Pitanje je.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh