krpelj - opasnost vreba iz trave

cukaneca

Banned
Učlanjen(a)
21 Sep 2008
Poruka
2.088
Lokacija
kambodza
malopre izvadih najmanjem članu porodice krpelja sa potiljka. to je vec drugi ove proleći na deci i jedan na dzukcu. imamo temu o ovoj napasti ali na ovcama. pomislio sam da bismo mogli razmeniti neka iskustva o ovom problemu, pogotovo sto je sledeci vikend 1 maj pa cemo biti izloženiji nego inace. konkretno mene zanima da cujem ako neko zna mogu li na neki nacin zaštiti travnjak gde mi se klinci igraju. znaci neko prskanje mada opet tu bi se deca igrala pa i to verovatno nije pametno.
inace krpelj vadim tako što pincetom uhvatim što veći deo i vučem polako okrećući u smeru suprotnom od kretanja kazaljke na satu. znači nikako mazanje niti polivanje bilo čime jer tako samo možete ga iritirati da "povrati" nesto iz njega u nas i tako nas zarazi ili inficira.
 
Mog oca napadaju kao ludi i on ih vadi tako sto ih namaze nekom kremom ili niveom za ruke i prstom okrece u levu stranu(vrti prst na njoj u smeru suprotnim smeru kazaljke na satu) . A obavezno kad je izvadi popije kutiju Dovicina , tako mu rekao lekar kad mu je vadio.A krpelj je najopasniji kad se napije krvi i nda tek povrati deo krvi i tad je najopasniji.
 
Meni je sinovac zapatio Lajmsku bolest koja je posledica ujeda krpelja pre nekoliko godina i do danasnjeg dana se nije izlecio.Krpelja su mu izvadili u bolnici i dobio kao neku zastitnu inekciju. Simptomi su poceli da mu se pojavljuju tek posle vise od godinu dana, pa on nije Dr. ni spominjao da ga je ujeo krpelj, posle silnih ispitivanja koja su trajala mesecima na VMA su mu tek ustanovili da boluje od Lajmske bolesti koje je dobio od ujeda krpelja. Bolest koja je najrasprostranija u severnoj americi kod drvoseca. Poslai su mu i lekove i listu za prehranu sta sme da jede a sta ne dok je pod terapijom. Sada se pomalo oporavlja ali i dan danas ima tegobe zbog jednog krpelja. Ima dosta toga na hrvatskom forumu.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=364727
 
JA uvučem nogavice u čarape i mirno sedim ispred malog ekrana PC-a.

p.s.
Jednom sam se sigrao/zajebao sa krpeljima u Sloveniji (milim Bližnjim naših šuma i livada):
NIKADA VIŠE !!!
 
Kod nas u Sloveniji imamo puno problema s tim životinjicama, jer su zaražene od borelioze i erhilioze. Od tri pasa, dva su mi bolesna od erhilioze, stariji labrador (11 godina) teško se izvuko iz bolesti, sad se teško kreče, nikad više neče biti dobar. MlaĐi, australski ovčar ima bakterijo u sebi, ali nije se još pojavila bolest. Obadva liječimo sa antibioticima (doksiciklin), koji se daje 30 dana. Kod nas imamo i cepivo za pase, ali nije potpuno efikasno, jer je napravljeno protiv 4 "seva" (neznam po srpski), ali krpelje u Sloveniji imaju jih 17 :sta:.U Sloveniji je ovom bolesti zaraženih preko 50% krpelja, bljak ::lose::. Ampule (Frontline, Advantix), nisu više efikasne, sad probamo sa ovratnico Scalibor, koja bi morala izdržati 4 do 6 meseci (kod nas su izdržale 1 dan, jer su si jih pasi izčupali, kad su se igrali).
Za nas prakticiramo Autan in kontrola, kad se vratimo iz šume. Za izčupanje je najbolja posebna pinceta, kao neke kleščice. Životinjicu ne sme se mazati sa uljem ili sličnim, jer u fazi gušenja pušta iz sebe bakterije.
 
Крпељ је опасност која се неозбиљно схвата,као што се и последице које настају после уједа крпеља
неозбиљно схватају.
Пре неке две године на једном ХР сајту једна госпођа под псеудонимом је написала пар речи о варијетету
крпеља који је некако дошао и у шире гледано наше крајеве.Ради се о афричком,тачније мароканском
варијетету крпеља за чији ујед,као и ујед марокамског паука који је такође постао присутан код нас,нема ефикасног противсредства.
Иако ово није директна тема што се тиче саме пољопривре из здравствених разлога би требало да јој се посвети мало више пажње.
 
Juce sam slucajno prisustvovao vadjenju krpelja kod jednog klinca u bolnici... Mali je kukao kao magarac, jer su mu svasta napricali o opasnosti od krpelja da bi pristao na vadjenje. S tim u vezi primetio sam da narod malo zna o krpelju pa ga ljudi cesto sami otkidaju a glava mu ostaje...
 
savet lak za nokte preko krpelja i sam izlazi valjda jak miris

Sve sa jakim mirisom.moze i alkohol,aceton,benzin,nafta.Poenta je da kad ga namazemo,otpusti pipke s kojima se drzi ispod koze.U protivnom ako ga iscupamo,glava i pipci koji ostanu unutra mogu zagaditi krvotok.A posebno sto pri cupanju izlucuje svoju sadrzinu,koja je stetna.U svakom slucaju naj bolje je javiti se lekaru,jer ih ima i zarazenih.Tu ne pomaze ni da se dobro izvadi.Mora se primiti anti tetanus i pratiti.Kod nas hvala Bogu nije registrovan ubod zarazenog krpelja,ali u hrvatskoj jeste.treba biti oprezan i koliko je moguce izbegavati visoku travu,barem deca i voditi racuna o kucnim ljubimcima koji su kroz nju prolazili.Njima moze samo da se otkine krpelj.Bitno je da ne dodje u dodir sa decom.
 
@ Golub

Ti se samo zajeb........ ali moj sinovac je zapatio lajmsku bolest da vidis koje su to torture a kodnas nema lekova salje mu prijatelj iz amerike. Pa ti malo razmisli dal je sala ili zbilja.::samo bes::
 
Upravu si nisam se šalio na taj zločest način pogrešno si me shvatio kao i obično u vezi toga što pre da bude izlečen i da bude zdrav i jak, al neznam bre kako to vama prenose te boleštije meni u vreme košenja svaki dan se lepe po dva tri krpelja to ja odma primetim i skinem. Kad ne osetim ujed nekoliko dana i kad se ukopa do pola u meso neiden kod lekara da kukam, sam to rešim. Uzmem onu deblju iglu od špric(crvene boje) jer je isečena pod kosinu da lakše probode meso i sa tim iskopam i meso i krpelj.
 
Danas sam išao da berem Ivansko cveće za venac i morao sam da uđem u travu do pojasa da bih mu prišao. Pod utiskom ove teme, čim sam se vratio kući, pravac kupatilo, odeća u veš mašinu a ja na tuširanje. Inače jedan moj poznanik se zarazio preko krpelja sa Lajmskom bolešću i zaista su to velike muke.
 
Nisam znao da i kod nas ima te Lajmske.Inace sto se tice testisa,meni je otac do bio fasovo,srecom nije bio zarazen,a daleko je od sale.
 
Neznam sta treba koristiti za ljude i ostale zivotinje ali za kerove znam jer ga vec dve godine koristim i mogu vam reci da je srestvo ekstra,nem ni krpelja a ni buva.I oni krpelji koji su se uhvatili posle nekih 12 sati otpadnu.Srestvo se zove FRONTLAJN,izvinite nisamm mozda bas tacno napisao ali u svakoj veterinarskoj apoteci ce vam ga prodati.Za moju labradorku me je kostao 750 din.Doze zavise od kilaze psa.Inace vrlo lako se koristi,keru se rasire dlake na vreatu nekih 5 cm da se vidi koza i onda se to srestvo ukalje na taj deo,jedino nesme da se ker kvasi narednih 12 sati.Provereno i garantujem da je efikasan.Od proleci nije imala ni jedan krpelj ni jednu buvu.
 
Danas sam primetio da su krpelji krenuli u akciju.
Da li krpelj ima prirodnih neprijatelja u prirodi ???
 
Nazad
Vrh