Šećerna repa 2018

Malo slika sa našeg polja.
Priprema uzoraka za analizu.
xDdhx2W.jpg

1lpOEBy.jpg

Trudimo se da sve trule repe izbrojimo i izbacimo na stazu. Naravno tu računamo i gumenaste.
Px4apQB.jpg

PWCrZK6.jpg

fyKh9bp.jpg

7WuwtcG.jpg

Broj trulih repa varira od cela parcele, pa do sorte koja je u ogledu.
Deo parcele gde ima manje truleži.
pe9wLi6.jpg
 
Nakon prebrojanih stotine i hiljade trulih repa u protekli mesec dana, mogu samo da napišem ala smo se zajebali. Trebalo je prvo vaditi najbolje repe, a ove sa truleži ostaviti za kraj. Sada su te repe tanje od šargarepa. Skroz su propale i praktično nestale. Što se tiče sorata ima razlika, ali o tome kada sumiram sve podatke.
 
Kako god repa je ove godine katastrofa,kod mene se sva repa prebira,imam gomilu ljudi na njivi.Ovo mi je zadnja godina sa repom,ne mogu više živci su mi skroz propali...
 
Stigli prvi rezultati, samo da se puno para ne nadam, dig 13.5 u proseku a necistoca oko 20...plative repe po kj pojma nemam, nesmeju da kazu .....
 
Tako i kod nas ide. Nema te nigde suma sumarum. I dalje prodajem Fred, cena dogovor. Moze i zamena za razno...
 
Sa 1,75 ha izbrojali smo 32000 trulih repa. Najgora sorta po truleži Leopolda od 7 ispitanih. Nisam sumirao za ostale, ali ova odskače kao najgora.
 
Pa sta je u stvari pravi razlog trulezi repe ove godine? Neko tumaci da su u pitanju nepovoljni vremenski uslovi, zatim individualna sklonost odredjenih sorti ka obolenju, onda los kvalitet zemljista, sad eto cujem da se pominje i moljac. Ja sam ove godine sejao iskljucivo Leopoldu na dve potpuno razlicite lokacije, a trulez prakticno nisam imao. Protiv cerkospore sam tretirao cetiri puta i opet je dokraja retrovegetirala. Digestija je bila 14, a prinos uglavnom osrednji, jos nemam sve rezultate. U prva tri tretmana cerkospore stavljao sam i insekticid.
 
Ja sam cuo da je do semena..ali to je opet rekla kazala.Negde je bilo vise kise pa ima trulezi a negde manje padavina pa opet ima.
 
Kod nas su bili Amerikanci u poseti koji isto seju repu i kazu da je seme uzrok. Nema druge. Isto kazu da je nasa repa mnogo sladja od njihove.

Radilo se i veceras dok nismo zakacili dalekovod ili se previse priblizili dalekovodu. Bljeskalo na sve strane. Istovarili bunker i pravac kuci. Ne gine nam se.
1f342347985c6140e157d60e30353df0.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh