Šećerna repa 2018

20180720_191934.jpg

Juce prskao treci put 0.8 rias 1.2 balear i vinfilm 0.3 sve po ha.
Kaze lola iz Sasa nije to velika repa nego je mala rakovica:haha:
Repa ti izgleda odlicno,a i Rakovica je dobra :bravo:.
 
Mogu ti reći da ima par njih i to dosta dobrih i očuvanih,kao nove.Vidim da kupuju bez kabina tj. traže da se ista skine,a posle se može nekome ona posebno prodati.
 
Šećerna repa slikana danas. Nisu baš najsjajnije slike. Dosta je zakorovljena parcela, pegica ima solidan broj. Dvoumim se oko daljeg tretiranja.
EUfy1tz.jpg

jZOpolL.jpg

g1g1TvR.jpg
 
Mislis nema ekonomskog opravdanja, ili se nemoze boriti protiv cerkospore efikasno po ovakvim vremenskim uslovima!?

Pitanje za milion dollara......::novac::
 
Ima opravdanja. Drugi deo je problematičan. Mada juče smo obilazili oglede sortne komisije, Pančevo i Kikindu, tamo je repa praktično bez pega, a imali su samo dva tretmana. Tretmani su bili otprilike u intervalima kao i kod mene, ali kod njih je situacija sa cerkosporom malo bolja. Prosto me izludjuje taj momenat kada tretirati repu. Hteo bih da probam neki bakarni preparat, ali on se ne meša ni sa čim, a imam spreman duett ultra za sledeći tretman. Kišica rosi li rosi, a preko dana temperatura očas ode na 30tak stepeni. Videćemo kako će se sve završiti.
 
Bakaroksihlorid ide sam, jer zbog hlorida (Cl) je nezgodan za mesanje. U praksi znam da su ljudi mesali i da nisu imali problema. Kod mene Teranova popusta polako, pega vise. Strube se drzi odlicno!
 
Danas novi tretman od cerkospore uradjen. Duett ultra 0,6l po ha plus okvašivač i bor. Sledeće nedelje idem sa bakrom i posle toga još jedan tretman pred more.
Inače lisna masa polako splašnjava, tako da repa polako postaje tehnološki zrela, a to ćemo i proveriti najverovatnije iduće nedelje.

- - - - - - - - - -

Skinuo podatke sa meteorološke stanice Novi Sad. Suma temperatura od setve 05. aprila do sada je 2427 stepeni celzijusa. U 2016. godini je bila 1918 stepeni, računajte da je sada po sumi temperatura 2016. godine, počeo septembar mesec.
 
Moja repa je odlična u poredjenju sa sremskom na obroncima fruške gore. Ono što sam juče video je poprilično loše. Moja teorija je da je virus žutila repe okidač, suša je katalizator, a truljenje koje će uslediti ako ne bude kiše samo posledica svega toga.
REpa u Sremu. Žutilo je krenulo sa ivice parcele uz leniju. Prenosioci virusa su breskvina i repina vaš. Blaga zima i toplo proleće pogoduju njihovoj većoj brojnosti. Dodatna otežavajuća okolnost je bila kasna setva i mlade biljke repe su bile izložene njihovom napadu najverovatnije. Svi smo bili svedoci velikog broja vašiju po dvorištima, čak su se i grinje pojavile polovinom maja. Sve je to moja teorija. Otvoren sam i za druge teorije. Mada nisam video nikakvo truljenje na korenu. Koren je zdrav, za sada postaje gumen.
Ne vidi se najjasnije na slikama, ali žutilom je prošarana repa celim delom do puta. Listovi gube turgor i repa se odvaja od zemlje. Na nekim sortama žutilo nije izraženo, ali biljke polako propadaju. MOžda je reakcija sorte drugačije. POtvrda prisustva virusom se radi preko ELISA testa. Mislim da su kolege odnele uzorke fitopatolozima na dalju analizu.
bnaDOHj.jpg

uFcmWhd.jpg

h9SsPVd.jpg

REpa na Čeneju je solidna. Mi više mučimo muku sa cerkosporom.
Komšijska repa, gde se jasno vidi razlika u tolerantnosti sorte na cerkosporu.
6O7vna3.jpg

XC3XlcC.jpg

MOja repa. Malo sam se uzrujao posle jučerasnjeg dana u Sremu, ali za sada situacija relativno povoljna. Ima tu i tamo žutog lišća, ali ništa strašno. Za sada kod mene nema klonulih repa, ali sam našao par komada u Temerinskom ataru klonulih. Istina bio sam u najtoplijem delu dana na njivi.
zxir8hB.jpg

cltQtyu.jpg

XhdVviE.jpg

Dosta korova ima generalno. POjedinci su se odlučili da istarupiraju korove iznad repe.
ZYhBDWo.jpg
 
Ima i kod mene u ataru zutog lisca al ne kao ovde na slici i nisam video ovako zarazenu sa cerkosporom.Kod mene sam primetio 2 pecata gde je klonula duhom,bice trulezi.Koliko je bilo kise i nije koren bas nesto krupan a zato lisce do testisa
 
Nazad
Vrh