Šećerna repa 2018

Pitanje za iskusnije kolege. Na ovoj vecoj biljci se vidi po listu da je grickana i naletim na mnogo mesta da je pipa grickala lisce. Sada ne znam da li da pobijem gamad opet,tj koliko stetno po repu moze biti ovakvo grickanje?

 
Ja sam 2002 ili 2003 imao u parceli 6,5 kj repe i bila je kao ova levo ,super sklop.Zadruga sa kojom smo radili koperaciju nije pripremila dovoljno insekticida i podelili nam za jedno prskanje Cimogal i rekli da se sutra ocekuje napad pipe oko podne.Odem na njivu oko 11 sati sa prskalicom,sve super.Sednem u kafic i zapricam se sa drugarima,pogledam na sat i vidim pola dva.Autom pokupim nekog Miladina iz zadruge sto je bio glavni za za hemiju i repu i odjurimo do njive.Kad smo stigli umalo se nisam slogirao,repa pojedena,nema jednog listica osim 30 metara od asfalta celom sirinom...
 
Da i direktor zadruge mi je rekao da ne diram,alii imas bas poprilicno izgrickanih. Recimo u krugu od 5m nadjem 5 komada gricnutih. Zato se dvoumim da li da prskam ili ne ,da je ne usporava u rastu jer i ovako se gresnica pati sa nedostatkom vlage... A za 100-tinka eura koliko kosta preparat ne bih da rizikujem...
 
Da i direktor zadruge mi je rekao da ne diram,alii imas bas poprilicno izgrickanih. Recimo u krugu od 5m nadjem 5 komada gricnutih. Zato se dvoumim da li da prskam ili ne ,da je ne usporava u rastu jer i ovako se gresnica pati sa nedostatkom vlage... A za 100-tinka eura koliko kosta preparat ne bih da rizikujem...
ta sa fotografije velika i nece je pojesti pipa,jedino ako se pojavi veliki napad usled vetra
 
Pitanje za iskusnije kolege. Na ovoj vecoj biljci se vidi po listu da je grickana i naletim na mnogo mesta da je pipa grickala lisce. Sada ne znam da li da pobijem gamad opet,tj koliko stetno po repu moze biti ovakvo grickanje?

To nije neko vliko gricnkanje ali prevelike su temperature pa gde sleti i tako veca repa moze da nestane za par sati. Kod mene je jako gadno, od takve repe kao slike su samo froncle ostale. Imamo velike napade u svim delovima atara. Prska se stalno i vide se rezultati, mrtve negde ima i na lopate ali opet navire. Kora nam najvise predstavlja problem jer iz nje izviru.
 
POdsejali pre sat vremena nekih pola jutra. VIdećemo šta će biti od toga.
Na poslu uradili danas drugi tretman od pipe. Večeras ću postaviti par sličica da vidite kako uživaju dok grickaju repu.
Korovi odradjen prvi tretman.
 
Ja juce uradio drugi tretman protiv pipe...gamadi ima dosta, i planiram da krenem sa herbicidima cim malo stabilizuje vreme, da ne budu tako enormne dnevne temperature....
 
I ja danas odradio treci put protiv pipe.
Repa je velika kao kod dobricanina i ima ostecenja pa za svaki slucaj.Inace repu je stisla kora i na nekim mestima je presekla.
Nedostatak kise je veliki.
I jos nesto bubu nisam video ni jednu ali grickanog puno ima .
 
Imam jednu njivu pored koje je komsija lane imao repu. Tu ima groblje pipe u prvih 3-4 reda. Kada bi sve pokupio na gomilu jedna tona bi bila...
 
Kod mene kao i kod Slobe,di po koju nadjem a ima grickane puno.Isao sam nurelom celu njivu,a drugi put samo okolo da zasmrdi.
 
Pipa na delu. Slika sa posla od juče. Njiva prskana nurelom u ponedeljak, danas ponovljen tretman.
JDFQXcN.jpg

Naša njiva. Citirao bih profesora Boćanskog, sa haube lade karavan ovo izgleda solidno.
BmoLgBp.jpg

2G79Sl6.jpg

Ovaj deo smo danas presejali. U daljini su kompletni redovi pojedeni.
tqXX8Zx.jpg
 
Nazad
Vrh